طراحی کاتالوگ

مهمترین اصول طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ یکی از مهمترین مؤلفه های الزامی در بازاریابی است که با توجه به پیشرفت بازاریابی دیجیتالا مسئله برندینگ و هویت سازی برند از جمله مواردی است که در اصول طراحی کاتالوگ مورد توجه است.

هر برند و کسب و کاری برای شروع فعالیت تجاری و اقتصادی خود نیاز دارد که در ابتدا خودش را معرفی و مطرح کند، حوزه فعالیت خودش را به مشتری بشناساند، خدمات و محصولات ارائه شده را معرفی کند و… این عمل هم به آشنایی هر چه بیشتر مشتری با کسب و کار منجر می شود و هم باعث ایجاد نوعی حس اعتماد، اطمینان و وفاداری میان برند و مشتریان قدیمی و جدید می شود.

همچنین در هر کسب و کار تجاری باید برای ادامه فعالیت اقتصادی خود، همواره این پیوند و ارتباط را با مشتریان و مخاطبین بازار هدف خود حفظ کند. زیرا اگر برند یا کسب و کاری امروزه در این تعدد نام و عنوان برندهایی که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود، همواره در پیش چشم مشتریان نباشد، به سادگی از سر زبان ها می افتد و نه تنها توانایی جذب مشتریان جدید را نخواهد داشت بلکه مشتریان قدیمی خود را نیز از دست می دهد.

طراحی کاتالوگ

فرق کاتالوگ و بروشور

در طراحی کاتالوگ باید در نظر داشت که کاتالوگ با بروشور تفاوت هایی دارد. اگر بخواهیم به تعریف هر کدام بپردازیم باید بگوییم که کاتالوگ (کالانما) کتابچه یا راهنمای معرفی است که کلیه محصولات و خدمات ارائه شده از طرف برند یا کسب و کار را به مشتریان یا مخاطبان بازار هدف می شناساند و باعث برای معرفی هر چه بهتر، بیشتر و دقیق تر برند یا کسب و کار می شود. در حالی که بر خلاف این اصول در طراحی کاتالوگ، بروشورها بیشتر بعنوان راهنمای طرز استفاده یا جزئیاتی درباره محصول یا خدمت عرضه شده هستند.

طراحی کاتالوگ

اصول طراحی کاتالوگ

در طراحی کاتالوگ باید به این موضوع توجه داشت که مخاطب و یا مشتری کسب و کار قرار است در یک نگاه تمامی محصولات و خدمات ارائه شده ما را ببیند، از این رو صداقت، خلاقیت و کیفیت در طراحی کاتالوگ می تواند برند شما را متمایز از هر برندی نشان دهد.با گسترش روزافزون روش هایی بازاریابی، لازم است که هر کسب و کاری در زمینه طراحی کاتالوگ از کارشناسان خبره این حوزه استفاده کافی را ببرند. این متخصصان می دانند که چه اطلاعاتی را درباره خدمات و محصولات برند شما به طور جامع و به خلاق ترین و جذاب ترین شکل ممکن در اختیار مشتریان کسب و کارتان قرار دهند.

پیشنهاد : شاید خواندن این مقاله برایتان مفید باشد:
تفاوت سررسید اختصاصی با دیگر سررسید ها
طراحی بسته بندی کالا

برخی از مهمترین نکات و گام های طراحی کاتالوگ را در ادامه با هم مطالعه می کنیم:

قبل از شروع طراحی هدف را تعیین کنید

برای شروع طراحی کاتالوگ باید بدانید که هدف مشتری از سفارش آن چیست و به چه منظوری از آن استفاده خواهد شد. به توضیحات و انتظارات مشتری گوش دهید و سبک طراحی خود را براساس نیازهای او انتخاب کنید. بسیاری از مشتریان شما در گذشته هم کاتالوگ داشته اند و دلیل طراحی مجدد ناکارآمد بودن نمونه های قبلی است. دقت داشته باشید که ممکن است مشکل از طرح نبوده و شاید تناسبی بین طراحی کاتالوگ و نیاز مشتری وجود نداشته. پس به این نکته توجه داشته باشید که کاتالوگ را متناسب با نیاز های مشتریان طراحی کنید.( این یعنی هدف گذاری )

فونت ها را محدود کنید

شما به فونت های زیادی برای طراحی کاتالوگ نیاز ندارید. بعضی از طراحان فکر میکنند که با زیاد شدن تعداد صفحات یک بروشور باید از فونت های بیشتری استفاده کنند تا بر جذابیت آن اضافه شود، ولی این ایده مناسبی نیست. بلکه بهتر است شما از چند فونت (ترجیحا سه فونت) متفاوت ولی متناسب استفاده کنید، اولی برای عنوان های اصلی، دومی در عنوان های فرعی و سومی در نوشته های صفحات. و همچنین بهتر است از فونت های جدید و نا آشنا نیز در طراحی کاتالوگ استفاده نکنید.

کاغذ مناسب کاتالوگ انتخاب کنید

انتخاب سایز و جنس کاغذ اهمیت بالایی در طراحی کاتالوگ دارد , تعیین رنگ ها مورد استفاده برای کاغذهای مختلف متفاوت خواهد بود. طراحی برای یک کاتالوگ سایز A4 و سایز A5 تفاوت زیادی دارد پس قبل از هرچیز مشخصات کاغذ مورد استفاده را مشخص کنید.

اصول نگارشی را رعایت کنید

بازبینی متن، انتخاب مناسب عنوان ها و رعایت اصول نگارشی عموما در طراحی کاتالوگ دست کم گرفته میشوند. در حالیکه مهمترین بخش برای انتقال اطلاعات به خوانندگان یک کاتالوگ، متون آن است و مشخص بودن آنها کمک زیادی به چیدمان صفحات داخلی و انتخاب سایز تصاویر در طراحی کاتالوگ می کند.

ابتدا کاتالوگ را با قلم و کاغذ طراحی کنید

قبل از اجرای ایده های خود در نرم افزارهای گرافیکی، شکل کلی و طرح اصلی کاتالوگ را با دست بکشید. بزرگترین ایده های طراحی و حتی فیلم های سینمایی در ابتدا با طراحی روی کاغذ شکل گرفتند. در طی دو هفته دو یا سه طرح اصلی را آماده کرده و به مشتری خود نشان دهید. هرکدام که مورد تایید نهایی قرار گرفت بر روی کامپیوتر اجرا کنید.

طراحی کاتالوگ با زمینه کاری متناسب باشد

طرح شما باید بعد از چاپ و رسیدن به دست افراد حس خوبی را در نگاه اول منتقل کند. برای اینکار باید تناسب کافی میان طرح شما، محصول ارائه شده، زمینه کاری شرکت و مشتریان هدف شرکت ایجاد کنید. بعنوان مثال اگر برای یک موسسه خیریه کاتالوگ طراحی میکنید نباید خیلی لوکس و گران قیمت بنظر برسد زیرا ممکن است افرادی که آن را می بینند با خود فکر کنند که چقدر هزینه برای اینکار شده است! در مقابل برای معرفی محصول جدید یک شرکت بزرگ شما باید تا جاییکه میتوانید به کیفیت کاغذ و طراحی خاص و متفاوت توجه کنید.

عکاسی از محصولات کاتالوگ

برای بالابردن کیفیت طراحی و چاپ کاتالوگ و بخصوص برای محصولات یک شرکت شما نیاز به عکاسی صنعتی از محصولات خواهید داشت. در دست داشتن تصاویر مناسب کمک زیادی به شکل نهایی بروشور خواهد کرد. در صورتیکه امکان مالی برای عکاسی از محصولات را نداشته یا به هر دلیلی مجبور به استفاده از تصاویر اینترنتی هستید در انتخاب خود بسیار دقت کنید. تصاویری را انتخاب کنید که واقعی بنظر برسند و کمتر دیده شده باشند.

طراحی کاتالوگ


در میان روش های تبلیغاتی، طراحی کاتالوگ و بروشور تاثیر زیادی بر اعتبار شرکت نزد مشتریان خواهد داشت و بهترین روش ممکن برای معرفی محصولات و خدمات شرکت شماست. همچنین توجه به این بخش و ارائه بهترین ها میتواند مشتریان سابق شما را تشویق به همکاری مجدد با شما کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در این زمینه اینجا کلیک کنید.


 

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.