کاربرد چاپخانه دیجیتال

با چاپخانه های دیجیتال آشنا شوید + ۵ کاربرد مهم آنها در صنعت چاپ

یکی از صنایع های جذاب و قدیمی در دنیا، که سیر تغییر و تحول زیادی را طی کرده تا به این نقطه در زندگی ما برسد، صنعت چاپ و چاپخانه داری می باشد. در قدیم ما برای به چاپ رساندن نوشته های از روش بسیار سختی که فرایند چاپ آن به زمان زیادی نیاز داشت استفاده می کردند، مثل روش های چاپ سربی، چاپ‌ سربی، فلزی، سنگی، ژلاتینی و… . اما در سال های اخیر به دلیل پیشرفت تکنولوژی و دستگاه های پیشرفته ای تولید شده است، صنعت چاپ به سرعت پیشرفت کرده و هم اکنون به یکی از قدرتمند در دنیا بدل شده است.  چاپ دیجیتال و چاپ افست روش های جدیدی هستند که امروزه اکثر چاپخانه ها از آن ها استفاده می کنند. ما در این مقاله در رابطه با روش کار و کاربرد چاپخانه دیجیتال و مزایای آن در چاپ محصولات با شما صحبت خواهیم کرد، و شما در پایان این مقاله کاملاً با این روش آشنا شده و راحت تر تصمیم بگیرید. پس ما را تا پایان این مقاله همراهی نمایید.

 

چاپ در چاپخانه دیجیتال چگونه است؟

روش چاپ دیجیتال یعنی اطلاعات و تصاویر دیجیتالی از قبل تعیین شده را در چاپخانه های مخصوص این روش به سطوح چاپی تبدیل می کنند. چاپخانه های دیجیتال یکی از به روزترین و شاید پرکاربردترین چاپخانه ها در صنعت چاپ می باشند. در این روش از جدیدترین و با کیفیت ترین دستگاه ها استفاده می شود. این پیشرفته بودن شامل دستگاه های تمام اتوماتیک بوده و تقریبا در حین چاپ هیچ نیروی انساین دخالت فیزیکی نمی کند. لازم به ذکر است که دخالت نکردن با نظارت نکردن متفاوت است. متخصصان این حوضه بر روی فرایند کار نظارت کرده اما دخالتی نمی کنند.

 

مزایای چاپخانه دیجیتال در چاپ محصولات چاپی

روش چاپ در چاپخانه دیجیتال نیز همانند روش های دیگر از کاربرد و مزایایی برخوردار بوده که این روش را در مواردی برتر از روش های دیگر می کند. ما در ادامه تعدادی از مزایای مهم روش دیجیتال را برای شما توضیح خواهیم داد. با مجریان همراه باشید.

 • شما در این روش می توانید تیراژ بالایی را در کمترین زمان به چاپ برسانید، چرا که دستگاه های دیجیتالی از سرعت بالایی برخوردارند.
 • روش چاپ دیجیتال برای تیراژ پایین و یا متوسط مقرون به صرفه بوده و بسیار پیشنهاد می شود.
 • هزینه های چاپ به مقدار تیراژ و تعداد چاپ بستگی ندارد، به گونه ای که مقدار هزینه تمام شده برای هر یک محصول در تیراژ پایین، برابر است با هزینه یک محصول در تیراژ بالا.
 • در روش دیجیتال می توانید از انواع متریال ها برای سطح زیر چاپ خود استفاده نمایید. مثلاً برای این کار می توانید از متریال هایی مانند کاغذ، فوم، چوب، پلاستیک،سنگ، کاغذ عکاسی، برد، پارچه و شیشه انتخاب نمایید.
 • اگر به دنبال روشی می گردید که در آن رنگ ها و تصاویر از کیفیت بالایی برخوردار باشند، بی شک آن روش دیجیتال است.
 • در روش های دیگر چاپ شما نمی توانید در طرح و داده تغییراتی ایجاد نمایید، اما در روش دیجیتال شما به راحتی می توانید در داده های اولیه تغییرات لازم را انجام دهید.
 • دستگاه های چاپ دیجیتال نمونه های بزرگ تر چاپگر های خانگی می باشند، به همین دلیل برای کار کردن با آن ها به تجربه و اطلاعات خاصی نیاز ندارید.
 • در این روش ما از تفکیک رنگی بالا و خوبی برخوردار هستیم، به همین دلیل اگر عکس های شما از رنگ های زیادی تشکیل شده است، این روش برای چاپ آن بسیار مناسب می باشد.
 • از روش چاپ دیجیتال می توانید برای تهیه کردن نمونه اولیه نیز استفاده کنید.
ادامه مطلب
معرفی بهترین پیشنهادات هدایای تبلیغاتی مناسب نمایشگاه کتاب

 

چاپخانه دیجیتال

 

کاربرد چاپخانه دیجیتال در چاپ محصولات چاپی

این روش به دلیل مزایای بالایی که دارد، می تواند روش خوبی برای به چاپ رساندن محصولات گوناگون باشد. شما در این بخش با تعدادی از کاربرد های این روش آشنا خواهید شد.

 

۱. چاپ محصولات تبلیغاتی

در مبحث بازاریابی و تبلیغات بیان می شود که، هر روشی که بتواند با کمترین هزینه شما را به بیشترین سود برساند، می تواند روش خوبی برای تبلیغات کسب و کار شما باشد. همان گونه که می دانید در این روش از سطح زیر چاپ زیادی می توانید استفاده کنید، به همین دلیل محصولات تبلیغاتی بیماری نیز می توانید به چاپ برسانید. تعدادی از این محصولات عبارت اند از:

 • سررسید های تبلیغاتی
 • تقویم تبلیغاتی
 • ماگ های تبلیغاتی
 • تراکت ها
 • بنر
 • کاتالوگ
 • بیلبورد

 

۲. تولید نمونه اولیه 

یکی از کاربرد های چاپخانه دیجیتال در تولید نمونه اولیه می باشد. نمونه اولیه به محصولی گفته می شوند که افراد به صورت امتحانی برای تعیین ایرادات و اشکالات احتمالی موجود در محصول نهایی و به منظور برطرف کردن آن مشکلات، تولید می شود. چون که هزینه های روش دیجیتال به تیراژ آن بستگی ندارد، می توانید برای تولید نمونه اولیه نیز از آن استفاده نمایید.

 

۳. به چاپ رساندن عکس ها

عکاسان به چند دلیل روش دیجیتال را برای به چاپ رساندن عکس ها انتخاب می کنند.

 • دلیل اول: هزینه های پایین این روش.
 • دلیل دوم: قابلیت بالای آن در تفکیک رنگ ها.
 • دلیل سوم: وضوح و کیفیت بالای تصاویر.

 

۴. تولید کاغذ دیواری

کاغذ دی.اری یک دیگر از آن محصولاتی می باشد که در آن کیفیت تصاویر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان کاغذ دیواری از روش دیجیتال برای چاپ آن استفاده می کنند.

ادامه مطلب
لوگو تصویری چیست و طراحی لوگو تصویر چه کاربردی دارد؟

 

۵. چاپ لیبل و برچسب محصولات

یکی از موضوعاتی که امروزه در دنیا بسیار مهم بوده و تمامی افراد به آن اهمیت می دهند، لیبل و برچسب های روی محصولات است. نوشته های روی این لیبل ها باید خوانا و طرح های روی آن باید واضح باشد، به همین دلیل از روش دیجیتال برای به چاپ رساندن آن ها استفاده می کنند.

 

انواع روش چاپ دیجیتال

حال که با انواع کاربرد چاپخانه دیجیتال آشنا شدیم در این بخش به انواع روش های چاپ دیجیتال خواهیم پرداخت. روش چاپ دیجیتال از انواع مختلفی برخوردار است، البته این دسته بندی با توجه به نوع کارکرد دستگاه های چاپ آن نام گذاری می کنند. انواع این روش عبارت اند از:

 1. روش چاپ دیجیتال حرارتی
 2. چاپ دیجیتال جوهرافشان
 3. چاپ به روش نوری (پرتوی)
 4. چاپ دیجیتال الکتروگراف (تونری و مرکبی)
 5. روش تصعید رنگ
 6. روش چاپ مارکر لیزری
 7. چاپ دیجیتال به روش ((Direct Imaging

 

سخن پایانی

صنعت چاپ همانند صنایع دیگری که در دنیا وجود دارد، با توجه به پیشرفت تکنولوژی دچار تغییر و تحول شده از روش های جدیدتر، با کفیت تر و سریع تری برای چاپ محصولات استفاده می کند. که یکی از کاربردی ترین و با کیفیت ترین این روش ها روش دیجیتال می باشد. آیا تا به حال در رابطه با چاپ دیجیتال شنیده بودید؟ این روش چه کاربرد های دیگری دارد؟ نظرات و پیشنهادات حود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *