طراحی لوگو مینیمال|چاپخانه مجریان

با مفهوم لوگو مینیمال آشنا شوید | مینیمالیست در ساخت برند

لوگو چیست ؟ طراحی لوگو مینیمال چه اصولی دارد؟ لوگو مینیمال چند نوع دارد؟ ویژگی‌های لوگو مینیمال چیست؟ لوگو مینیمال برای کدام دسته از کسب و کارها مناسب است؟ مزایای استفاده از لوگو به سبک مینیمال چیست؟ لوگو مینیمال در انتقال پیام کسب و کار چه تاثیری دارد؟ اگر به تازگی کسب و کاری را ایجاد کرده‌اید و به دنبال طراحی و انتخاب یک لوگو برای مجموعه خود هستید، لوگو مینیمال را به عنوان یکی از گزینه‌ها در نظر داشته باشید. این سبک طراحی لوگو به دلیل سادگی در ذهن مخاطب ماندگار می‌ماند و به خصوص برای کسب و کارهای نوپا که در ابتدای مسیر معرفی به مشتریان هستند، بسیار کاربردی است. در این مطلب از مجریان قصد معرفی، این سبک پرطرفدار طراحی لوگو را داریم، بنابراین اگر طراحی تازه کار هستید یا نیاز به طراحی لوگو دارید با ما همراه باشید تا با مفهوم لوگو مینیمال آشنا شوید | مینیمالیست در ساخت برند را به شما معرفی کنیم.

طراحی لوگو مینیمال به چه معناست؟

در پاسخ به سوال طراحی لوگو مینیمال به چه معناست؟ می‌توان گفت این سبک طراحی لوگو، سبکی ساده، بدون پیچیدگی‌های مفهوم و معنا است و طراح در آن تلاش می‌کند که معنا و مفهوم را به طور کاملا مستقیم به مخاطب انتقال دهد. در واقع بر خلاف دیگر سبک‌های طراحی لوگو که از انواع عناصر، جزئیات، رنگ‌ها و اشکال برای اجرا و پیاده‌سازی آن‌ها استفاده می‌شود، در طراحی لوگو به سبک مینیمال همه چیز ساده است و ابتدایی‌ترین جزئیات به کار می‌روند. این سبک طراحی لوگو با این دیدگاه که تنها مهم‌ترین خواسته‌های کسب و کار را به مشتریان نشان دهد، اجرایی می‌شود. این سبک در بیشتر موارد تنها یک شعار مشخص را انتقال می‌دهد و تمام مخاطبان و مشتریانی که لوگو را مشاهده می‌کنند، با هر تخصص، میزان تجربه و درکی از لوگو شناسی یک شعار یا پیام مشخص را دریافت می‌کنند.

البته در طراحی لوگو به سبک مینیمالیست باید به یک موضوع مهم توجه کرد و آن جذابیت در عین سادگی است. گاهی‌اوقات لوگو طراحی شده بیش از اندازه ساده است و این موضوع موجب می‌شود که طرح و برند در ذهن مشتری ماندگار نشوند. با توجه به اینکه هدف طراحی لوگو، ماندگار کردن برند در ذهن مخاطبان است، سادگی لوگو نباید مانع ماندگاری در ذهن مخاطب شود و این موضوع علاوه بر آشنایی با موضوعاتی مانند طراحی لوگو مینیمال به چه معناست، نیاز به آشنایی با کاربردهای لوگو مینیمال، مزایای استفاده از آن و اصولی که در طراحی لوگو به این سبک باید انجام شود هم دارد.

ویژگی‌های لوگو مینیمال

طراحی لوگو مینیمال به معنی استفاده از ساده‌ترین جزئیات در طراحی و دوری از هر گونه اضافات یا تصاویری است که پیچیدگی داشته و درک آن‌ها سخت باشد. به عبارت دیگر لوگو مینیمال لوگویی بسیار ساده است اما هر لوگو ساده‌ای لوگو مینیمال نیست. ویژگی‌های لوگو مینیمال خاص همین سبک طراحی است و هر چند سادگی مهم‌ترین آن است اما ویژگی‌های دیگری هم در ای سبک طراحی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به انتقال پیام اشاره کرد. لوگو مینیمال هر چند ساده اما به بهترین شکل پیامی که حاوی آن است را به مشتریان منتقل می‌کند. به علاوه این لوگو در ذهن مشتریان ماندگار می‌شود و سادگی آن به صورتی نیست که مشتری آن را فراموش کرده یا جزئیات آن را در خاطر نگه ندارد. از دیگر ویژگی‌های لوگو مینیمال می‌توان به استفاده از تعداد رنگ کمتر در طراحی اشاره کرد. این لوگو معمولا دارای دو یا سه رنگ است. لوگو مینیمال در اولین نگاه، توجه را به خود جلب می‌کند و مخاطب به خوبی با آن ارتباط برقرار می‌کند. این لوگو مفاهیم فلسفی ندارد بنابراین همه افراد با هر سطح آگاهی قادر به درک آن هستند. در این لوگو فضای خالی زیادی وجود دارد، بنابراین هر زمان نیاز بود می‌توان آن را با اضافه کردن عناصر و جزئیات به سبکی دیگر تبدیل کرد.

 

مزایای استفاده از لوگو مینیمال

مزایای استفاده از لوگو مینیمال بسیار زیاد است. این لوگو انتخاب مناسب کسب و کارهای تازه تاسیس است که هنوز لوگویی برای معرفی خود به مشتریان انتخاب نکرده‌اند. اولین لوگو، ماندگارترین لوگو در ذهن مشتریان است و اینگونه کسب و کارها با استفاده از لوگو مینیمال این امکان را دارند که اولین قدم خود برای معرفی به مشتریان را قوی‌تر بردارند. یکی دیگر از مزایای استفاده از لوگو مینیمال طراحی ساده و سریع آن است، بنابراین اگر نیاز فوری به طراحی لوگو دارید این گزینه انتخاب مناسبی برای شا است. طراحی لوگو مینیمال هزینه چندان زیادی ندارد و این موضوع یکی دیگر از مزایای این سبک طراحی و مهم‌ترین مزیت آن است. از دیگر مزایای استفاده از لوگو مینیمال می‌توان به امکان استفاده از آن به عنوان لوگویی موقت اشاره کرد. این لوگو مناسب کسب و کارهایی است که هنوز به تصمیم‌گیری قطعی در مورد لوگو خود نرسیده‌اند و صرفا قصد انتخاب یک طرح برای معرفی برند را دارند تا به مرور آن را تغییر دهند. فضای خالی زیاد در لوگو مینیمال کمک می‌کند که قابلیت ارتقا و تغییر آن بعد از مدتی وجود داشته باشد.

 

مهم‌ترین نکات در طراحی لوگو مینیمال

برای طراحی یک لوگو حرفه‌ای به سبک مینیمالیست باید با نکات مهمی که در طراحی این لوگو حائز اهمیت است آشنایی داشته باشید. در جایگاه یک طراح تازه کار آشنایی با مهم‌ترین نکات در طراحی لوگو مینیمال به شما کمک می‌کند تا طراحی این سبک از لوگوها را ساده‌تر انجام دهید و در جایگاه مشتری یا کارفرمایی که به طراحی لوگو نیاز دارید، آشنایی با این نکات به بهتر رساندن خواسته و منظور شما به طراح لوگو کمک زیادی می‌کند. از مهم‌ترین نکات در طراحی لوگو مینیمال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ادامه مطلب
با چاپ انواع کاتالوگ به صورت خلاقانه و حرفه ای محصولات کسب و کارتان را اصولی معرفی کنید!

۱. اهمیت رنگ در لوگو مینیمال

اهمیت رنگ در لوگو مینیمال بسیار زیاد است، بنابراین این فاکتور را می‌توان اولین و مهم‌ترین عامل در طراحی لوگو به این سبک دانست. همان‌طور که در ویژگی‌های لوگو مینیمال گفته شد، در این نوع لوگو، تنوع رنگی به ندرت اتفاق می‌افتد. بیشتر لوگوهای مینیمال با دو یا سه رنگ طراحی می‌شوند که انتخاب آن‌ها به ماهیت برند یا کسب و کار بستگی دارد. برای مثال اگر کسب و کار مربوط به تولید محصولات ارگانیک یا طبیعی باشد رنگ غالب در طراحی لوگو، رنگ سبز خواهد بود و نهایتا برای زیباسازی لوگو یا جلب توجه مشتریان به اسم برند، نام یا پیام با رنگی دیگر اجرا می‌شود.

۲. خطوط در طراحی لوگو مینیمال

خطوط در طراحی لوگو مینیمال دیگر فاکتور مهم هستند که باز هم باید به سادگی و بدون جزئیات خاص اجرا شوند. یک خط افقی ساده در کنار نام برند یا کشیدن یک خط عمودی در کنار اولین حرف از لوگو از جمله کاربردهای خطوط در طراحی لوگو مینیمال هستند. با توجه به اینکه ممکن است خط باعث تصور بی‌نظمی در لوگو شود، انتخاب و استفاده از این فاکتور باید با دقت انجام شود.

۳. اشکال هندسی

استفاده از اشکال هندسی هم در طراحی لوگو مینیمال کاربردی است اما نکته‌ای که در مورد این موضوع برای طراحی لوگو به سبک مینیمال حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه کرد. اشکالی مانند دایره، مثلث و مربع پرکاربردترین اشکال هندسی در طراحی لوگو به سبک مینیمال هستند که هر کدام مفهوم خاصی را در طراحی انتقال می‌دهند. برا مثال شکل هندسی دایره معرف وحدت و پیوستگی است و استفاده از آن در طراحی لوگو به معنی هماهنگی و دوستی لوگو به مشتریان و مخاطبان است، همان‌طور که در طراحی لوگو المپیک استفاده می‌شود و نماد همبستگی است یا مربع معنی استواری و مثلث معنی اقتدار، آرامش و امنیت است. از نمونه کاربردهای لوگو مینیمالیست با اشکال هندسی می‌توان لوگو کانال جئوگرافیک را نام برد که با یک مستطیل با نمادی از استواری طبیعت و نام این کانال طراحی شده است.

۴. تصاویر در لوگو مینیمال

هر چند طراحی لوگو مینیمال باید ساده و به دور از پیچیدگی و تکلف باشد اما این موضوع به معنی عدم استفاده از تصاویر در لوگو مینیمال نیست. در طراحی این لوگو هم می‌توان تصاویر را استفاده کرد اما به شکلی که سادگی لوگو را زیر سوال نبرد. از نمونه‌های استفاده از تصاویر در لوگو مینیمال می‌توان به طراحی لوگو مرسدس بنز اشاره کرد که تصویری از نیزه سه سر، نماد اولین تولید این برند و مفهومی از ملخ هواپیما است.

۵. فونت و طراحی نوشته‌ها

انتخاب مناسب‌ترین فونت و طراحی نوشته‌ها یکی دیگر از نکات مهمی است که در طراحی لوگو به سبک مینیمال باید به آن توجه کرد. یکی از ابتکارات طراحان لوگو برای طراحی‌ سبک‌هایی مانند تایپوگرافیک، امبلم یا ترکیبی استفاده از فونت‌های جدید و طراحی حروف لوگو به گونه‌ای است که بیش از یک منظور را ارائه کنند یا مخاطب برای پیدا کردن منظور و معنی آن ناچار به تامل در لوگو باشد. در طراحی لوگو به سبک مینیمال اما فونت و طراحی نوشته‌ها به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که حروف برای همه کاربران با هر سطح توانایی و تخصصی قابل درک باشند. انتخاب فونتی ساده که حروف را به شکلی خوانا و همخوان با رنگ و جزئیات لوگو باشد از نکاتی است که در نگارش حروف در لوگو مینیمال باید به آن توجه داشت.

 

لوگو مینیمال مناسب چه کسب و کارهایی است؟

انتخاب یک لوگو مناسب برای برند و مجموعه کار چندان ساده‌ای نیست. به خصوص اگر برند تجربه‌ای درباره لوگو نداشته و برای نخستین بار قصد طراحی لوگو و استفاده از آن برای معرفی خود را داشته باشد. اینجاست که یک سوال مهم برای طراحی و انتخاب لوگو مطرح می‌شود که آیا لوگو انتخابی مناسب کسب و کار است یا به نوعی دیگر که کسب و کار نیاز به چه سبک لوگویی دارد. به دلیل اهمیت تناسب لوگو با نوع کسب و کار، این بخش از معرفی مینیمالیست در طراحی لوگو را به پاسخ این سوال که لوگو مینیمال مناسب چه کسب و کارهایی است اختصاص داده‌ایم. پاسخ کلی به این سوال، به این صورت است که لوگو مینیمال به دلیل سادگی و قابل فهم بودن مناسب همه کسب و کارها است اما به کار برند آن در بعضی مشاغل جلوه مناسب‌تری برای معرفی آن‌ها دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. عکاسی

عکاسی، یکی از کسب و کارهایی است که استفاده از لوگو مینیمال برای معرفی برند آن انتخابی مناسب و کاربردی است. اسم مجموعه، یک رنگ جذاب و نمادی از یک دوربین عکاسی همه آن چیزی است که برای طراحی لوگو عکاسی به سبک مینیمال مورد نیاز است و اگر به زیبایی در کنار هم قرار گرفته یا رنگی هماهنگ و مناسب داشته باشند، لوگویی به یادماندنی ایجاد می‌کنند.

۲. آژانس املاک

کمتر آژانس املاک را می‌توان مشاهده کرد که لوگویی پیچیده داشته باشد. بیشتر آژانس‌ها حتی لوگو هم ندارند و روی کارت ویزیت خود صرفا اسم مجموعه را تایپ و چاپ می‌کنند اما به جای این کار استفاده از سبک مینیمال هم زیبا و هم کاربردی است. برای مثال اسم آژانس خود را نوشته و دو خط کج و به هم پیوسته به عنوان نماد سقف روی آن طراحی کرد و یک لوگو مینیمال اما جذاب برای آژانس خود طراحی کرد. اگر ترکیب خطوط و حروف در لوگو آژانس املاک به درستی انجام شود، به راحتی مجموعه خود را در ذهن مشتریان ماندگار خواهید کرد.

۳. رستوران

رستوران به خصوص رستوران‌های زنجیره‌ای دیگر کسب و کاری هستند که استفاده از لوگو مینیمال برای آن‌ها مناسب و کاربردی است و با یک لوگو ساده اما جذاب همیشه در ذهن مشتریان باقی خواهند ماند. شاید در نگاه اول استفاده از لوگو مینیمال برای طراحی لوگو یک رستوران چندان مناسب به نظر نرسد اما بد نیست بدانید در مورد کسب و کارهایی مانند رستوران و غذاخوری، استفاده از لوگو مینیمال حس حرفه‌ای بودن را به مشتری القا می‌کند. با مشاهده لوگو مینیمال اما خاص یک رستوران، مشتری تصور می‌کند که مجموعه به جای تمرکز روی جلب توجه مخاطب با تصاویر و نمادها، تمام توجه و تمرکز را روی لوگو خود قرار داده است.

ادامه مطلب
معرفی ساعت دیواری تبلیغاتی

۴. فروش جواهرات

فروش جواهرات به خودی خود کسب و کاری خاص و به یادماندنی است و زمانی که این کسب و کار یک لوگو مینیمال داشته باشد، ماندگاری آن در ذهن مخاطبان بیشتر هم خواهد شد. جواهرات جز مشاغلی است که مشتریان همیشه با آن سروکار ندارند، بنابراین استفاده از یک لوگو پیچیده با طراحی خاص ممکن است باعث فراموشی لوگو در طولانی مدت شود اما یک لوگو مینیمال، کوتاه و قابل درک موجب می‌شود که لوگو سال‌های طولانی در ذهن مخاطب ماندگار بماند.

معروف‌ترین برندهایی که لوگو مینیمال دارند

یکی از راهکارهایی که طراحان لوگو برای طراحی یک لوگو خاص و مناسب مجموعه از آن استفاده می‌کنند، بررسی لوگو برندهای معروفی است که سبک مورد نظر آن‌ها را استفاده کرده و لوگویی به یادماندنی ایجاد کرده‌اند. لوگو مینیمال هر چند ساده است و در ظاهر امکان طراحی خلاقانه‌ای با آن وجود ندارد اما لوگو مصرفی بسیاری از برندهای معروف و مهم است و اگر به درستی از آن استفاده شود، امکان طراحان هزاران ایده خلاقانه دیگر هم در این سبک وجود دارد. از معروف‌ترین برندهایی که لوگو مینیمال دارند و مینیمالیست را به عنوان سبک معرفی برند خود انتخاب‌ کرده‌اند، موارد زیر را می‌توان نام برد.

۱. کلود بد

کلود بد یکی از برندهایی است که در طراحی لوگو برند خود از سبک مینیمالیست پیروی کرده است. لوگو این برند چارچوب یک تخت به رنگ آبی روشن است که روی آن یک ابر سفید قرار دارد. حتی با تصور لوگو این برند هم می‌توانید زمینه فعالیت و پیام لوگو را متوجه شوید. استفاده از تخت نشان دهنده زمینه کاری برند و تولید کالای خواب و استفاده از ابر روی تخت نماد راحتی تخت‌ها به حدی است که با خوابیدن روی آن‌ها، گویی روی ابرها خوابید‌ه‌اید.

۲. اوبر

اوبر یکی دیگر از مجموعه‌هایی است که لوگو خود را در سبک مینیمال طراحی کرده و در انتخاب این سبک برای طراحی موفق نیز بوده است. طراحی این لوگو یکی از مینیمالیست‌ترین طراحی در سبک طراحی لوگو مینیمال است. در طراحی لوگو این برند فقط از اسم مجموعه به رنگ سفید، در زمینه کاملا سیاه و با یک خط زیر اولین حرف انجام شده و مفهوم قدرت و اطمینان برند از کیفیت خدمات خود را انتقال می‌دهد.

۳. تینکر

برای جلب توجه مخاطبین و مشتریان همیشه نیازی به فعالیت‌های پیچیده نیست و با چند اقدام هوشمندانه اما ساده هم می‌توانید این کار را به بهترین شکل انجام دهید و این کاری است که برند تینکر در طراحی لوگو خود انجام داده است. در لوگو این برند به جای استفاده از طرح‌های پیچیده تنها یک تکنیک استفاده شده و آن خلاف جهت نوشتن یک حرف در اسم برند است. در لوگو این برند حرف K به جای نگارش به صورت معمول به صورت برعکس نگارش شده و به شدت جلب توجه می‌کند.

۴. سون آپ

سون آپ دیگر برندی است که لوگو خود را با سبک مینیمال و تنها با ترکیب عدد ۷ و واژه Up طراحی کرده است. با مشاهده ترکیب این دو در هر کلمه یا جمله‌ای ابتدا به یاد سون آپ خواهید افتاد و این قدرت اصلی لوگو مینیمال است که در طراحی لوگو انواع برندها می‌توان از آن استفاده کرد.

۵. لوگوهای معروف مینیمال در ایران

در کشور ما هم مجموعه‌های زیادی طراحی لوگو خود را به صورت مینیمال انجام داده و به شهرت رسیده‌اند. از جمله برندهایی که ویژگی‌ها مینیمال را برای سبک طراحی لوگو خود مناسب دیده‌اند، تپسی و اسنپ را می‌توان نام برد. دیجی کالا یکی دیگر لوگوهای معروف مینیمال در ایران را در اختیار دارد و با استفاده از این سبک طراحی، برند و مجموعه خود را در ذهن همه ماندگار کرده است.

 

طراحی لوگو مینیمال در مجریان

همان‌طور که گفته شد لوگو مینیمال در ایران هم جز سبک‌های محبوب طراحی لوگو است و بسیاری از برندهای معروف این سبک را برای طراحی لوگو خود انتخاب کرده‌اند. این سبک طراحی لوگو در بسیاری از مجموعه‌های گرافیکی و طراحی لوگو انجام می‌شود که مجریان هم یکی از آن‌ها است. طراحی لوگو مینیمال در مجریان پس از بررسی نیاز مشتری، با دریافت نظرات و خواسته‌هایتان انجام می‌شود تا لوگو نهایی کاملا با نیازتان تطابق داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: انواع طراحی لوگو چیست ؟

 

نتیجه‌گیری

حالا که با ویژگی‌های طراحی لوگو مینیمال آشنا شدید، انتخاب این سبک طراحی به عنوان لوگو اصلی شما کار ساده‌تری خواهد بود. البته اگر قصد استفاده از سبک مینیمال را برای طراحی لوگو خود دارید به یک نکته مهم توجه کنید و آن، سپردن کار طراحی به یک مجموعه ماهر، با تجربه و خلاق در زمینه طراحی لوگو به سبک مینیمال است. در این زمینه و برای طراحی لوگو مینیمال یا دیگر سبک‌های طراحی لوگو می‌توانید از خدمات مجموعه مجریان هم استفاده کنید. فرآیند سفارش طراحی لوگو در مجموعه ما بسیار ساده است و کافی است از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

سوالات متداول 

۱. طراحی لوگو مینیمال چه ویژگی‌هایی دارد؟

اصلی‌ترین ویژگی طراحی لوگو مینیمال سادگی آن است که این موضوع در همه جزئیات از انتخاب رنگ گرفته تا اشکال و فونت در نظر گرفته می‌شود.

۲. مزیت استفاده از طراحی لوگو به سبک مینیمال چیست؟

طراحی ساده و سریع و کم هزینه بودن دو مزیت مهم استفاده از سبک طراحی مینیمال است.

۳. دایره در طراحی لوگو مینیمال چه مفهومی دارد؟

دایره نماد اتحاد و همبستگی است و همان طور که در لوگو المپیک استفاده می‌شود، همدلی و دوستی را نشان می‌دهد.

۴. لوگو مینیمال برای کدام کسب و کارها مناسب است؟

عکاسی، رستوران، آژانس املاک و فروشگاه‌های جواهر از جمله کسب و کارهایی هستند که استفاده از لوگو مینیمال برای آن‌ها انتخابی مناسب است.

۵. معروف‌ترین برندهای ایرانی که از سبک مینیمال استفاده می‌کنند، کدامند؟

مجموعه دیجی کالا، تپسی و اسنپ سه سازمان معروف ایرانی هستند که در طراحی لوگو خود از سبک مینیمالیست استفاده می‌کنند.

 

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *