طراحی جلد کتاب چیست|چاپخانه مجریان

حقایق جالبی که باید درباره طراحی جلد کتاب بدانید!?

طراحی جلد کتاب بسیار حائز اهمیت است، چرا‌که وقتی به بازدید از کتابفروشی و یا کتابخانه می پردازیم، با تعداد زیادی کتاب مواجه می شویم. بعضی مواقع همین مسئله می تواند سبب بروز مشکلات زیادی شود. زیرا انتخاب یک کتاب از میان کتاب ها کار سختی است و اینجاست که اهمیت طراحی جلد کتاب نمایان می شود. جلد کتاب را می توان به عنوان اولین و اساسی ترین بخش کتاب معرفی کرد که در نگاه اول مخاطبان با آن روبرو می شوند. ساده پنداری است که فرض کنیم جلد کتاب صرفا برای محافظت از کتاب در نظر گرفته شده است اما این فرض تا حدی هم اشتباه نیست. جلد کتاب ضمن اینکه پوشش محافظتی برای کتاب ایجاد می کند، می تواند از کاربردهای دیگری نیز برخوردار باشد. جلد کتاب اعلام کننده موجودیت آن در میان سایر کتاب ها می باشد. جلد کتاب به معرفی هویت ویژه کتاب می پردازد و موجب متمایز شدن آن از سایر موارد مشابه می شود. توجه داشته باشید در صورتی که طراحی جلد به صورت حرفه ای انجام شده باشد، علاوه بر جلب کردن توجه و نظر مخاطب، نقش موثری در به وجود آوردن تصویر ذهنی قوی در ذهن خواننده دارد. روی جلد کتاب باید ارائه دهنده تعریفی صحیح از شخصیت و محتوا کتاب به خواننده باشد و او را به خریدن تشویق کند. هرچه جلد کتاب از طراحی جذاب تر و منحصر به فرد تری برخوردار باشد؛ مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب می کند و برعکس جلد هایی با تصاویر خنثی به طور معمول با بی توجهی مشتریان روبرو می شوند. در این مقاله قصد داریم به مواردی از جمله طراحی جلد کتاب چیست؟ جلد کتاب شامل چه قسمت هایی است؟ و مراحل انجام طراحی بپردازیم، با ما در مجریان همراه باشید.

طراحی جلد کتاب چیست؟  

طراحی جلد کتاب چیست ؟ طراحی جلد کتاب بسیار مهم و حساس میباشد، زیرا هنگامی که برای خرید یک کتاب به کتاب فروشی میرویم، بسیاری از کتاب‌ ها را اطراف خود می‌بینیم  که انتخاب را برای ما مشکل می‌سازد. در این صورت است که اهمیت طراحی جلد کتابی که زیبا و جذاب باشد، مشخص می‌شود. در ارتباط با طراحی جلد کتاب چند نکته مهم  وجود دارد تا بتوانید یک کتاب به یاد ماندنی را طراحی کنید که مخاطب وادار به خرید آن شود و به صفحات داخلی، توجهی نکند. بعضی از نویسندگان فکر می‌کنند که در طراحی کتاب، طراحی صفحات آن با اهمیت‌تر است. ولی در حال حاضر، جلد کتاب بیشتر جلب توجه افراد می‌شود و معمولاً قضاوت مشتری در مورد یک کتاب، طبق جلد آن می‌باشد. اغلب ما در برخورد اول با کسی، ناخودآگاه دچار قضاوت بر اساس خصوصیات ظاهری آن شخص می‌شویم. هرچند این‌ کار همیشه موردی ناپسند  بوده‌ است اما امری اجتناب ناپذیر است؛ چراکه اولین چیزی که ما از طرف مقابل خود دریافت می‌کنیم وضعیت ظاهری آن شخص است.

مواجهه با یک کتاب جدید هم به همین صورت است، طراحی جلد کتاب موجب قضاوت در مورد محتوای آن میشود . پس اگر می‌خواهید کتاب شما که برای آن زحمات زیادی کشیده‌اید، فروش خوبی هم داشته باشد با این مقاله همراه باشید. اولین کاری که برای طراحی باید انجام دهید تحلیل و بررسی و جمع‌آوری تمام اطلاعات می‌باشد. باید بررسی کنید برای چه کسانی کتاب را نوشته‌اید؟ مخاطبان خود را شناسایی کنید. رده‌ی سنی و جنسیت آن‌ها را در نظر بگیرید. نوع فرهنگ مخاطبان را مشخص کنید. برخی نویسندگان فکر میکنند که در طراحی کتاب ،طراحی صفحات ،متن کتاب از اهمیت بیشتری برخوردار است ، این مهم است اما در دنیای امروزی طرح روی جلد کتاب موفقیت بیشتری دارد . جلد کتاب در جلب توجه مشتریان بالقوه بیشتر است. شکی نیست که قضاوت ما درباره یک کتاب را براساس جلد آن خواهد بود. بنابراین، زمانیکه  شما پس از تحقیقات فراوان و با زحمت و مشقت زیاد کتابی را نوشته‌‌اید، لازم است اطمینان حاصل کنید که طراحی جلد آن جذاب و گیرا است. جلد کتاب درواقع  صورت کتاب است که باید برای خریداران جذاب و چشمگیر باشد. طراحی جلد کتاب  توسط طراح، صورت می‌گیرد اما توجه  داشته باشید که جلد یک کتاب باید به آنچه در داخل صفحات است اشاره کند. بنابراین، دخالت نویسنده در طراحی جلد بسیار مهم است.

 

توصیه های کلی به منظور طراحی جلد کتاب و افزایش میزان فروش

در نظر گرفتن توصیه های کلی به منظور طراحی جلد کتاب و افزایش میزان فروش سبب می شود که یک دید جامع و بهتری جهت منتقل کردن پیام خود از راه جلد کتاب به مخاطبان داشته باشید. طراحی جلد کتاب به عنوان آخرین مرحله قبل از انتشار کتاب محسوب می شود و در زمان طراحی باید توجه داشته باشید که مخاطبان شما چه افرادی هستند، دارای چه رنج سنی می باشند و چه جنسیت و فرهنگی دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا این توصیه ها را در اختیار شما قرار دهیم.

 

 • جلدی که طراحی می کنید بایستی مخاطب پسند و چشمگیر باشد.
 • جلد کتاب علاوه بر جذاب بودن، باید بیان کننده موضوع و محتوای آن باشد.
 • بین سه قسمت اصلی جلد کتاب یعنی روی جلد، عطف کتاب و پشت جلد کتاب باید هارمونی و یکدستی وجود داشته باشد، به صورتی که هر سه بخش از یک رنگ زمینه پیروی کنند.
 • قبل از ارسال فایل برای چاپ شدن، توجه داشته باشید که فرمت آن را از RGB به CMYK تغییر دهید تا آنچه که میبینید به فایل چاپی نزدیک تر باشد. زیرا در فرمت RGB رنگ هایی قابل دیدن است که در زمان چاپ شدن آنها را نخواهید دید.
 • در قسمت حاشیه از قرار دادن متون و تصاویر خودداری کنید، چرا‌که در زمان برش خوردن از بین می روند.
 • طراحی سایز کتاب باید به گونه ای باشد که بعد از برش خوردن اندازه آن دچار تغییر نشود.
 • عنوانی که برای روی جلد کتاب در نظر گرفته می شود بایستی بزرگ و خوانا باشد. رعایت کردن این مورد از سایر موارد بسیار مهم تر است. اکثر خوانندگان کتاب وقتی با یک کتاب مواجه می شوند، اولین کاری که انجام می دهند به دنبال عنوان کتاب می گردند.
 • برای عنوان از فونت های عجیب و غریب استفاده نکنید. فونت های رایج در نوشتار فارسی B-ZAR، B-Nazanin و B-LOTUS و موارد مشابه به این فونت ها هستند و توصیه می شود که حتما از فونت های نام برده شده در بالا به کارگیری نمایید.
 • در جلد کتاب سعی کنید بیشتر از دو فونت استفاده نکنید. مورد استفاده قرار دادن چندین فونت در جلد کتاب کار اشتباهی است و موجب سردرگم شدن خواننده می شود. همینطور موارد دیگری که باید از آنها پرهیز کنید، ایتالیک کردن و سایه دار کردن کلمات و جملات است.
ادامه مطلب
کاربرد کیف مدارک تبلیغاتی در ست هدیه و تاثیری که در زیبایی آن دارد

برای جلد کتاب از طراحی های آماتور و پیش پا افتاده استفاده نکنید. اینکه شما یک نویسنده توانمند و قوی می باشید به این معنی نیست که حتما میتوانید طراح خوبی هم باشید. انجام این کار را به یک طراح حرفه ای بسپارید و مطمئن باشید که او کتاب شما را حرفه ای تر خواهد کرد.

 

جلد کتاب شامل چه قسمت هایی است؟

شاید برایتان سوال ایجاد شود که جلد کتاب شامل چه قسمت هایی است؟ جلد کتاب به سه قسمت اصلی از جمله روی جلد، عطف جلد و پشت جلد تقسیم می شود. علاوه بر سطوح نامبرده شده، بخش های دیگری در جلد کتاب دیده می شود که یک از آنها سطوح داخلی جلد می باشد. در کتاب های فارسی، سمت راست برای روی جلد و سمت چپ برای پشت جلد در نظر گرفته می شود. طراحی جلد کتاب بیان کننده ارزش های کیفی آن است. به عبارتی جلد کتاب باید به گونه ای طراحی شود که کیفیت فضای کتاب و سایر موارد را به بیننده و خواننده منتقل کند.

 • بخش های اصلی طراحی جلد کتاب چیست؟

  • طرح روی جلد

اولین قسمتی که مخاطب با کتاب ارتباط برقرار می‌کند، جلد روی کتاب است. این ارتباط باید در کوتاهترین زمان ممکن رخ دهد؛ پس ترکیب متن و تصویر به بهترین شکل در طراحی جلد کتاب اهمیت ویژه‌ای دارد. روی جلد کتاب، معمولا نام نویسنده، عنوان کتاب و موضوع آن در کنار تصویر یا پیام اصلی کتاب قرار می‌گیرند. ما با بهره‌گیری از بهترین طراحان گرافیک، طراحی باکیفیت و خلاقانه‌ای ارائه می‌دهیم. چراکه از حساسیت طراحی جلد کتاب از لحاظ تاثیرش روی فروش باخبریم.

  • جلد پشت کتاب

پشت کتاب عموما به خلاصه‌ای از کتاب و یا معرفی نویسنده اختصاص دارد. وقتی می‌خواهید خلاصه کتاب را گردآوری کنید، باید به تمام سوالات احتمالی خواننده پاسخ بدهید و از طرفی علائم نگارشی را با وسواس زیاد بررسی کنید تا مخاطب با خود بگوید: این همان کتابی است که دنبالش بوده ام وبالاخره به آن رسیدم. اگر کتاب علمی یا آموزشی است بهتر است مدارک تحصیلی و سوابق نویسنده در پشت کتاب ذکر شود. به این ترتیب مخاطب احساس می‌کند که نویسنده به موضوع احاطه‌ی  لازم را دارد.در صورت استفاده از منابع معتبر، ذکر نام آن‌ها موجب جلب اعتماد مخاطب خواهد شد. دراین  سایت شما می‌توانید تعداد زیادی از انواع مختلف طرح برای جلد کتاب را ببینید و از میان آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

 

نکاتی برای طراحی جلد روی کتاب و افزایش فروش

نکاتی برای طراحی جلد روی کتاب و افزایش فروش وجود دارد که به کارگیری از آنها تاثیر بسیار زیادی بجای خواهد گذاشت. یکی از اولین عناصری که در هر کتاب در اولین نگاه به چشم می‌خورد و برای بسیاری از خوانندگان اهمیت زیادی دارد، روی جلد کتاب می باشد. طراحی کتاب مانند طراحی هر چیزی صرفا به منظور بهبود استفاده از آن صورت می گیرد، چون که طراح کتاب به طور معمول کاری با محتوا کتاب ندارد و تمام هدفش این است که محتوا نگارش شده را به شیوه ای آماده سازی کند که خوانندگان به راحتی بتوانند به مطالعه کتاب بپردازند. با توجه به اینکه طراحی جلد کتاب از دیدگاه بسیاری از افراد مهم و اثرگذار لحاظ شده است، به همین نکاتی در این زمینه وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

 

 1. کتاب هایی که با سبک کتاب شما همخوانی داشته و منتشر شده اند را مورد ارزیابی قرار دهید.
 2. برای جلد کتاب طراحی حرفه ای در نظر بگیرید.
 3. عواطف مشتریان و خوانندگان کتاب را تحت تاثیر قرار دهید.
 4. در جلد کتاب از مواردی همچون تیزر، تصویر مرتبط یا توضیح خیلی کوتاه استفاده کنید.
 5. از دادن توضیحات زیاد بر روی جلد کتاب خودداری نمایید.

 

نکاتی برای طراحی جلد پشت کتاب و افزایش فروش

نکاتی برای طراحی جلد پشت کتاب و افزایش فروش وجود دارد، چرا‌که طراحی جلد پشت کتاب به اندازه روی کتاب حائز اهمیت است. چنانچه جلد روی کتاب خواننده را تحت تاثیر قرار دهد، باید بگوییم جلد پشت کتاب این توانایی دارد که خرید کتاب را قطعی کند. در صورتی که می خواهید کتاب خود را به فروش برسانید، اطمینان حاصل کنید طراحی و محتوایی که برای کتاب بر می گزینید خوانندگان را قانع کند تا کتاب را زمین نگذارند. ۴ توصیه به منظور طراحی جلد پشت کتاب وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

 

 1. حتما برای پشت جلد، خلاصه کتاب را در نظر بگیرید.
 2. خلاصه بایستی کوتاه و مفید باشد.
 3. طراحی پشت جلد کتاب باید به گونه ای انجام شود که همه اطلاعات مشخص و قابل فهم باشد.
 4. برای طراحی جلد پشت حتما از یک طراح حرفه ای راهنمایی بگیرید.

نکات مهم در طراحی جلد کتاب در رشته های مختلف

شما بایستی نکات مهم در طراحی جلد کتاب در رشته های مختلف را بدانید، چرا‌که هر رشته‌ای، طراحی جلد مخصوص به خود را دارد. طراحی جلد کتاب های هنر و معماری باید به گونه ای ترکیب شده از هنر و صنعت باشد، چراکه معماری سرآغاز هنر و زیباسازی است. به این ترتیب این مسئله بایستی هنگام طراحی جلد کتاب های هنر و معماری در تمام قسمت ها و جزئیات قابل مشاهده باشد. طراحی جلد کتاب کودک بایستی با انواع تکنیک های زیباسازی و جذب کننده همراه باشد و بتواند محتوا درون کتاب را در قالب تصاویر زیبا با رنگ های شاد و پرنشاط ارائه دهد.

 • نکات ضروری در طراحی جلد کتاب

نکات ضروری در طراحی جلد کتاب مواردی هستند که به کار بردن آنها می تواند شما را به سمت مسیر درست هدایت کند. هنگامی که نویسنده به زحمت فراوان به نوشتن یک کتاب می پردازد، باید اطمینان حاصل کند که طراحی جلد آن خاص و منحصر باشد تا مشتری را به سمت خود جذب نماید. طراحی جلد کتاب به وسیله طراح صورت می گیرد و جلد بایستی با محتوا و توضیحات داخل کتاب همخوانی داشته باشد. در نتیجه با مداخله نویسنده، طراحی کتاب به طور قابل توجهی خاص و چشمگیر می شود. در ادامه به بیان نکات حائز اهمیت در طراحی می پردازیم، با ما همراه باشید.

  • حفظ سادگی طرح جلد کتاب

حفظ سادگی طرح جلد کتاب به این معنی است که الزامی وجود ندارد که همه جزئیات مرتبط با صفحات داخلی، بر روی جلد کتاب به کار گرفته شود. تنها مورد استفاده قرار دادن عناصر مهم محتوا در روی جلد که بیننده در اولین نگاه با آن مواجه مواجه می شود، کافی است. در اصل حفظ سادگی جلد کتاب و تاثیرگذاری آن بر روی بیننده، طراحی موفق تری به همراه دارد.

  • دقت در انتخاب تایپوگرافی

دقت در انتخاب تایپوگرافی، به جالب شدن طراحی جلد کتاب کمک می کند. به طور معمول رنگ ها، به وجود آورنده شادی و نشاط در ما هستند و به شکل های به کار رفته شده در طراحی، حالتی زنده می دهند. تا جایی که امکان دارد به منظور جلوگیری از بهم ریختگی طرح، حداکثر دو نوع شکل را مورد استفاده قرار دهید.

ادامه مطلب
کاربرد انواع سررسید 1402 و نکات مهم سالنامه براساس اندازه آن

 

برجسته نمودن یک عنصر در طراحی جلد کتاب

برجسته نمودن یک عنصر در طراحی جلد کتاب، یکی از تکنیک های جالب توجه در طراحی جلد کتاب محسوب می شود. با انجام این کار، طرحی پرقدرت و جسور را ارائه می دهید که به سرعت چشم مخاطب را می گیرد و او را در انتخاب کتاب، مصمم تر می کند. این عنصر برجسته می تواند مواردی از جمله حرف، عکس، مکان و یا نماد باشد.

از دیگر نکات ضروری در طراحی جلد کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم  استفاده از طراحی تصاویر به هم ریخته و شلوغ

  1. استخدام طراح حرفه ای
  2. بکارگیری از اندازه های متفاوت برای عناصر
  3. جلد کتاب؛ برخورداری از یک مفهوم فوق العاده

طراحی جلد کتاب خاصی داشته باشید !

 • اولین چیزی که پس از واگذاری کار به طراح به ذهن می‌رسد رسیدن به یک طرح جلد منحصر به فرد است. درمورد موضوع کتاب خود با طراح صحبت کنید. در صورت امکان، از طراح بخواهید که کتاب شما را بخواند. مهم است که طراح از موضوع و محتوای کتاب اطلاع داشته باشد. درصورتی که طراح نتواند کتاب را مطالعه کند شما به عنوان نویسنده می‌توانید توضیحات مفصل وکامل خود را درمورد کتاب با وی درمیان بگذارید.
 •  استخدام یک طراح باتجربه ! نویسندگان معمولاً ایده‌ای درباره نحوه طراحی جلد کتاب ندارند. بنابراین، لازم است که از یک طراح گرافیک حرفه‌ای و باتجربه کمک بخواهند و خود نویسندگان به عنوان مشاور در کنار طراح باشند. طراح می‌تواند پیشنهادات مربوط به انتخاب رنگ‌ها، فونت، تصاویر وغیره را به نویسنده ارائه دهد. یک طراح جلد کتاب حرفه‌ای تفاوت‌های ظریف طراحی را به خوبی درک می‌کند و از ابزار و منابع مناسب برای پیاده سازی نظرات و ایده نویسنده درباره کتاب، بصورت تصویری روی جلد استفاده می‌کند. اگر می خواهید که در حین کار با مشکلی مواجه نشوید، طراحی جلد خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهید‌.
 • نوع متن (قلم) را خودتان انتخاب کنید ! مهم نیست که چه نوع جلدی را طراحی می کنید ، به عنوان کتاب و نام نویسنده روی جلد نیاز خواهید داشت. همانطور که در بالا ذکر شد ، انتخاب نوع متن مناسب بسیار مهم است. شما می خواهید چیزی را انتخاب کنید که برای کتاب شما احساس مناسبی داشته باشد، بهتر است کمی در مورد زمان ، مکان و چگونگی متن خود  تحقیق کنید تا زمینه ای برای شما فراهم شود که  احساس کنید آیا برای کتاب شما  تمام مطالب بالا مناسب است .
 •  درباره ابعاد کتاب تان تصمیم بگیرید ! اگر خود تان چاپ می کنید و یا با  چاپگر محلی چاپ می کنید ، می توانید با آنها کار کنید تا مطمئن شوید که ابعاد کتاب شما روی چاپگر آنها قرار دارد،توجه  داشته باشید کتاب در جلو ، پشت و ستون فقرات در یک صفحه کاغذ چاپ می شود. همچنین بهتر است نمونه هایی از کتاب ها را پیدا کنید که اندازه آن ها را دوست دارید ،استفاده کردن از آنها احساس خوبی به شما دست می دهد. واز آن به عنوان نقطه پرش برای کتاب خود استفاده کنید ، یک عنصر واحد را برجسته کنیدیکی از ترفند های ایجاد طراحی جلد کتاب، تأکید بر یک عنصر است. آن عنصر را برجسته کنید تا بر کل طرح حاکم شود. با این کار، جلد با طرحی جسورانه و بزرگ ، چشم را به خود جلب می‌کند. چنین عنصری می‌تواند یک تصویر، نماد، مکان معروف، یک شیء و یا حتی حروف باشد. همچنین باید درباره سایر عناصر نیز تصمیم بگیرید که آیا جلد کتاب  نیاز به عکس دیگری خواهد داشت یا نه.

 

نتیجه گیری:

طراحی جلد کتاب شما می تواند با جذب مشتری ارتباط مستقیمی داشته باشد و با رعایت اصول ذکر شده برای طراحی جلد می توانید علاوه بر جلب کردن نظر مخاطب، از درآمد چشمگیری برخوردار شوید. تا جایی که امکان دارد برای طراحی جلد، تمپلیت های پیش فرض مورد استفاده قرار ندهید  و سعی نمایید با به کار بردن خلاقیت و هنر خود، طراحی روی جلد زیبا و چشمگیری را به نمایش درآورید. همینطور شما می توانید به منظور طراحی جلد کتاب خود با طراحان ما در گروه مجریان مشورت کنید و در صورت به نتیجه رسیدن با اطمینان خاطر کار طراحی را به ما بسپارید، چرا‌که متخصصین ما موفقیت شما را در این زمینه تضمین می‌کنند.

جهت دریافت خدمات مشاور تبلیغاتی، خدمات دیگر مجموعه مجریان نظیر هدایای تبلیغاتی مانند : خودکار تبلیغاتی، پاوربانک تبلیغاتی، لیوان حرارتی، خرید تقویم رومیزی، خرید سررسید و … می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در بخش تماس با ما، با مشاوران و کارشناسان مجموعه مجریان در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

۱. طراحی جلد کتاب چیست؟

جلد کتاب به رویه ای گفته می شود که به منظور محافظت و ایجاد زیبایی روی آن گذاشته شده و به غیر از این هدف، جهت منعکس کردن اطلاعاتی از جمله محتوا داخل کتاب، اطلاعات مربوط به نویسنده و ناشر و مواردی از این دست که به معرفی کتاب مرتبط می باشد، بر روی آن قرار می گیرد.

۲.نکات ضروری در طراحی جلد کتاب چیست؟

عدم  استفاده از طراحی تصاویر به هم ریخته و شلوغ، استخدام طراح حرفه ای، بکارگیری از اندازه های متفاوت برای عناصر، جلد کتاب؛ برخورداری از یک مفهوم فوق العاده.

۳.جلد کتاب شامل چه قسمت هایی است؟

جلد کتاب به سه قسمت اصلی از جمله روی جلد، عطف جلد و پشت جلد تقسیم می شود. علاوه بر سطوح نامبرده شده، بخش های دیگری در جلد کتاب دیده می شود که یک از آنها سطوح داخلی جلد می باشد.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *