فرم بندی چیست|چاپخانه مجریان

منظور از فرم بندی در چاپ کتاب چیست؟

فرم بندی چیست؟

یک آیتم چاپ شده قبل از اینکه به عنوان کتاب، مجله، کاتالوگ یا بروشور چاپ شود، مراحل مختلفی را طی می کند و به دست ما می رسد. خدمات طراحی اولین کاری است که قبل از چاپ هر محصولی باید انجام شود و سپس زمان آن فرا می رسد. این به حوزه قالب بندی مربوط می شود که برای چاپ بسیار مهم است. در واقع کلمه “فرم” در بین امکانات چاپی محبوبیت پیدا کرده است. به منظور آشنایی شما با این مطالب، سلطان چاپ یکی از معتبرترین شرکت های چاپ آنلاین در ایران این کار را انجام می دهد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع و آشنایی با ایده آماده شدن برای چاپ با ما همراه باشید. در این مقاله از وبسایت مجریان به توضیحاتی در رابطه با اینکه فرم بندی چیست خواهیم پرداخت.

قالب بندی چاپ به چه معناست؟

قالب بندی فرآیند قرار دادن طرح ها در صفحات لازم برای چاپ است. طبیعتاً اندازه صفحات و نوع چاپ بستگی به نوع طرح مورد استفاده دارد. در واقع، قالب بندی برای سرعت بخشیدن به چاپ، ساده کردن کارها و صرفه جویی در کاغذ انجام می شود. بنابراین، قالب بندی ممکن است به عنوان یکی از حیاتی ترین و ضروری ترین فرآیندهای چاپ در نظر گرفته شود. زمانی که صفحات به سادگی و مطابق با مشخصات دقیق قالب بندی شوند، در زمان، پول و منابع در طول فرآیند چاپ صرفه جویی می شود. برای رسیدن به این هدف باید تا جایی که می توانید به پرکردن کامل ورق چاپی توجه کنید. برای آگاهی بیشتر در رابطه با اینکه فرم بندی چیست با ما همراه باشید.

اندازه های معمولی و انواع فرمت چاپ

تعداد صفحات درخواستی، نوع محصول چاپ شده (کتاب، مجله، چاپ بروشور و غیره)، قسمت جلویی و پشتی محصول و سایزها در چیدمان و قرار دادن گرافیک در صفحات چاپی در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که هر طرح چاپی دارای تنوع می باشد. به همین دلیل می توان صفحات A5 و A4 را با استفاده از کاتالوگ ها و بروشورهایی که صفحات زیادی دارند قالب بندی کرد. با توجه به نوع محصول چاپ شده و چیدمان مورد نظر، چندین سایز که به آن قالب های برش گفته می شود. این ابعاد معمولی ۵۰×۷۰، ۹۰×۶۰، ۴۵×۶۰ و ۷۰×۱۰۰ هستند. درک این نکته مهم است که فرآیند قالب‌بندی در چاپ مستلزم دقت و شایستگی فوق‌العاده است، زیرا اگر حتی یک صفحه از طرح‌بندی اشتباه تکمیل شود، منجر به شکست کامل محصول چاپی، البته در شرایطی که حجم صفحات چاپی قابل توجه است، مانند قالب یک کتاب، شایستگی و توانایی می طلبد. قبل از رفتن به مرحله صحافی فرآیند چاپ، فرمت چاپ باید تکمیل شود.

ادامه مطلب
بهترین چاپخانه تهران

هدف از قالب بندی چاپ

هر صفحه باید در هنگام قالب بندی به صورت وارونه بر روی صفحه چاپ شده قرار گیرد تا هنگام تولید محصول مورد نظر، از سمت درست در موقعیت خود قرار گیرد و صفحات دقیقاً در همان جایی که کتاب برای اولین بار چاپ شده بود قرار گیرد. درک این نکته مهم است که اگرچه اجرای این روش ممکن است ساده به نظر برسد، اما نیاز به دانش و تخصص دارد، زیرا همانطور که قبلاً بیان کردیم، این دستورالعمل مختص زبان فارسی است. اگر علاوه بر خرابی خروجی چاپ، مشکلی در روند چاپ ایجاد کنید، هزینه قابل توجهی متحمل خواهید شد. هنگام چاپ، قالب‌بندی به اطمینان از دقت صفحه‌آرایی و به حداقل رساندن اشتباهات معمولی کمک می‌کند.

قالب بندی در کتاب های چاپی چگونه به نظر می رسد؟

اکثر مواد چاپی که نیاز به قالب بندی دارند کتاب ها و مجلات هستند. ممکن است مشکلات مختلفی در قالب بندی این کالاها وجود داشته باشد که بر تعداد صفحات، تعداد فرآیندها، نوع صحافی و سایر عناصر فرآیند چاپ تأثیر بگذارد. تعداد صفحات کتاب باید زوج و قابل تقسیم بر ۱۶ باشد تا در هنگام چاپ کتاب بسته به برش و تعداد صفحات قالب بندی انجام شود. اگرچه گزینه‌های نرم‌افزار قالب‌بندی زیادی وجود دارد، اما قالب‌بندی کتاب به‌طور چشمگیری با قالب‌بندی موارد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، اگر می خواهید فقط یک طرح را قالب بندی کنید و آن را روی یک ورق یا تکه پارچه چاپ کنید. با استفاده از نرم افزارهای معمولی، هر کسی می تواند این کار را به راحتی و به سادگی کامپایل کند. با این حال، قالب بندی کتاب نیاز به تخصص و استعداد دارد و تنها از طریق یک شخص حرفه ای قابل انجام است. به دلیل اصول و دستورالعمل هایی که باید هنگام انجام این عملیات رعایت شود، استفاده از برنامه بدون مشکل انجام نمی شود. هنگام اجرای روش های قالب بندی، این دستورالعمل ها را رعایت کنید. از سوی دیگر، قالب بندی در چاپ کتاب به اشکال گوناگونی ارائه می شود که هر کدام مجموعه ای از دانش و توانایی ها را می طلبد.

ادامه مطلب
چرا ماسک تبلیغاتی هدیه دهیم

قالب های مورد استفاده در کتاب ها و مجلات

قالب بندی منگنه و قالب بندی چسبنده ته دو مورد از رایج ترین و معمولی ترین روش های قالب بندی هستند. فرم‌ها ابتدا تا می‌شوند، سپس در داخل یکدیگر و در قالب بندی اصلی که اغلب برای تعداد محدودی از صفحات استفاده می‌شود، قرار می‌گیرند. کاغذها در نهایت با کاور پوشانده می شوند و از قسمت مرکزی و تا شده ورق ها با استفاده از یک منگنه به هم می چسبند. شکل ها در چسب نزدیک به یکدیگر قرار می گیرند و سپس در انتها روی جلد چسبانده می شوند. البته لازم به ذکر است که کتاب های مرجع با تکنیک پایین دوخت صحافی می شوند.

چکیده کلی 

در این مقاله توضیحات کامل وجامعی در رابطه با اینکه فرم بندی چیست به شما دوستان عزیز ارائه کردیم. هر کتاب و یا مجله ای برای اینکه چاپ شود باید در گام اول از فرم بندی بسیار خوبی برای انجام آن استفاده گردد. اگر شما به دنبال این هستید که یک کتاب را فرم بندی کنید در ابتدا ممکن است با خطا ویا اشتباهات بسیار زیادی این کار را انجام دهید. اما پس از مدتی می توانید در این حرفه به صورت تخصصی وارد شوید. همچنین مجموعه مجریان با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه تبلیغات و چاپ برروی انواع هدایای تبلیغاتی ارزان نظیر چاپ خودکار تبلیغاتی، ست مدیریتی و یا لیوان تبلیغاتی و … و همچنین طراحی اوراق اداری، وسایر خدمات طراحی و چاپ ، نظیر طراحی جلد کتاب آنلاین و … درخدمت شما عزیزان است . برای انتخاب و خرید و سفارش خود می توانید با کارشناسان و مشاوران این مجموعه از بخش تماس با ما ، در ارتباط باشید. از اینکه این مقاله را مورد مطالعه قرار دادید سپاسگذاریم.

 

 

 

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *