نکات تایپوگرافی|چاپخانه مجریان

۱۰ نکته موثر تایپوگرافی برای تقویت طراحی چاپ شما

تایپوگرافی چیست ؟

نکات تایپوگرافی چیست ؟تایپوگرافی یا نویسه‌نگاری، هنری است گرافیکی که سعی دارد زبان را به تصویر نزدیک کند. به نوعی حروف چینی یا حروف نگاری  را انجام دهد، که با تاکید روی زبان آن را به ابزاری برای نمایش تبدیل کند. پس تایپوگرافی تلاش می‌کند با کار کردن روی ویژگی‌های بصری حروف و نزدیک کردن نوشته‌ها و کلمات به تصویر و با تغییرات خلاقانه، ویژگی‌های تازه‌ای را به لحاظ بصری از حروف پیدا کند. این تغییرات به وسیله‌ی طراح انجام می‌شود. در این نوع طراحی، طراح تلاش می‌کند با تغییر دادن عناصری که در متن مورد نظر وجود دارد، فاصله‌ای که حروف، شکل حروف و فاصله‌ای که در خطوط وجود دارد و پاراگراف و چیزهای دیگر تبدیل به زبان بصری برای تایپ کردن بشوند. تایپوگرافی در خیلی از زمینه‌ی کارهای هنری انجام می‌شود. مانند طراحی گرافیک، طراحی جلد کتاب‌ های کمیک، ساخت تیتراژ فیلم و طراحی‌های مختلف بصری که نقش هویت بصری یک سازمان را به عهده می‌گیرند. طراحی گرافیک با خطاطی و دست‌نویس تفاوت‌های زیادی دارد. اما با این حال می‌تواند از آن‌ها به عنوان ابزاری برای خلاقیت بیشتر در طراحی فونت خود استفاده کند. حال که متوجه شدیم تایپوگرافی چیست، میخواهیم در جلوتور به این بپردازیم که چه نکات تایپوگرافی موثری وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند که طراحی چاپ ما با کیفیت بیشتری به انجام برسد.

 

نکات تایپوگرافی موثر:

دنیای فونت، بسیار پیچیده و پر از پیچ و خم است. شاید در ابتدای آشنایی با تایپوگرافی بسیار آسان به نظر برسد. اما اصلا آسان نیست. فونتی که برای طراحی خود انتخاب می‌کنیم، بسیار مهم است و بسیار باید در زمینه انتخاب فونت دقت کنیم. چرا که فونتی که ما استفاده می‌کنیم هویت بصری ما محسوب می‌شود. نشانگر و چهره‌ی کارو سازمان ما محصوب می‌شود.

۱. فونت‌ها پیامی را به ما می‌دهند

یکی از مهم‌ترین نکات تایپوگرافی این است که، هر فونتی که ما می‌بینیم طرای مخصوص به خودش را دارد و سبک و سیاقی دارد. مانند هنر نقاشی و عکاسی یا فیلم سازی. مثلا شما می‌گویید این فیلم کلاسیک است، ترسناک یا فانتزی است. تمام این ژانرها درباره‌ی فونت‌ها هم صدق می‌کند. فونت‌ها هر کدام مفهوم خاصی را می‌رسانند و طبق یک الگویی با یک خلق و خوی خاص طراحی شدند. هر فونتی را نمی‌شود در هر طراحی‌ای استفاده کرد. مثلا برای فیلم‌های سینمایی فانتزی، فونت‌های فانتزی استفاده می‌شود و بسیار کاربرد دارد. اما این فونت‌های فانتزی برای هویت بصری یک سازمان تجاری اصلا مناسب نیستند. و خیلی دیگر از این مثال‌ها وجود دارد. اگر قرار است از فونت‌های آماده شده استفاده کنید، در نظر داشته باشید که برای چه کاری چه طراحیی می‌خواهید انجام دهید. به عنوان طراح گرافیک، شما باید با دانسته‌های زیادی از کاری که قراره انجام دهید کار خود را شروع کنید. و غیر از این مساله، فونت‌های زیادی از قبل وجود دارند که طبق دسته‌بندی‌های مشخص آماده هستند که برای هر فرمی از طراحی، میشود از آن‌ها استفاده کرد. با تحقیق و سرچ می‌توانید به این فونت‌ها دسترسی پیدا کنید و کیفیت کار خود را بالاتر ببرید. مثلا فونت‌هایی که برای کتاب، مجله، روزنامه استفاده می‌شوند با فونت‌هایی که برای طراحی سایت و کارهای دیجیتالی استفاده می‌شود متفاوت است و هر کدام دسته‌بندی خودش را دارد. اگر قرار است که فونتی را طراحی کنید، حتما در نظر داشته باشید که این فونت‌ها چرا شکل‌های متنوعی دارند و مثلا ویژگی‌های مشترک فونت‌هایی که برای کتاب استفاده می‌شود چیست و از همان‌ها برای طراحی بصری خود الهام بگیرید و استفاده کنید. در کل، شکل بصری فونت‌ها مهم‌ترین بخش تایپوگرافی هستند. آن‌ها بیان تازه‌ای از طرح به ما می‌دهند.

 

۲.  چه سایزی را برای فونت خود در نظر بگیریم؟

انتخاب اندازه‌ی فونت در طراحی بسیار مهم می‌باشد .ولی کار سخت و پیچیده‌ای نیست. بر اساس کارکردی که طرح شما دارد و جایی که قرار است از آن استفاده بشود، می‌توان فهمید که چه اندازه فونتی مناسب کار شماست. این کار معیارهای نسبتا مشخصی دارد و تقریبا همه چیز آن معلوم است. مثلا اندازه فونت برای پوستر یا بنر یا یک پاپ آپ یا رول آپ تبلیغاتی در سایزهای مختلف متفاوت است و تمام این سایزها معلوم است. کافیست کمی تحقیق کنیم و نسبت به اندازه‌ی کلی چاپ خود اندازه‌ی فونتی که باید استفاده کنیم را دربیاوریم. اشتباه در اندازه فونت ممکن است در چاپ، شما را بسیار دچار مشکل بکند. چرا که اگر زیادی بزرگ باشد ممکن است مخاطب نتواند آن را بفهمد و زیادی کوچک باشد نیز مخاطب گیج و مبهم می‌شود و نمی‌تواند چاپ شما را بخواند در هر دوحالت باید حواسمان باشد اگزجره شدن فونت‌ها ممکن است چاپ را زشت و غیر معمول جلوه دهد. پس در انتخاب سایز درست برای طراحی باید خیلی وسواس به خرج دهیم و سایز مناسب را پیدا کنیم.

 

۳. تراز متن در طراحی شما را منظم نشان می‌دهد.

حال فکر کنید فونت‌ها نتخاب شدند و سایز آن‌ها را نیز به درستی انتخاب کرده‌ایم.  در چینش پاراگراف‌ها و صفحه آرایی به این نکته باید بسیار توجه کنیم که متن‌ها هم تراز باشند. چرا که هم، چینش جمله‌ها و پاراگراف‌ها با نظم و انضباط بیشتری به نظر می‌رسد و هم اینکه در خوانش متن به مخاطب خود کمک می‌کنید. متنی که پاراگراف‌هایش تراز باشند به مخاطب آرامش بیشتری را القا می‌کند و موقع خواندن به لحاظ تصویری، تصویر مرتب‌تری ارائه می‌دهد. پس مهم است که در صفحه آرایی و تایپوگرافی، مخصوصا کتاب‌ها مجلات و روزنامه‌ها و هرچیزی که در آن متن وجود دارد به این نکته بسیار توجه کنیم. بعد از چاپ، تاثیر این دقت و تمرکز را بیشتر خواهید فهمید. در روانشناسی تصویر اثبات شده که مخاطب هنگام مطالعه بسیار به چینش و پاراگراف‌بندی توجه می‌کند و بسیار روی احساس او تاثیر می‌گذارد. برای همین موضوع کلی مقالات و کتاب در این باره تالیف شده است تا طراح بتواند از این امکان استفاده کند و بهترین طراحی را انجام دهد.

ادامه مطلب
نقش مهم بسته بندی تیوب در صنایع آرایشی و بهداشتی

 

۴. فونت‌های مختلف باید همدیگر را تکمیل کنند.

گفتیم که هر فونتی، مفهوم و فرمی را برای مخاطب می‌سازد. مثال زدیم که مانند سینما هر کدام از آن‌ها مانند ژانر می‌مانند. در نتیجه هر فونتی نمی‌تواند کنار فونت دیگری قرار بگیرد. و بسیار مهم است که فونت‌هایی را کنار هم قرار دهیم که بتوانند همدیگر را کامل کنند و به هم کمک کنند. قانون یا قاعده‌ای در این رابطه وجود ندارد. اما با توجه به تجربه و استفاده‌ی دیگران، بعضی از این ترکیب‌ها وجود دارد و خیلی‌ها این ترکیب‌ها را پیشنهاد می‌کنند. حتما به ترکیب‌های مختلفی که وجود دارند نگاه کنید. این ترکیب‌ها به شما کمک می‌کند که شناخت بیشتری نسبت به فونت‌ها با یکدیگر داشته باشید. اگر بخواهیم مثالی بزنیم که درک بهتری نسبت به این قضیه داشته باشید، می‌توانیم راجع به رنگ‌ها بگوییم. ترکیب رنگ‌ها مانند فونت‌ها بسیار مهم است. شما اگر میخواهید از چند رنگ در چیدمان منزل، محیط کار یا سازمان خود استفاده کنید، باید در نظر داشته باشید که این رنگ‌ها بتوانند همدیگر را تکمیل کنند و شما پیش زمینه‌ای دارید که کدام رنگ‌ها کنار هم بهتر جواب می‌دهند. این موضوع برای فونت‌ها هم صدق می‌کند. با این که بسیار به سلیقه مرتبط است اما همچنان برخورد ما با تجربه ای که وجود دارد برای ترکیب فونت‌ها و اطلاعاتی که از آن‌ها داریم بسیار مهم است. سایت‌های بسیار زیادی در ارتباط با این ترکیب فونت‌ها وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و بهترین انتخاب را برای طراحی خود در نظر بگیرید.

۵. طراحی خود را شلوغ نکنید.

برای انتخاب و طراحی فونت و استفاده از عناصر تصویری متفاوت و ترکیب رنگی‌های مختلف در نظر داشته باشید که اگر طراحی یکدست و تمیزی می‌خواهید داشته باشید. شلوغ بودن طراحی، کار شما را نامرتب، بی نظم و شلخته نشان می‌دهد. شلوغی بیش از حد در استفاده از این ترکیب‌ها مخاطب شما را کلافه می‌کند و به نظرش کار شلخته و نامنظم می آید. سعی کنید طرح و ترکیب‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. بر طبق بعضی نظریه‌های روانشناسی تصویری، مخاطبی که با اشکال گوناگون و رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی روبرو می‌شود نمی‌تواند همه‌ی آن را فهم کند و ذهنش خسته می‌شود و این خستگی به نفع کار شما نیست. مخصوصا اگر طراحی شما در راستای طراحی کتاب، مجله و چیزهایی باشد که مخاطب با خواندن درگیر می‌باشد. این ترکیب‌ها و خلاقیت‌های زیاد، حتی اگر بسیار خوب هم دربیاید باز هم با سازوکار عملکرد کتاب و مجله هم‌خوانی ندارد و مخاطب برای خواندن یک کتاب فلسفه، ناخودآگاه دلش نمی‌خواهد زیاد درگیر ترکیب‌های مختلف بشود. این طراحی و خلاقیت ممکن است روی جلد کتاب کمک کننده باشد. و جذاب به نظر برسد. پس در نظر داشته باشید که استفاده‌ی زیاد از این عناصر به هیچ عنوان کمک کننده نیست و خیلی وقت‌ها ممکن است حتی شما را در طراحی خود گیج کند و وقت زیادی را هم از شما بگیرد. از فونت‌ها و ترکیب‌های ساده استفاده کنید.

 

۶.  فونتی که طراحی می‌کنید را حتما ارزیابی کنید.

بعد از اینکه طراحی خود را انجام دادید، فقط به همین مساله بنده نکنید و کار خود را حتما برای کسانی که به عنوان مشاور کنار خود دارید بفرستید و نظر آن‌ها را بپرسید. غیر از این مساله، وقتی طراحی را به صورت نمونه چاپ کردید، کاغذ را جلو و عقب ببرید  و از زاویه‌های مختلف آن را نگاه کنید. اینگونه متوجه می‌شوید که فونت شما چقدر قابلیت خوانش دارد. چقدر مفهوم است و مخاطب از چه زاویه‌ای می‌تواند آن را دنبال کند.

 

۷. نرم افزار مناسب برای کار خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

هر نرم افزاری مناسب بری چند نوع  مختلف از طراحی‌های شماست. این به این معنی نیست که نمی‌توانید با نرم افزارهای دیگر طراحی کنید بلکه سرعت شما در انجام طراحی، بالا می‌رود. در نتیجه اگر نرم افزار مناسب خود را هوشمندانه انتخاب کنید، سرعت و کیفیت طراحی شما بالاتر می‌رود. شاید به نظر برسد که سرسختانه و وسواس گونه است. اما اینکه بلد باشید با نرم افزارهای مختلف سر و کله بزنید به نفع کار شما می‌باشد و کمک می‌کند که از پس سفارش‌های متنوع و مختلف خود بربیایید. هر نرم افزاری معایب و مزایای خود را دارد و کیفیت متفاوتی به شما ارائه می‌دهد. حتما کار با چند نرم افزار را امتحان کنید و بعد تصمیم بگیرید که با کدام کار کنید. تجارب بقیه ممکن است نسبت به کار آن‌ها باشد. تجربه‌ی شما از کار کردن با نرم افزارهای مختلف به شما نشان می‌دهد که کدام یک از آن‌ها، برای طراحی فونت، برای شما مناسب تر است.

ادامه مطلب
چاپ آفتابگیر تبلیغاتی دو رنگ

۸. از مخاطب خود اطلاعات به دست بیاورید.

یکی از کلیدی‌ترین نکات تایپوگرافی و طراحی اوراق اداری  این است که، برای طراحی فونتی که انجام می‌دهید اطلاعات مناسب جمع آوری کنید. از خودتان سوال بپرسید. این محتوا برای چه کسی مناسب است؟ چه کسانی این طراحی را می‌بینند؟ آیا قرار است که آن‌ها با دقت محتوا را مطالعه کنند؟ یا قرار است که صرفا نگاهی گذرا به آن بیندازند؟ با دیدن طرحی که قرار است به عنوان طراح آماده کنم مخاطب، روی تصویر باید متمرکز شود یا محتوای متنی آن مهم است؟ تمام این سوال‌ها را قبل از شروع به طراحی باید از خود بپرسیم و برای آن از سفارش دهنده یا سازمان، اطلاعات جمع کنیم. به این گونه محتواها در فضای تبلیغات بریف می‌گویند. تا نتیجه‌ای که در نهایت قرار است حاصل بشود با بازدهی بالایی انجام بشود و در کنار این اطلاعات، اطلاعات از نحوه‌ی چاپ نیز مهم می‌باشد. طراحی شما روی چه متریال یا جنسی چاپ می‌شود؟ بسیار در نتیجه‌ی نهایی مهم است که شما نسبت به متریالی که قرار است چاپ بشود طراحی خود را انجام دهید. کاغذ، پلاستیک، مقوا و .. هر کدام اندازه‌ و فونت مناسب خود را می‌خواهد. شاید به نظر وقت گیر و زمان‌بر بیاید. اما این اطلاعات به شما کمک می‌کند که سرعت طراحی خود را بالا ببرید و دقیقا بدانید که باید به چه شکل، فونت‌های خود را طراحی کنید. و در واقع از گیجی و کلافه شدن در حین کار جلوگیری می‌کند و نکته‌ی دیگری که این مساله دارد این است که این کار باعث می‌شود طراحی شما نسبت به رقبا و طراحان دیگر، یونیک، کاربردی و متفاوت به نظر برسد. طراحی که کاملا به سفارش و مخاطبان سفارش اشراف دارد، ویژگی یک طراح حساب می‎‌شود و کیفیت محصول نهایی را بالا می‌برد و در عین حال بازدهی بالایی نیز دارد.

۹. تمرین‌ها و طراحی‌های خود را دور نریزید.

خیلی پیش می‌آید که در حین تجربه کردن و طراحی کردن، خیلی از اتودهایی که روی فونت‌ها انجام می‌دهیم را دور می‌ریزیم یا گوشه‌ای نگه می‌داریم. چون مخصوصا در طراحی تایپوگرافی مدام با کلمات و حروف وارد چالش می‌شویم و با آن‌ها بازی می‌کنیم تا به نتیجه ای برسیم که ما را راضی کند. حتما توجه کنید، چه به عنوان سازمانی که سفارشی برای طراحی و چاپ دارید، چه به عنوان طراح، نکته‌ی کلیدی و مهمی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند که در طراحی‌های بعدی خود با صندوقچه‌ای از ایده‌ها و خلاقیت به سراغ آن بروید. از این نکته غافل نشوید که تمرین‌ها یا اتودهایی که قبول نشده اند ممکن است برای این سفارش مناسب نباشند. اما ممکن است در سفارش دیگری کاملا به کار شما بیایند و کیفیت طراحی شما را بالا ببرند. هرگز تمرین ها و اتودها را دور نریزید. خیلی از آن‌ها زمینه‌ای برای کارهای دیگری می‌شوند و می‌شود از آن‌ها برای طراحی‌های دیگر استفاده کرد. مخصوصا در طراحی فونت که ممکن است شما ناخودآگاه فونتی عجیب و غریب طراحی کرده باشید که مناسب سفارش شما نبوده باشد، اما در سفارشی مثلا برای یک انیمیشن یا فیلم سینمایی همان فونت می‌تواند به شما کمک کند یا برای آن کاملا مناسب باشد. آن‌ها را مرتب با توجه به مفهومی که می‌رسانند در فایلی ذخیره کنید. بعدا که سفارشی دریافت کردید متوجه می‌شوید که چقدر کارتان سرعت بیشتری می‌گیرد و کیفیت کار طراحی و چاپ شما بالاتر می‌رود.

 

۱۰. حتما در حین طراحی به چاپ نیز فکر کنید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در ارتباط با تایپو گرافی وجود دارد این است که بعد از چاپ ممکن است کیفیت حروف، کلمات، جمله‌ها و پاراگراف‌ها پایین بیاید. واضح نباشد یا نشود به درستی آن را خواند یا مطالعه کرد. خیلی مهم است که توجه کنیم چه کیفیتی را برای چه کاری باید در نظر بگیریم و به چاپخانه بدهیم. کاری که برای سایز کوچک طراحی کرده‌ایم، ممکن است اگر برای سایز بزرگی به چاپخانه سفارش بدهیم، کیفیت خودش را از دست بدهد و تار، مات و یا کم رنگ به نظر برسد. این مساله ممکن است تمام زحمتی که برای کار کشیده اید را از بین ببرد. پس مهم است که در طراحی خود به کیفیت چاپ نیز دقت کنیم و حتما با چاپخانه‌ای کار کنیم که معتبر باشد و کار ما را با کیفیت بالایی چاپ کند. انتخاب چاپخانه‌ی خوب یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید حتما در نظر بگیریم. چون در نهایت بهترین طراحی را هم انجام داده باشیم، اگر چاپ خوبی نداشته باشد به هیچ عنوان نتیجه‌ی خوبی را برای ما به ارمغان نمی آورد و بازدهی کار ما را نیز پایین می آورد. یک سری نکات بسیار مهم را هم به چاپخانه بگویید تا برای چاپ طراحی به شما کمک کنند تا بهترین نتیجه را بگیرید. حتما ابتدا نمونه ای از طراحی خود را چاپ کنید تا کیفیت آن را بسنجید تا اگر اشکالی در چاپ آن وجود دارد، آن را حل کنید و بعد در تعداد بالا محصول خود را به چاپ برسانید.

 

شما میتوانید برای مشاوره جهت دریافت خدمات طراحی جلد کتاب کودک و سایر خدمات طراحی ، با مشاوران مجموعه مجریان ، از طریق شماره تلفن های موجود در سایت، در ارتباط باشید

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *