تاریخچه چاپ و بسته بندی

تاریخچه ی چاپ و بسته بندی

تاریخچه ی چاپ و بسته بندی تبدیل به عاملی برای ارتباط بصری با محتویات محصول شد. این چشم انداز تاریخی دور نمایی را از بررسی تأثیر پیشرفت تمدن، رشد تجارت میان مردم اکتشاف ها، نوآوری های بشر، اختراعات تکنولوژیک و حوادث بی شمار جهانی که کمک به تکامل طراحی بسته بندی نموده است را ارائه می نماید. ما قبل تاریخ، طراحی بسته بندی با نیاز مردم به اموال و دارایی ها آغاز گردید. هشت هزار سال قبل از میلاد از مواد طبیعی مانند علف بافته شده، پارچه، پوست، برگ، پوسته، سفال، خاک رس و ظروف برای نگهداری کالاها استفاده میشد.

 

تاریخچه چاپ و بسته بندی قبل از جنگ جهانی دوم

ایده های تجارت بین تمدن های اولیه شکل گرفت. محصولات طبیعی برای مصارف گوناگون برداشت میشدند و دیگر محصولات به عنوان محصولات جوامع خاص معرفی میشدند. از طرفی با سفر کردن مردم به دور دنیا، تقاضا برای کالاهایی که در جاهای خاصی ساخته میشدند هم به وجود آمد، با ارتقای فرهنگ ها و کمتر شدن عشایر، تجارت کالا به سمت اقتصاد، علم توزیع و مصرف کالا پیش رفت.

 

برگ

تاریخچه ی چاپ و بسته بندی به دوران انسان‌ های اولیه باز میگردد. آن‌ها برای محافظت از غذا و یا وسایل خود، از برگ استفاده میکردند. بررسی‌ های به دست آمده نیز نشان میدهند که ایده های بسته بندی در تمدن ‌های مصر، چین و سایر تمدن ‌ها به کار گرفته شده است.

 

کاغذ

کاغذ را میتوان از جمله قدیمی ‌ترین مواد بسته بندی قابل بازیافت دانست.  در قرن ‌های اول و دوم میلادی از پوست درخت توت، برای بسته بندی مواد غذایی در چین مورد استفاده قرار میگرفته است.در سال ۱۸۱۷ با اختراع کاغذ، بشر توانست که مواد غذایی، دارویی و سایر محصولات را به کمک آن بسته بندی کند.اولین جعبه مقوایی برای بسته بندی نیز در کشور انگلستان طراحی و تولید شد.

 

قوطی کنسرو

در سال ۱۸۰۵، فردی به نام نیکلاس آپرت موفق شد غذا را داخل کوزه ‌های شیشه ‌ای بریزد. سپس درب آن را با پوششی از چوب پنبه یا موم قرار داد و این امکان وجود داشت که مواد غذایی را داخل آب جوش گرم کرد. از این رو بعد ‌ها از او به عنوان پدر قوطی های کنسرو نام برده شد.

ادامه مطلب
چاپ سررسید یادداشتی

 

بسته ‌بندی، علم نوین

بسته‌ بندی ﮐﻪ به‌عنوان فناوری ﺟﺪﯾﺪ در ﻗﺮن ٩١ ﭘﺪﯾﺪار شد، ﺗﻮﻟﯿﺪ ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن را ﻗــﺎدر ﺳــﺎﺧﺖ ﺗﺎ ﻣﺤﺼــﻮﻻت ﺧﻮد را در قالب‌ های از ﭘﯿﺶ تعیین ‌شده‌ ای ﺑﻪ فروشگاه‌ ها ﻋﺮﺿﻪ ﮐﻨﻨﺪ. اﯾﻦ فناوری ﺑﺮای اوﻟﯿﻦ ﺑﺎر ﺑﻪ آن‌ها اﯾﻦ اﻣﮑﺎن را داد ﮐﻪ از محصولات شان بیشتر و بهتر بهره ‌برداری ﮐﺮده، آن‌ها را در حالی که ﻫﻨﻮز ﺗﺎزه ﻫﺴــﺘﻨﺪ کنسرو و ﺑﻪ ﺑﺎزار ﻋﺮﺿﻪ ﮐﻨﻨﺪ. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ آن‌ها میتوانستند ﺑﻪ روﺷﯽ ﺟﺬاب ﻣﺤﺼﻮﻻت ﺧﻮد را ﺑﺮای ﻓﺮوش ﺑﻪ ﺑﺎزرﮔﺎﻧﺎن آماده ‌سازی ﮐﻨﻨﺪ.

بسته ‌بندی علمی سود مندانه است که در جذب مخاطب تأثیر دارد. اﻣﺮوزه ﻣﺤﺼــﻮﻻت میتوانند فریبنده تر ﺑﺎﺷــﻨﺪ اﻣﺎ ﻫﻨﻮز ﻧﯿﺎز اﺳﺎﺳــﯽ ﺑﻪ ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ از آن‌ها وﺟــﻮد دارد. ﺗﻮزﯾﻊ محصول می‌تواند روﻧﺪی ﭘﯿﭽﯿﺪه ﺑﺎﺷــﺪ، اﻣﺎ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻫﻤﭽﻨﺎن ﻧﯿﺎزﻣﻨﺪ ﺑﻪ ﺑﻘﺎ در حمل ‌و نقل ﻫﺴﺘﻨﺪ و باید هنگام رﺳﯿﺪن ﺑﻪ ﻗﻔﺴﻪ دست نخورده و ﺳﺎلم ﺑﺎﺷﻨﺪ.

تحقیقات نشان داده است که از قرن ۸پیش از میلاد مسیح کالاها با استفاده از بسته بندی پارچه ای یا در ظروف گلی و شیشه ای حمل و جا به جا میشدند.۱۵۵۰سال پیش از میلاد بطری سازی در مصر رایج شد و همزمان با آن برای جا به جایی ماکیان از سبد های بافته شده از برگ درختان خرما استفاده میشد. در سال ۷۵۰میلادی صنعت کاغذ سازی به خاورمیانه و سپس به اروپا رسید.

در سال۷۵۱میلادی وقتی که سمرقند به تصرف اعراب در آمد کارخانه کاغذ سازی آن شهر در اختیار مسلمانان قر ار گرفت. در سال۸۶۸میلادی اولین نشانه های چاپ از چینی ها باقی مانده است. در سال۱۲۰۰میلادی آهن و قلع اندود در بوهیما توسط کارگران کشف و ساخته شد و در صنعت بسته بندی به کار رفت. در سال۱۵۷۵میلادی آهن سفید شناخته شد و در قرن۱۷ میلادی هنر کاغذ سازی به آمریکا رفت. اولین نوشابه گاز دار به خاطر دسترسی به بطری محکم و چوب پنبه از شیشه در سال۱۷۰۰میلادی تهیه گردید. استفاده از شیشه در صنعت بسته بندی از قرن ۱۸میلادی در انگلستان شروع شد و همزمان با آن از جعبه های لحیم شده نیز بر ای عرضه مواد غذایی خشک استفاده میشد.

در سال ۱۸۰۴میلادی نگهداری مواد غذایی را به روش های دودی کردن، خشک کردن و بسته بندی کمپوت و کنسرو با استفاده از ظروف شیشه ای رواج یافت .در اواخر قرن ۱۸میلادی ساخت جعبه های کاغذی ،کارتن های چاپ عرضه کوکا کولا و پپسی کولا در بطریهای شیشه ای رواج یافت. استفاده از پلاستیک از سال۱۹۰۹پس از تلاش دکتر هندریک بگلند آغاز گردید و از دهه ۱۹۳۰به بعد استفاده از پلاستیک در صنعت بسته بندی رایج شد. درب های پلاستیکی برای مصرف لوکس عرضه و پلی استر توسط انگلیسی ها  کشف شد.

ادامه مطلب
هدایای تبلیغاتی سال نو چیست و چگونه می توانند تاثیرگذار باشند ؟

 

 

بسته بندی

 

تاریخچه بسته بندی پس از جنگ جهانی دوم

بعد از جنگ جهانی دوم ۱۹۴۵استفاده از مواد پلاستیکی به طور معمول در صنایع بسته بندی مواد غذایی گسترش یافت که (انقلاب نوین) در صنعت بسته بندی نامیده شد.نخستین بسته بندی ساخته شده از فویل آلومینیوم در سال ۱۹۵۰به بازار آمد.در زمان ‌های قدیم بسته بندی‌ های بزرگ (منظور بشکه و صندوق های چوبی) برای حمل و نقل در بخش‌ های بزرگ، صدها سال موجود بوده است، اما بسته بندی‌ های فردی چیز جدیدی بود. در این مدت روش‌های متنوعی برای تهیه نیازهای مطالب ذکر شده در بالا استفاده شده است.

در ابتدا ، بیشتر بسته بندی مواد غذایی، کیسه ها، بسته بندی اولیه و گزینه های بسته بندی درون فروشگاهی از یک ماده کاغذی تهیه میشد. بسیاری از شرکت‌ها روش‌های چاپ را برای قرار دادن نام تجاری خود بر روی بسته بندی محصول ایجاد کردند. این به کاربران کمک می‌کند تا به راحتی سازنده محصول را شناسایی کنند. تا اوایل دهه ۱۹۰۰ پیشرفت قابل توجهی در صنعت بسته بندی حاصل نشده است تا زمانی که پلاستیک ‌ها به صنعت بسته بندی معرفی شدند. پلاستیک سلولزی جدید صنعت بسته بندی را تغییر داده و سال ها بر بخش بسته بندی انعطاف پذیر تسلط داشته است. پلی اتیلن در دهه ۶۰ تولید شد و به سرعت تبدیل به یک محصول بسته بندی محبوب شد.

از زمان توسعه پلاستیک‌ ها به تاریخچه ی چاپ و بسته بندی، تغییرات و تحولات جدیدی ایجاد شده است. از زمان معرفی اولین پلاستیک، انواع زیادی از پلاستیک‌ های مختلف تولید شده است. این پلاستیک ‌ها باعث افزایش کیفیت زندگی افراد در سراسر جهان شده و به پیشرفت صنعت بسته بندی ادامه داده ‌اند. پلاستیک‌ ها تولیدکنندگان را قادر ساخته است تا عمر بیشتری داشته و از محصولات بهتر محافظت کنند. اثرات زیست محیطی پلاستیک و تولید مواد بسته بندی پلاستیکی باعث افزایش تقاضا برای گزینه های دوستانه محیط زیست شده است.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *