طراحی جلد کتاب چیست|چاپخانه مجریان

حقایق جالبی که باید درباره طراحی جلد کتاب بدانید!😍

طراحی جلد کتاب چیست؟  

طراحی جلد کتاب چیست ؟ طراحی جلد کتاب بسیار مهم و حساس میباشد، زیرا هنگامی که برای خرید یک کتاب به کتاب فروشی میرویم، بسیاری از کتاب‌ ها را اطراف خود می‌بینیم  که انتخاب را برای ما مشکل می‌سازد. در این صورت است که اهمیت طراحی جلد کتابی که زیبا و جذاب باشد، مشخص می‌شود. در ارتباط با طراحی جلد کتاب چند نکته مهم  وجود دارد تا بتوانید یک کتاب به یاد ماندنی را طراحی کنید که مخاطب وادار به خرید آن شود و به صفحات داخلی، توجهی نکند. بعضی از نویسندگان فکر می‌کنند که در طراحی کتاب، طراحی صفحات آن با اهمیت‌تر است. ولی در حال حاضر، جلد کتاب بیشتر جلب توجه افراد می‌شود و معمولاً قضاوت مشتری در مورد یک کتاب، طبق جلد آن می‌باشد. اغلب ما در برخورد اول با کسی، ناخودآگاه دچار قضاوت بر اساس خصوصیات ظاهری آن شخص می‌شویم. هرچند این‌ کار همیشه موردی ناپسند  بوده‌ است اما امری اجتناب ناپذیر است؛ چراکه اولین چیزی که ما از طرف مقابل خود دریافت می‌کنیم وضعیت ظاهری آن شخص است.

مواجهه با یک کتاب جدید هم به همین صورت است، طراحی جلد کتاب موجب قضاوت در مورد محتوای آن میشود . پس اگر می‌خواهید کتاب شما که برای آن زحمات زیادی کشیده‌اید، فروش خوبی هم داشته باشد با این مقاله همراه باشید. اولین کاری که برای طراحی باید انجام دهید تحلیل و بررسی و جمع‌آوری تمام اطلاعات می‌باشد. باید بررسی کنید برای چه کسانی کتاب را نوشته‌اید؟ مخاطبان خود را شناسایی کنید. رده‌ی سنی و جنسیت آن‌ها را در نظر بگیرید. نوع فرهنگ مخاطبان را مشخص کنید. برخی نویسندگان فکر میکنند که در طراحی کتاب ،طراحی صفحات ،متن کتاب از اهمیت بیشتری برخوردار است ، این مهم است اما در دنیای امروزی طرح روی جلد کتاب موفقیت بیشتری دارد . جلد کتاب در جلب توجه مشتریان بالقوه بیشتر است. شکی نیست که قضاوت ما درباره یک کتاب را براساس جلد آن خواهد بود. بنابراین، زمانیکه  شما پس از تحقیقات فراوان و با زحمت و مشقت زیاد کتابی را نوشته‌‌اید، لازم است اطمینان حاصل کنید که طراحی جلد آن جذاب و گیرا است. جلد کتاب درواقع  صورت کتاب است که باید برای خریداران جذاب و چشمگیر باشد. طراحی جلد کتاب  توسط طراح، صورت می‌گیرد اما توجه  داشته باشید که جلد یک کتاب باید به آنچه در داخل صفحات است اشاره کند. بنابراین، دخالت نویسنده در طراحی جلد بسیار مهم است.

 

 

 

بخش های اصلی طراحی جلد کتاب چیست؟

 

  • طرح روی جلد

اولین قسمتی که مخاطب با کتاب ارتباط برقرار می‌کند، جلد روی کتاب است. این ارتباط باید در کوتاهترین زمان ممکن رخ دهد؛ پس ترکیب متن و تصویر به بهترین شکل در طراحی جلد کتاب اهمیت ویژه‌ای دارد. روی جلد کتاب، معمولا نام نویسنده، عنوان کتاب و موضوع آن در کنار تصویر یا پیام اصلی کتاب قرار می‌گیرند. ما با بهره‌گیری از بهترین طراحان گرافیک، طراحی باکیفیت و خلاقانه‌ای ارائه می‌دهیم. چراکه از حساسیت طراحی جلد کتاب از لحاظ تاثیرش روی فروش باخبریم.

  • جلد پشت کتاب

پشت کتاب عموما به خلاصه‌ای از کتاب و یا معرفی نویسنده اختصاص دارد. وقتی می‌خواهید خلاصه کتاب را گردآوری کنید، باید به تمام سوالات احتمالی خواننده پاسخ بدهید و از طرفی علائم نگارشی را با وسواس زیاد بررسی کنید تا مخاطب با خود بگوید: این همان کتابی است که دنبالش بوده ام وبالاخره به آن رسیدم. اگر کتاب علمی یا آموزشی است بهتر است مدارک تحصیلی و سوابق نویسنده در پشت کتاب ذکر شود. به این ترتیب مخاطب احساس می‌کند که نویسنده به موضوع احاطه‌ی  لازم را دارد.در صورت استفاده از منابع معتبر، ذکر نام آن‌ها موجب جلب اعتماد مخاطب خواهد شد. دراین  سایت شما می‌توانید تعداد زیادی از انواع مختلف طرح برای جلد کتاب را ببینید و از میان آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

 

 

 

طراحی جلد کتاب خاصی داشته باشید !

  • اولین چیزی که پس از واگذاری کار به طراح به ذهن می‌رسد رسیدن به یک طرح جلد منحصر به فرد است. درمورد موضوع کتاب خود با طراح صحبت کنید. در صورت امکان، از طراح بخواهید که کتاب شما را بخواند. مهم است که طراح از موضوع و محتوای کتاب اطلاع داشته باشد. درصورتی که طراح نتواند کتاب را مطالعه کند شما به عنوان نویسنده می‌توانید توضیحات مفصل وکامل خود را درمورد کتاب با وی درمیان بگذارید.

 

  •  استخدام یک طراح باتجربه ! نویسندگان معمولاً ایده‌ای درباره نحوه طراحی جلد کتاب ندارند. بنابراین، لازم است که از یک طراح گرافیک حرفه‌ای و باتجربه کمک بخواهند و خود نویسندگان به عنوان مشاور در کنار طراح باشند. طراح می‌تواند پیشنهادات مربوط به انتخاب رنگ‌ها، فونت، تصاویر وغیره را به نویسنده ارائه دهد. یک طراح جلد کتاب حرفه‌ای تفاوت‌های ظریف طراحی را به خوبی درک می‌کند و از ابزار و منابع مناسب برای پیاده سازی نظرات و ایده نویسنده درباره کتاب، بصورت تصویری روی جلد استفاده می‌کند. اگر می خواهید که در حین کار با مشکلی مواجه نشوید، طراحی جلد خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهید‌.

 

  • نوع متن (قلم) را خودتان انتخاب کنید ! مهم نیست که چه نوع جلدی را طراحی می کنید ، به عنوان کتاب و نام نویسنده روی جلد نیاز خواهید داشت. همانطور که در بالا ذکر شد ، انتخاب نوع متن مناسب بسیار مهم است. شما می خواهید چیزی را انتخاب کنید که برای کتاب شما احساس مناسبی داشته باشد، بهتر است کمی در مورد زمان ، مکان و چگونگی متن خود  تحقیق کنید تا زمینه ای برای شما فراهم شود که  احساس کنید آیا برای کتاب شما  تمام مطالب بالا مناسب است .

 

  •  درباره ابعاد کتاب تان تصمیم بگیرید ! اگر خود تان چاپ می کنید و یا با  چاپگر محلی چاپ می کنید ، می توانید با آنها کار کنید تا مطمئن شوید که ابعاد کتاب شما روی چاپگر آنها قرار دارد،توجه  داشته باشید کتاب در جلو ، پشت و ستون فقرات در یک صفحه کاغذ چاپ می شود. همچنین بهتر است نمونه هایی از کتاب ها را پیدا کنید که اندازه آن ها را دوست دارید ،استفاده کردن از آنها احساس خوبی به شما دست می دهد. واز آن به عنوان نقطه پرش برای کتاب خود استفاده کنید ، یک عنصر واحد را برجسته کنیدیکی از ترفند های ایجاد طراحی جلد کتاب، تأکید بر یک عنصر است. آن عنصر را برجسته کنید تا بر کل طرح حاکم شود. با این کار، جلد با طرحی جسورانه و بزرگ ، چشم را به خود جلب می‌کند. چنین عنصری می‌تواند یک تصویر، نماد، مکان معروف، یک شیء و یا حتی حروف باشد. همچنین باید درباره سایر عناصر نیز تصمیم بگیرید که آیا جلد کتاب  نیاز به عکس دیگری خواهد داشت یا نه.

 

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.