مشاور تبلیغاتی

مشاور تبلیغاتی کیست ؟ 

مشاور تبلیغاتی شخصی است که تجربه بسیار زیادی در بخش تبلیغات و در تمام شاخه ها دارد.

مبحث تبلیغات بسیار گسترده است. از تبلیغات ریز و حجم کم گرفته تا تبلیغات رسانه ای و بیلبردها.

مهم این است که کدام رسانه مناسب چه کسب و کاری در چه زمانی است. همه ما با یک بودجه خوب میتوانیم تبلیغات برای رشد کسب و کار مان انجام دهیم.
اما آیا این تبلیغاتی که انتخاب کردیم بازده دارد ؟ آیا هزینه ای که پرداخت کرده ایم زیاد نبوده ؟ اگر این هزینه را برای روش دیگری انجام میدادیم بهتر بازده نداشت ؟

همه اینها سوالاتی است که قبل و بعد از تبلیغات در ذهن شما میگذرد.

پاسخ همه جوابها را کسی که تجربه دارد می تواند بدهد. این شخص همان مشاور تبلیغاتی است.

توانایی مشاور تبلیغاتی شناسایی موقعیت های مختلف تبلیغاتی است. هزینه های تبلیغاتی را آنالیز می کند . بودجه تبلیغاتی کارفرما را مشخص میکند و بر اساس بودجه بهترین پلان تبلیغاتی را برای مشتری برنامه ریزی می کند.

 

مشاور تبلیغاتی کیست | چاپخانه مجریان

A title

Image Box text

آژانس تبلیغاتی 

در دنیای امروز با توجه به گسترش روش های تبلیغاتی،برای رفع نیازهای انواع کسب وکارها آژانس های تبیلغاتی به وجود آمدند.وظیفه این مجموعه برنامه ریزی و گسترش تبلیغات می باشد و به مدیریت زمینه های بازاریابی برای مخاطبان می پردازد.مشتریان این آژانس ها سازمان و موسسات غیرانتفاعی می باشند.هدف این سازمان ها ارائه تصاویر جذاب و با خلاقیت از محصولات به مشتریان می باشد.این روش تبلیغ،موجب ماندگارشدن محصولات در ذهن افراد می شود.

انواع آژانس تبلیغاتی

تبلیغات بالای خط (ATL )

موسسات بزرگی هستند که حساب های اصلی و کمپین های تبلیغاتی ملی و بین المللی  را رسیدگی می کنند که قسمت قابل توجهی از بودجه مشتریان در اختیار آنهاست.از جمله این تبلیغات کمپین های تلویزیونی بزرگ، فضای باز، مجلات، روزنامه ها و رسانه های غیر سنتی می باشد.

BTL  (تبلیغات پایین خط)

محبوبیت این سازمان ها از ATL کمتر است ولی با توجه به اینکه امروزه استفاده از اینترنت بسیار زیاد شده است دارای اهمیت قابل توجهی برای رسانه ها می باشد.وظیفه سازمان های BTL مدیریت ایمیل های مستقیم، تبلیغات منطقه ای، تبلیغات متنی، متن آنلاین و تبلیغات بنر و سایر رسانه های کوچک می باشد.

TTL  (تبلیغات روی خط)

این سازمان ها ترکیبی از ATL و BTL می باشند.به طوری که به ایجاد کمپین هایی مانند عجایب بزرگ، فضای باز، تلویزیون و رادیو از به سمت سایت های کوچک و کوپن ها می پردازند.با توجه به اینکه امروزه رسانه های اجتماعی و تلفن های هوشمند افزایش یافته اند،. آژانس های TTL بسیار رایج هستند.

 

وظایف آژانس تبلیغاتی

ایجاد تبلیغات

تبلیغات هدفمند به گونه ای که بتواند خدمات قانع کننده ای ارائه دهد، یکی از اصلی ترین جاذبه های بازاریابی مشاغل کوچک به شمار می رود.این تبلیغات باید درباره موضوعاتی باشد که شامل تبلیغات رادیویی و تلویزیونی،بیلبورد،روزنامه و مجله است.این بخش دارای افرادی مانند طراح گرافیک، هماهنگ کننده تبلیغات و کارمندان فروش می باشد.

خبرنامه

 خبرنامه از یک پروژه بازاریابی نسخه چاپی و یا الکترونیکی ارائه می دهد که موجب مطلع شدن مشتریان از آخرین اخبار و اطلاعات سایت شما می شود.هدف خبرنامه،تبلیغات محصولات و خدمات می باشد که برای تجارت و صنعت شما در آینده استفاده می شود.

برنامه بازاریابی

این برنامه یک نمای کلی از اهداف بلند و کوتاه مدت ارائه می دهد که هرکدام شامل تفکیک بودجه مخصوص به خود هستند.در این موضوع باید تحقیقات فراوانی انجام شود که کمک بسیاری برای شناسایی مخاطبان می کند و برای انجام آن،از وسایل تبلیغاتی مناسب استفاده می کند.

مزایای بازاریابی با آژانس تبلیغاتی

ممکن است بسیاری از مردم تصور کنند که آژانس تبلیغاتی یک بخش برای مدیریت تبلیغات بسیار گران برای برندهای بزرگ می باشد.اما باید گفت این مجموعه درآمد خود را از ارائه کمپین های تبلیغاتی کوچک و گذاشتن تبلیغات در رسانه های محلی به دست می آورد. تا زمانی که به بهترین شکل ممکن برای رونق کسب و کار خود به آژانس و تبلیغات توجه داشته باشید، آژانس های تبلیغاتی برای کسب و کار شما مفید هستند و موجب پیشرفت آن می شوند.

جلوگیری از اتلاف وقت

به کمک آژانس تبلیغاتی می توانید در زمان خود صرفه جویی کنید.به عبارتی می توان گفت شما و کارمندانتان برای کمپین تبلیغاتی نیاز ندارید وقت خود را صرف کنید.این مسئله هنگامی مهم می شود که شما دارای کارکنانی برای انجام دادن کارهای تبلیغاتی ندارید.در نتیجه اگر می خواهید برای انجام کارهای کسب وکار خود  زمان بیشتری داشته باشید،از آژانس تبلیغاتی استفاده کنید.

 پس انداز هزینه

شاید این گونه به نظر برسد که استفاده از این مجموعه هزینه بالایی در بر داشته باشد اما واقعیت این است که نه تنها موجب پی انداز پولتان می شود بلکه کمک بسزایی در حوزه تبلیغات می کند.بیشتر آژانس ها به وسیله ناشران و پیام های رادیو و تلویزیون تخفیف می دهند،در نتیجه آنها می توانند از کسانی که به طور مستقیم خرید می کنند،نرخ کمتری ارائه دهند.

معرفی و توسعه برند

توسعه برند یا نام تجاری کار ساده ای نیست،حتی برای کسب کارهایی که دارای تجربه می باشند.آژانس های تبلیغاتی این پروسه را با استفاده از توسعه لوگو و انجام تبلیغاتی انجام می دهند.علاوه برآن،با ارائه تحقیقات خود به شما باعث می شوند تا تاثیرگذارترین بازار را مورد هدف قرار دهید.هم چنین سازمان ها با طراحی تبلیغات خود برای رسانه های فردی،باعث می شوند موثرترین تبلیغات را در هربازار به دست بیاورید.

تجربه و تخصص

کسب و کارهای زیادی وجود دارند که برای دانش تخصصی خود از آژانس تبلیغاتی استفاده می کنند،مخصوصا کسب وکارهای کوچکی که اطلاعاتی درباره حوزه بازاریابی خود ندارند.ممکن است تخصص آژانس های کوچک در یک قسمت خاص مانند تبلیغات آنلاین باشد.در نتیجه قبل از انتخاب یک آژانس مهم است بدانید مدنظر شما چه نوع تبلیغاتی است.

انواع تبلیغات

 

پیش از این تبلیغات به شکل روزنامه یا عکس هایی بودند که بر روی دیوار منتشر می شدند.در صورتی که در دنیای امروز،تبلیغات به شکل های مختلفی ئر اطرافمان قابل مشاهده می باشد.اگر بخواهیم آنها را طبقه بندی کنیم،به دو دسته دیجیتال و سنتی تقسیم می شوند.

تبلیغات دیجیتال

امروزه افراد بسیاری زمان خود را در اینترنت و شبکه های اجتماعی سپری می کند.شما می توانید از این فرصت استفاده کنید و به کمک این فضا،برند خود را معرفی کنید و کاربران را به خرید محصولات مورد نظر خود تشویق کنید.هر نوع تبلیغاتی که در پلتفرم های دیجیتال مانند وب و شبکه های اجتماعی انجام شود،تبلیغات دیجیتال می گویند که دارای شکل های مختلفی می باشد.

 

تبلیغات سنتی

می توان گفت تبلیغات سنتی،بیشتر از قالب بندی، به محتوای پیام آن اشاره دارد.با توجه به این ساختار یک آگهی سنتی برای جلب توجه و خرید کاربر تلاش می کند و هدف دیگری را دنبال نمی کند.تبلیغات دیجیتال وقتی سنتی به شمار می رود که از ابزار جایگاه یابی مشابهی برای کاربران استفاده کند.به عبارت ساده تر،تبلیغات سنتی به یک رسانه ، مانند رادیو، بیلبورد یا تبلیغات می گویند.

ممکن است امروزه کسی از تبلیغات سنتی استفاده نکند.در دهه ۱۹۹۰،عقیده بازاریابان بر این بود که تبلیغات سنتی مرده است در حالی که علارغم ادعاهای آنان،این تبلیغات هنوز هم به عنوان یک رسانه بازاریابی عمل می کند و دارای طرفدارانی می باشد که بر باور این اند که تبلیغات سنتی به هیج وجه از بین نمی رود.

 

تفاوت تبلیغات سنتی و دیجیتال

همان گونه که گفتیم مخاطب در تبلیغات دیجیتال با پیام روبرو می شود.این درحالی است که بازاریابی سنتی به استفاده از رسانه هایی مانند مجلات و روزنامه می پردازد.در دنیای امروز با توجه به توسعه اینترنت و دردسترس بود آن اکثر مردم از تبلیغات دیجیتال استقبال می کنند.در صورتی که شما صاحب کسب و کار بزرگی نیستید و قصد دارید از طریق رپورتاژ آگهی به کار خود رونق دهید،هزینه اهمیت زیادی برای شما دارد.فراموش نکنید تبلیغات دیجیتال دارای هزینه کمتری برای شماست.زیرا در این صورت شما می توانید تبلیغ خود را به ساده ترین شکل ممکن در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.روشن است که استفاده از یک تبلیغ حرفه ای مانند بنر یا بیلبورد در سطح شهر دارای هزینه بیشتری می باشد.

 

مزایای تبلیغات در شرکت های تبلیغاتی

 

مزایای تبلیغات در زمینه رقابت برندهای مختلف سبب پررنگ شدن نقش آن در گسترش و توسعه روز به روز کسب و کارها شده است.این موضوع یکی از مهم ترین مقوله هایی است که در دنیای امروزی با توجه به پیشرفت تکنولوژی موجب افزایش اهمیت آن نسبت به گذشته شده است.روش های کنونی تبلیغات با توجه به اینترنت و شبکه های مجازی هستند.زیرا کاربران در این بخش ها روزانه در حال افزایش هستند.این مسئله باعث شده است که صاحبان کسب و کارهای مختلف بیشتر از قبل به تبلیغات روی بیاورند.

مهم ترین و اصلی ترین مزایای تبلیغات آگاهی افراد از برند و محصولات یا خدمات شماست.به کمک این روش می توانید کاربران زیادی را از فعالیت های کسب وکار خود مطلع کنید و نام برند خود را به آن ها معرفی کنید.در ادامه مطلب قصد داریم ۱۰ مزایای مهم تبلیغات را ذکر کنیم.

معرفی کردن محصول جدید

با استفاده از این روش می توانید محصول تولیدی جدید خود را به مشتریان خود معرفی کنید.

توسعه و رشد تجارت

موسسات و شرکت های بی شماری وجود دارند که برای رشد و گسترش تجارت خود به تبلیغات احتیاج دارند.

افزایش حجم فروش

تبلیغاتی که مفید و موثر باشد باعث افزایش فروش می شود و سود چشم گیری را نصیب انواع کسب و کارها می کند.

 

ایجاد کردن فرصت های شغلی جدید

برای درآمدزایی و ایجاد شغل برای بسیاری از افراد،می توان یک بنر تبلیغاتی طراحی کرد و یا یک ویدئو تهیه کرد.درشرکت های تبلیغاتی افراد زیادی از جمله گرافیست ها، مدل ها، عکاسان و برنامه نویسان هستند که با ساختن کلیپ های تبلیغاتی می توانند درآمد زایی کنند.

معایب تبلیغات

باید گفت تبلیغات دارای معایبی هم می باشد که در ادامه مطلب به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.بعضی از این معایب بالابودن هزینه تبلیغات و زمان طولانی است که در فرآیند تبلیغات سپری می شود.به این نکته توجه داشته باشید که قرار نیست تبلیغات معجزه کند.با ارائه خدمات و محصولات باکیفیت نیاز مشتریان را برطرف کنید.زمانی شما می توانید یک تبلیغات موثر داشته باشید که برند و سازمان شما بتواند تمام انتظارات مشتریان را برطرف کند.

 

وظایف شرکت تبلیغاتی

تبلیغات مناسب و رسانه مناسب

همان طور که می دانید،امروزه تبلیغات و نقش شرکت های تبلیغاتی بسیار گسترده شده است.اهمیت دارد آژانسی که انتخاب می کنید باعث کمک به شما برای انتخاب مناسب ترین مکان تبلیغات شود.این تبلیغات می تواند در شبکه های اجتماعی به واسطه کوپن های پستی و استراتژی محتوا انجام شود.

 

برند تجاری و وبلاگ

تمام شرکت ها پیش از نامگذاری برند تجاری برای محصولات و خدمات،به آگاهی مشتریان درباره آنها کمک می کنند.در دنیای امروز شرکت ها می توانند باعث کمک به مشتریان شوند تا بتوانند تجربه کاملی از برند را ارائه دهند.در یک بازه زمانی برند تجاری یک کمپین گران از تبلیغات تمام صفحه برای تصویر و برند تجاری ماندگار بود،اما در حال حاضر آژانس ها برای ایجاد تجربه از برند،موجب کمک به مشتریان می شوند،به این معنی که برای هر قسمت،از فروش و پشتیبانی تا خدمات را مشخص کنند.

آنها با استفاده از انواع تبلیغات مانند دیجیتا،چاپی و فضای باز،به محقق شدن برند مشتری کمک می کنند.هم چنین وظیفه ی اداره ی رویدادها و اطلاعیه های روابط عمومی؛ ارسال پست برنامه ریزی شده در شبکه های اجتماعی و یک وبلاگ شرکت به گونه ای که به صورت منظم به روز شود را بر عهده دارد.

 

موشن گرافی

یکی از بهترین و موثرترین راه های ارتباط با مخاطبین برند،ساخت موشن گرافی می باشد.به طور معمول آژانس های تبلیغاتی به مشتریان خود این پیشنهاد را میدهند که در کنار پک تبلیغاتی استفاده از موشن گرافیک هم در نظر داشته باشند.در موشن گرافی به علت به کارگیری حرکت تصاویر گرافیکی،سرعت و حجم انتقال اطلاعات به مخاطبان با سرعت انجام می شود.ساخت موشن گرافی در کنار زیر مجموعه های آن مانند تایپو گرافی و اینفوگرافی،باعث می شود که یک برند از توضیحات اضافه در ساخت کلیپ تبلیغاتی بی نیاز شود و هزینه کمتری از دیگر ساخته های تبلیغاتی داشته باشد.فراموش نکنید هنگام سفارش موشن گرافیک سطح انیمیت کردن داده ها در کیفیت خروجی تصویر گرافیکی اهمیت زیادی دارد و بهتر است که این کار را به هر کسی با هر قیمتی ندهید.

 

در ادامه چند مورد دیگر از وظایف را برای به اختصار بیان کردیم:

 

 

ایجاد کردن ایده های تبلیغاتی

طراحی تبلیغات چاپی،اینترنتی و رادیویی

رزرو زمان و فضای تبلیغات

برنامه ریزی کمپین های بازاریابی

انجام پژوهش و تحقیقات لازم

ارائه خدماتی که موجب موفقیت و کمک به مشتریان می شود.

برنامه ریزی و مدیریت تبلیغات مشتریان

ارائه خدماتی که باعث ایجاد کمپین های موثر و هدفمند می شود.

گسترش برنامه های تبلیغاتی

ایجاد و اجرا کردن انواع تبلیغات