چاپ لترپرس چیست | چاپخانه مجریان

چاپ لترپرس چیست؟ +مزایا و معایب

 چاپ لترپرس چیست؟

چاپ چیست ؟ چاپ لترپرس چیست ؟ شاید تاکنون نام چاپ لترپرس را شنیده باشید. درواقع صنعت چاپ از جمله صنایعی است که در آن خلاقیت و زیبایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل روش های زیادی برای چاپ وجود دارد که در مقالات قبل به برخی از آن ها اشاره کردیم. اما در اینجا قصد داریم به یکی از انواع چاپ یعنی چاپ لترپرس بپردازیم. این نوع چاپ یکی از انواع چاپ محسوب میشود که در ابعاد مختلف و صفحات میختلف میتوان از آن استفاده کرد. منظور از صفحات چاپی، صفحاتی است که برروی آن طرح یا تصویر مورد نظر چاپ میشود. گفتنی است که این صفحات بیشتر از جنس مقوا و کاغذ است. گفتنی است که ۴ روش برای چاپ تصویر برروی لوح وجود دارد:

۱. روش برجسته
۲. روش گود
۳. روش غربالی
۴. روش مسطح

این چهار روش برای چاپ تصویر برروی لوح مورد مانند چاپ روی سررسید استفاده قرار میگیرند که در لترپرس از روش چاپ برجسته استفاده میشود. در این روش پس از انکه سطح برجسته را در تماس با مرکب قرار دادند آن را برروی صفحه چاپ انتقال میدهند.

 

تاریخچه چاپ لترپرس

در مطلبی که درگذشته گذاشتیم، درباره تاریخچه چاپ نوشتیم. روشی که در چاپ لترپرس از آن استفاده میشود همان روشی است که در کوتنبرگ (پدر صنعت چاپ) از آن استفاده میکرده است. یعنی این روش جز اولین روش های پاپ محسوب میشود. جالب است بدانید اصطلاح لترپرس به برجسته بودن این روش چاپ مربوط نیست. بلکه این واژه به معنی چاپ حروف است. علت این امر آن است که در گذشته از این روش برای چاپ حروف استفاده میکردند. میتوان گفت در آن زمان برای چاپ تصویر از روش دیگری به جز لترپرس استفاده میکردند. تا اوایل ۱۹۷۰ لترپرس مهم ترین روش برای چاپ محسوب میشد و در سطح گسترده ای از آن استفاده میشد. به مرور زمان با روی کار آمدن چاپ افست، سرعت و کیفیت چاپ افزایش پیدا کرد و هزینه ها به شکل چشمگیری کاهش یافت. همین امر سبب شد که این روش چاپی جایگزین لترپرس باشد. اما لازم به ذکر است که تا حدود ۵۰۰ سال لترپرس اصلی ترین روش برای چاپ محسوب میشد به طوری که نمیتوان اهمیت آن را نادیده گرفت.

ادامه مطلب
چاپ لوگو روی پاوربانک تبلیغاتی

 

 

کاربردهای چاپ لترپرس چیست ؟

مهم ترین کاری که میتوان با چاپ لترپرس انجام داد، چاپ حروف مشکی و تک رنگ و برجسته است. از این در عملیاتی نظیر برجسته کردن، تیغ زنی، شماره زنی و خط زنی از لترپرس استفادع میشود. فرآیند لترپرس در ۴ مرحله صورت میگیرد:

 

۱. چیدمان: طی این مرحله برای فرم دهی متن و تصویر قطعات متحرک جا به جا و چیده میشوند. در این مرحله فردی که مسئول چیدمان است تمامی حروف را مثل یک نوشته کامل در کنار هم قرار میدهد. این کار میتواند به صورت مکانیکی یا دستی و یا به وسیله کیبورد صورت گیرد.

۲. جاگذاری: این مرحله جز مهم ترین مراحل است. زیرا قطعات باید به صورت ثابت و قفل در کنار یکدیگر قرار گرفته شوند. .

۳. قفل: برای اینکار عموما از یک سنگ ثابت و بزرگ استفاده میکنند. برای انکار صفحات چام پشت سر یکدیگر قرار میگیرند. اگر هم صفحات کوچک باشند میتوان آن ها را در یک سنگ قفل کرد.

۴. چاپ: برای چاپ دستی لازم است دو نفر با یکدیگر کار کنند. نفر اول باید کار جوهر زدن را انجام دهد و نفر دوم عملیات چاپ را بر عهده بگیرد.

 

 

مزایای چاپ لترپرس چیست؟

برای جمع بندی مزایای روش چاپ لترپرس مطالب زیر را جمع آوری کرده ایم.

● در این روش نوشته ها کاملا واضح و خوانا هستند.
● کیفیت این سبک چاپ بسیار بالا بوده و محصول نهای در کیفیت بالا و ظاهر بسیار زیبایی ایجاد میشود.
● در این روش به کمترین میزان آسیب به کاغذ وارد میشود.
● میزان تولید باطله در کمترین حالت خود خواهد بود.

خب تا اینجا متوجه شدیم که لترپرس چیست؟ با تاریخچه آن آشنا شدیم! و به معایب آن نیز اشاره کردیم. در بخش بعدی به معایب این روش چاپی میپردازیم. از شما میخواهیم که تا انتها با ما باشید و از مطالب لذت ببرید.

ادامه مطلب
کاربرد های سررسید پالتویی 1402 + نکات مهم در قطع سررسید پالتویی

 

 

معایب چاپ لترپرس چیست ؟

در بخش قبل به مزایای چاپ لترپرس اشاره کردیم. در این بخش نیز چند مورد از معایت این روش چاپ را شرح خواهیم داد:

● هزینه این روش چاپ بسیار بالا میباشد.
● لازم است بدانید که این نوع روش چاپ دارای سرعت بسیار پایینی است.
● در این نوع چاپ ترام ها بسیار درشت هستند.

 

 

برای چاپ روی صفحات فلزی میتوان از از لترپرس استفاده کرد؟

برای چاپ روی سطوح فلزی نمیتوان از چاپ لترپرس استفاده کرد. لازم است برای این کار از روش چاپ افست لترپرس استفاده نمود. اگر چه چاپ با این روش برروی قوطی فلزی دارای مزایای زیادی است. اما طبق سخنانی که در قبل بدان اشاره کردیم این روش مقرون بصرفه نیست و بسیار زمان بر است. پس امروزه با توجه به اینکه صنعت چاپ گسترش بسیار زیادی داشته است معمولا برای چاپ برروی قوطی فلزی از این روش استفاده نمیشود.

 

انواع دستگاه های لترپرس

دستگاه هایی که در این نوع چاپ مورد استفاده قرار میگیرند به شرح زیر است:

● دستگاه platen

در این دستگاه سطح و فرم چاپ هر دو برروی یک صفحه تخت هستند.

● دستگاه flatbed

در این دستگاه سطح چاپ شونده برروی سیلندر قرار دارد و فرم روی یک سطح تخت قراره گرفته شده است.

● دستگاه rotary

در این دستگاه سطح چاپ شونده و فرم چاپ هر دو برروی سیلندر قرار گرفته شده اند.

 

 

حرف آخر

در نهایت لازم است بدانید امروزه خدمات چاپ پر سرعت، با کیفیت و کم هزینه ای وجود دارند که برای چاپ از آن ها بهره گرفته میشود. بنابراین چاپخانه ها باید مجهز به تمامی ابزارآلات چاپ باشند تا بتوانند هر نوع سفارش چاپی را تحویل بگیرند. بدیهی است چاپ برروی متریال مختلف نیاز به دستگاه پیشرفته و تجریه بالا است. پس برای سفارشات خود سعی کنید یک چاپخانه معتبر را شناسایی کرده و برای ثبت سفارش اقدام‌ نمایید. در همین راستا میتوان به چاپخانه مجریان اشاره کرد. این چاپخانه دارای سابقه طولانی در زمینه چاپ برروی تمامی متریال ممکن و همچنین چاپ و حک لوگو برروی انواع هدیه تبلیغاتی مناسب برای بازاریابی انواع کسب و کار شما است. این چاپخانه دارای کادری مجرب و حرفه ای بوده که تمامی سفارشات را در کمترین زمان و بالاترین کیفیت به دست مشتریان میرساند.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *