کاربرد لوگو و نشان ها در برندینگ یک کسب و کار چیست؟

یکی از ابزارهای فعال و موثر که طراحان از آن در طراحی و کاربرد لوگو و نشان  استفاده می کنند  علامت ها هستند. وقتی لوگوی یک کمپانی در دست طراحی است، یکی از نکات اصلی و مهم تعریف خصوصیات آن کمپانی  می باشد، نشان دادن و بیان روشن موجود و اصل کمپانی و نحوه ارائه خدمات به نحو احسن. یک لوگوی تاثیرگذار به خوبی عمل شناساندن کمپانی را به کاربر انجام می دهد. ما به عنوان یک طراح باید جنبه هایی را که این قدرت را به لوگو می دهند را شناسایی و مد نظر داشته باشیم تا تعریف هدف کمپانی و مشتری به خوبی انجام شود.  در دنیای طراحی، یک نشانه معمولا ترکیبی از عناصر گرافیکی است که چیزی را با بیان و زبان دیگری به ما نشان می دهد، به عبارت دیگر تصویری است که داستانی را می گوید. برای ادامه مطلب با سررسید مجریان همراه باشید.

 

لوگو یعنی چه؟

در تعریفی ساده، لوگو یک نشانه و نماد گرافیکی است که از متن و تصویر تشکیل شده و به صورت علامت و سمبل و یا ترکیبی از این ها برای ساخت هویت برند و کسب و کارها طراحی می شود. یک لوگو معمولاً از یک نماد یا یک علامت تجاری تشکیل شده است. یک لوگوی خوب نشان دهنده این است که شرکت دارای چه نوع کسب و کاری است و برند آن چیست. بدون داشتن لوگو، هیچ شناسه  تصویری از برند تان نخواهید داشت. با توجه به نوع کسب و کارتان می توانید نماد یا لوگوی مناسب کسب و کارتان را انتخاب کنید. یک لوگو خوب باید بتواند؛ ماهیت نام تجاری یک شرکت یا فعالیت آن را بیان کند. ما به عنوان یک طراح باید چگونگی استفاده صحیح از این علایم و نشانه ها را بدانیم.

یک لوگو، به خصوص لوگو های تجاری در تمام قسمت های شرکت حضور دارد. در تمام سر برگ ها و زمینه های  ارتباطی و فروشی ظاهر می شود. در بیشتر مواقع خواننده ی نامه اداری، قبل از هر چیزی لوگوی آن را میبیند. لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا کمک به ساختار و استحکام هویت شرکت می کند. به عنوان یک قانون ، لوگو باید همیشگی و جذاب، جالب و مناسب باشد.

ادامه مطلب
بهترین شرکت طراحی بسته بندی محصول

در واقع طراحی یک لوگوی ساده، جالب و قوی کار سختی است. برجستگی و جذابیت طرح روی کارت های کوچک بیزینس باید به اندازه جذابیت آن روی بیلبرد های  بسیار بزرگ باشد. طراحی لوگو جذاب که هیچ گاه از مد نیفتد  و همیشگی باشد را می توان نوعی جادو به حساب آورد. لوگو همچنین  باید تاریخچه شرکت یا سازمان را در طول سال ها نشان دهد . پول نیز نقش بسیار مهمی دارد. اگر شرکت یا نهادی بخواهد لوگوی حرفه ای طراحی کند، باید پول و زمان زیادی را در اختیار طراح لوگو قرار دهد تا او یاد بگیرد چگونه شرکت و اعضای آن را به نمایش گذارد .

 

نکاتی برای کاربرد  لوگو و نشان

 ۱. چشم اندازهای  بین المللی، علائم و نشانه ها را از دیدگاه چند مشتری، مخاطبان آنها و بافت اجتماعی که آنها در آن زندگی می کنند مورد بررسی قرار دهید. چیزی که یک نشانه در یک فرهنگ نمایانگر آن است در یک فرهنگ دیگر به همان معنی و مفهوم نخواهد بود. این مسئله برای کمپانی هایی که هدفشان معرفی و شناساندن خود و برند شان  در سطح بین المللی هستند بسیار مهم می باشد.

۲. از چند علامت و نشانه استفاده نکنید. ترکیب چند علامت خوب است ولی  باید مراقب باشید از نشانه ها بیش از اندازه استفاده نکنید، یا از بکاربردن علائمی که در تضاد با هم هستند اجتناب کنید. هدف شما این است که لوگو پیام واحدی را بیان کند.

۳. لوگو باید با موضوع و خصوصیات برند هم خوانی داشته باشد تا بتواند برای مخاطب سریعا قابل شناسایی باشد.

۴. لوگو باید به یاد ماندنی و هدفمند باشد تا بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند.

۵. لوگو باید انعطاف پذیر، ساده و زیبا باشد به گونه ای که مخاطب برای درک آن مشکلی نداشته باشد و ذاتاً توضیحی باشد.

امروزه بازاریابی به یکی از کارهای مهم و  اساسی هر تجارتی تبدیل شده است. اساس کار شناختن بازاریاب  و به شهرت رساندن محصولات یا خدمات است که اصولا این امر بدون کاربرد لوگو و نشان و لوگو شدنی نیست. البته برای بازاریابی و به شهرت رساندن یک تجارت، تنها ثبت علامت تجاری کافی نیست بلکه باید ها و نباید هایی در انتخاب برند مناسب وجود دارد باعث می شود به آن شهرتی که می خواهید برسید.

 

کاربرد طراحی لوگو

 

داشتن نمایندگی لوگو و برند

حق امتیاز یکی دیگر از مواردی است که  برای ثبت برند به شمار می رود. زمانی که شما برند خود را به ثبت می رسانید، اجازه استفاده برای اشخاص ثالث نیز مهیا می شود. به همین دلیل شما میتوانید حق امتیاز علامت تجاری خود را به افراد و یا شرکت های دیگر واگذار کنید تا هم به شهرت و اعتبار شما کمک کند و هم یک منبع درآمد مستقلی بدون هزینه ای برای شما باشد.

ادامه مطلب
با بهترین ست هدیه تبلیغاتی مناسب شب یلدا آشنا شوید ! + آیتم های پیشنهادی

تنها راه برای طراحی یک لوگوی عالی برای مشتری این است که از منابع مورد نیاز برای فهم بهتر درمورد برند استفاده کند. مهم ترین منبع تحقیقاتی شما خود مشتری است. در مورد سوال کردن تردید نکنید. همچنین  اگر جواب شان  مبهم است از آن ها بخواهید که بیشتر توضیح دهند تا متوجه شوید. از جملات کلیشه ای مانند: می خواهم عالی ظاهر شوم. استفاده نکنید و دست پاچه نباشید. اجازه دهید که طراحی تان بتواند تا حد مختصری واضح و گویا باشد. از طرف دیگر اجازه ندهید که مشتری کار شما را کپی  کند. باور داشته  باشید که شما طراح هستید. اگر مشتری خیلی پرحرفی دارید از او بخواهید که تفسیر شخصی خودش را در مورد لوگوی برند به شما بگوید و سپس انتظارات او را برآورده کنید. بسیار مهم است که خود شما شفاهی اهداف واقع بین پروژه را به او بگویید.

 

کاربرد لوگو و نشان چگونه علامت گذاری را تحت تاثیر قرار می دهند

نشان گذاری و علامت دار کردن در زندگی اجتماعی امروزی، در تجارت و تجربه  زندگی بسیار مهم است. این کار به افراد اجازه می دهد به شناسایی، دسته بندی، سازماندهی و مجسم کردن و حس کردن جهان اطراف بپردازند. از دیدگاه روانشناختی، ساختن نشان ها با فهم چگونگی ارتباطات انسان و بیان احساسات از طریق نشانه ها مرتبط است. نشانه ها و علائمی که برای بیان  نشان و یک  برند بکار می روند باید قدرتمند و جذاب باشند.

جتماعات انسانی که به واسطه نشانه ها تشکیل شده اند در نوع و نحوه سازماندهی برند شان  بسیار قاطع و سخت گیرانه عمل می  کنند. قیمت گذاشتن روی کار نیاز به مهارت دارد زیرا مشتری ها با هم متفاوت هستند. هنگام ارزش گذاری روی کار باید نکات مختلفی را در نظر گرفت . این نکات شامل زمان ،انرژی  و منابع مورد استفاده برای تحقیق و برای طراحی  لوگو است . بهتر است لیستی از قیمت های مورد نظرتان داشته باشید و براساس پروژه آن ها را کم و زیاد کنید.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *