تاثیر طراحی بسته بندی در فروش|چاپخانه مجریان

طراحی بسته بندی در بازاریابی و تاثیر آن در فروش محصولات

فهرست محتوای مقاله

طراحی بسته بندی در بازاریابی و تاثیر آن در فروش محصولات

تاثیر طراحی بسته بندی در فروش چیست ؟یکی از مهم ترین بخش های یک بازاریابی و تبلیغات موفق طراحی بسته بندی محصول است. و مخاطبان را برای خرید بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. دلیل آن بسیار مشخص است. اولین مواجه‌ای که یک مشتری با محصول دارد بسته بندی و طراحی آن است و بخاطر همین موضوعی تاثیر طراحی بسته بندی در فروش بسیار بالاست. در واقع پکیجی که یک محصول را ارائه می دهد نشان دهنده ی هویت برند و کیفیت آن می باشد. هر چه جذاب تر و خلاق تر باشد قطعا تاثیر فوق العاده ای روی مشتری خواهد گذاشت.

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی مناسب :

یک بسته بندی حرفه ای نیاز به یک طراح حرفه ای نیز دارد. طراحی بسته بندی شاخه های مختلفی دارد که هر کدام مکمل یکدیگر هستند در این مقاله قرار است در ارتباط با طراحی‌ای صحبت کنیم  که موجب می شود بازاریابی و فروش به شکل گسترده ای  برای سازمان ایجاد شود. پیش از آن که به طراحی یک بسته بندی موفق بپردازیم می خواهیم در ارتباط با خود بسته بندی صحبت کنیم اولین چیزی که باید به عنوان یک تولید کننده در نظر داشته باشیم این است که مدل و پکیج خود بسته بندی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد یک بسته بندی مناسب باید حس اطمینان و خوشایندی را به مشتری انتقال دهد. و موجب شود که مشتری با آن ارتباط برقرا کند اگر مخاطب نتواند با خود بسته بندی ارتباط برقرار کند ممکن است که از خرید خود منصرف شود. پس اولین مساله این است که نسبت به محصول و مخاطب هدفی که برای سازمان در نظر گرفتیم، شکل و مدل بسته بندی را تعیین کنیم. سپس به بخش طراحی بسته بندی می رسیم. همانطور که قبلا گفتیم تاثیر طراحی بسته بندی در فروش  تاثیر بسیار  بالایی دارد.  نوع طراحی، هارمونی رنگ‌ها و طراحی بصری خلاق از مواردی است که در طراحی بسته بندی در فروش بسیار مهم می باشد. تاثیر طراحی بسته بندی موفق می تواند از کلیدی ترین دلایل برای فروش و بازاریابی بهتر در نظر گرفته شود. یکی از مهم ترین مسائل مربوط به بسته بندی محصول آوردن اطلاعات محصول در طراحی بسته بندی است . طراحی بسته بندی همزمان که زیبایی و خلاقیت یک محصول را به مشتری انتقال می دهد، می تواند اطلاعات مفیدی را نیز از محصول به مشتری بدهد. و ترکیب این دو عامل در واقع مشتری را نسبت به خرید ترغیب می کند. چرا که مشتری در درجه اول می خواهد محصولی متناسب با نیاز و انتظارات خود خرید کند و در درجه‌ی بعدی تحت تاثیر طراحی و کیفیت بسته بندی آن قرار می گیرد.

ادامه مطلب
انتخاب چاپخانه مدرن و نقش آن در چاپ کاتالوگ

طراحی بسته بندی

نکات بسته بندی حرفه ای :

در طراحی  یک بسته بندی حرفه ای  چند نکته را باید در نظر گرفت

۱. کاربردی بودن طراحی بسته بندی : طراحی بسته بندی باید کاربردی باشد. مخاطب باید خیلی راحت بتواند با آن ارتباط برقرار  کند و بعد بتواند به راحتی از آن استفاده کند.

۲. استحکام و مطمئن بودن بسته بندی : بسته بندی باید به گونه ای طراحی شود که مخاطب احساس کند محصول آن از زمانی که تولید شده است تا وقتی که به دست او می رسد و استفاده می کند استحکام کافی را دارد و به سادگی آسیب نمی بیند. طراحی خود بسته بندی نیز می تواند این احساس را به مشتری منتقل کند، در کنار استفاده از متریال و جنس مناسب برای بسته بندی. این مساله به قدری مهم است که نظر مخاطب را نسبت به برند تغییر می دهد. اگر بسته بندی محصول دچار زدگی یا خرابی شود مشتری ارتباط خود را با سازمان از دست می دهد و تاثیر منفی در فروش سازمان می گذارد.

۳. خلاقیت و نوآوری در طراحی بسته بندی : این مساله نیز در طراحی بسته بندی بسیار مهم می باشد. مخصوصا در بعضی از صنایع مانند لوازم آرایشی بهداشتی. چرا که رقابت بین کمپانی های مختلف در بازار جهانی و بازار داخلی بسیار زیاد است و اگر قرار است که بازدهی خوبی از فروش به وجود بیاید باید اسم سازمان در بین برندهای دیگر محبوب شود. در نتیجه خلاقیت و نوآوری می تواند این امکان را ایجاد کند که محصولات سازمان بین باقی رقبا به خوبی دیده شود و نظر مشتری را در فروشگاه و مغازه های مختلف جذب کند و او را تحت تاثیر قرار دهد. به هیچ عنوان نمی توان به سادگی از این مساله گذشت. خلاقیت اثر مهمی در بازاریابی و فروش محصولات دارد و تجربه، در بازار تبلیغات این مساله را ثابت کرده است .

 

ادامه مطلب
اصول و نکات مهم و کلیدی چاپ پوستر + اهمیت آن در تبلیغات

ویژگی های تاثیر گذار طراحی بسته بندی :

ویژگی های طراحی بسته بندی که در فروش تاثیر گذار است.

  • زیبایی و خاص بودن طراحی
  • بسته بندی اصولی نسبت به نوع محصول
  • استفاده‌ی راحت و بی دردسر از محصول
  • خلاقیت و نوآوری در تولید و طراحی بسته بندی محصول
  • کیفیت شکل و مدل خود بسته بندی محصول

تمام این موارد، در بالا رفتن فروش سازمان مهم هستند و در واقع به نوعی مانند یک پازل، یک دیگر را کامل می کنند. نمی توان طراحی خلاقی در بسته بندی داشت ولی استفاده از محصول سخت و پیچیده باشد. برای اینکه  بتوان فروش خوبی را از محصولات داشت باید هر کدام از این موارد به اندازه کافی تقویت شوند. همانطور که می‌دانید بسته بندی محصولات در سه مرحله اتفاق می افتد و خیلی از محصولات سه مرحله طراحی بسته بندی متفاوت دارند. البته برای همه محصولات صدق نمی کند. اما تمام این موارد برای هر سه مرحله بسته بندی مهم است و باید برای هر کدام طراحی بسته بندی مناسبی در نظر گرفت. طراحی بسته بندی تقریبا در تمام صنایع بسیار مهم و کلیدی می باشد مخصوصا صنایع مواد غذایی یا مثلا صنایع آرایشی بهداشتی. چرا که مشتری با دیدن طراحی بسته بندی حرفه ای و خلاق نظرش بیشتر به کالا جلب می شود و با حمل راحت و استفاده آسان تبدیل به بهترین گزینه برای خرید می شود.

 

ارتباط موثر بین طراحی بسته بندی در بازاریابی و فروش محصول:

در فروشگاه های مختلف محصولات کنار هزاران محصول مشابه قرار می گیرند و برای فروش گذاشته می شوند خیلی از سازمان ها و کمپانی ها روی محصولاتشان تخفیف های مختلفی هم می گذارند. برای رقابت در این بازار باید طراحی متفاوت، خلاق و نوآورانه داشت. می توان با تغییر در رنگ، سایز و شکل و مدل های مختلف برای بسته بندی محصول، نظر مشتریان را به آن جلب کرد. بسیار مهم است که بسته بندی به نوعی باشد که مخاطب از دور بتواند آن را تشخبص دهد. طراحی و رنگ بسته بندی در واقع گرافیکی که برای آن طراحی می شود بهتر است پیامی را منتقل کند  و یا از رنگ هایی استفاده شود که روی احساس مخاطب تاثیر می گذارد. با توجه به هویت سازمان و مشتری هدفی که برای سازمان در نظر گرفته می شود می توان از ترکیب این رنگ ها با توجه به هارمونی کلی استفاده کرد. تاثیر رنگ ها روی مخاطب عموما به صورت ناخودآگاه اتفاق می افتد

 

نتیجه گیری :

طراحی بسته بندی در فروش اهمیت بسیار زیادی دارد و تمام سازمان ها و ارگان های مختلف حتما برای بازاریابی و تبلیغات خود روی طراحی بسته بندی محصولات خود حرفه ای و با وسواس زیاد زمان گذاشته اند تا بهترین نتیجه را بگیرند. اگر به گذشته برندهای معتبر برگردید و تاریخچه‌ی محصولات و بازیابی آن ها را نگاه کنید به همین مساله مهم می رسید که طراحی بسته بندی جز کلیدی ترین روش هایی بوده است که بسیار روی آن کار شده و خلاقیت و هوشمندی این سازمان ها موجب شده که بازدهی بالا برود و تبدیل به یک برند شناخته شده و موفق بشوند.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *