چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم

چگونه برای کسب و کار خود یک لوگوی خوب طراحی کنیم؟

چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم؟ امروزه طراحی لوگو برای انواع کسب‌وکارها به یک امر ضروری مبدل شده است. در واقع یک لوگوی استاندارد و متناسب با ماهیت حوزه فعالیت، در واقع ابزاری مؤثر در مبحث بازاریابی و برندینگ محسوب می‌شود. در وبسایت مجریان به نحوه طراحی یک لوگوی خوب می‌پردازیم. هم اکنون با توجه به تعداد کثیر رقبا در هر حوزه کاری موضوع بازاریابی و برندسازی بسیار حائز اهمیت است.

لذا در همین راستا طراحی لوگو در واقع نشانه‌ای از فعالیت تجاربی ما محسوب می‌شود که در نگاه اول در ذهن مخاطبان باید تاثیرگذار باشد. امروزه در اکثر کمپانی‌های بزرگ شاید بتوان یکی از موثرترین ابزار بازاریابی در موفقیت آن‌ها را طراحی یک لوگوی خوب و استاندارد برشمرد. در این مقاله قصد داریم تا شما مخاطبان محترم را با صفر تا صد طراحی یک لوگوی مناسب برای کسب‌وکار آشنا نماییم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب در این مقاله:

 • لوگو چیست؟
 • تاریخچه طراحی لوگو
 • نحوه طراحی لوگوی مناسب برای کسب و کار
 • نتیجه گیری

 

لوگو چیست؟

نشان‌واره، آرم یا همان لوگو (logo) به عنصری گرافیکی با علائم بصری اطلاق می‌شود که اغلب با سبک حروف یا قلم خاصی یا با اشکال تصویری به شکل ویژه چیدمان شده‌ است. در واقع شکل، رنگ، سبک حروف و دیگر موارد مشابه باید مشخصاً با سایر علایم مشابه دیگر تفاوت داشته باشد.

به طور کلی لوگو یک طرح ملموس و متمایز جهت نمایاندن یک مجموعه، کالا یا سرویس مشخص به شمار می‌رود که همراه برخی مفاهیم، گاهی مزایا و هویت یک سازمان یا کالا را به نمایش می‌گذارد. در حقیقت این شکل از طرح جهت شناسایی یک فعالیت خاص به مخاطبان خودش طراحی می‌گردد.

 

تاریخچه طراحی لوگو

در حقیقت تاریخچه نخستین لوگو به چندین هزارسال پیش در عصر یونان باستان باز می‌گردد. اصطلاح لوگو از ترکیب دو واژه یونانی λόγος logos در معنای کلمه دلیل آرم و τύπος typos یعنی منقوش کردن به وجود آمده است. در آن زمان یونانیان باستان از نشان و لوگو جهت دریافت پیام‌های رمزی و مخفیانه در کنار معرفی مطلوب‌تر قوانین اجتماعی بهره می‌بردند.

آشوریان نیز به عنوان نخستین سازندگان فولاد هم از لوگو استفاده‌های فراوانی می‌نمودند و روی شمشیرها یا ابزارهای جنگی خود لوگوی منحصر به خودشان را درج می‌کردند تا به واسطه این عمل ابزار جنگی خود را از سایر کشورها متمایز نمایند. در واقع نمادهای درج شده به آشوریان امکان می‌داد که برای ابزارهای ساخته خود، ادعای مالکیت نمایند و به شکل امروزی از حق کپی رایت برخوردار باشند. علاوه بر موارد مذکور در مصر باستان هم اربابان جهت مشخص نمودن دارایی‌های خود از گربه‌ها یا چهارپایان خود از نشان‌هایی کوچک به شکل آویزی بر گردن آن‌ها بهره می‌بردند.

ادامه مطلب
انواع ست هدیه مدیریتی ? + {کاربرد ست های مدیریتی}

 

طراحی لوگوی خوب

 

از جدیدترین کالکشن تقویم ۱۴۰۳ مجموعه مجریان دیدن نمایید.

 

نحوه طراحی لوگوی مناسب برای کسب و کار

چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم؟ در واقع امروزه لوگوها نقشی موثر در نحوه تعامل، درک و علاقه مخاطبان نسبت به کسب و کار ما دارد. هم اکنون در جهانی به سر می‌بریم که در آن طراحی‌های خاص توجه افراد جامعه را به خود معطوف می‌نماید. درواقع موضوع خاص بودن لوگو نیز مصداق بارزی از مبحث بازاریابی است. در حقیقت، اکثر کسب‌وکارهای موفق، نخستین قدم خود را در خلق یک لوگوی مناسب و گیرا برداشته‌اند. اما طراحی لوگو شامل نکاتی مهم است در در کیفیت کلی اثر و تاثیر آن در مخاطب نقش بسزایی دارد که در ادمه به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم. به طور کلی نحوه طراحی لوگوی مناسب برای کسب و کار شامل موارد مهم زیر است:

 

 • طراحی لوگو باید ساده و قابل فهم باشد.

در واقع از اصول‌ترین طراحی‌های یک لوگو ی خوب، سادگی و قابل فهم بودن آن برای عموم افراد است. به طور کلی بهترین لوگو، باید برای مخاطب حسی آنی و شفاف نسبت به ماهیت کسب‌وکار ما بدهد و عاری از هرگونه بهم ریختگی یا پیچیدگی‌های غیر قابل درک باشد. یک لوگو  هر چه ساده‌تر باشد، تاثیرگذارتر خواهد بود.

 

 • طراحی باید اسیر چارچوب زمانی نباشد.

در واقع طراحی لوگو نباید به یک مقطع زمانی خاص محدود گردد، چراکه تغییرات در آن در روند کسب‌وکارها نقشی منفی دارد. از سویی دیگر، تغییرات دائمی در طرحی اصلی لوگو به دلایلی مختلف هرگز توصیه نمی‌شود. چنانچه لوگوی یک کسب‌وکار به صورت مکرر تغییر یابد در عدم ادامه تعامل مخاطبان نقش موثری خواهد داشت.

 

 • بهره‌مندی درست از استراتژیک رنگ‌ها در طراحی لوگو

در حقیقت طرح لوگو باید از جذابیت بصری لازم برخوردار باشد. بهره‌مندی هوشمندانه در استفاده رنگ‌ها، ظاهری منحصر به فرد به لوگوی نهایی یک سازمان یا کسب‌وکار کوچک می‌دهد. به طور کلی رنگ‌ها از توانایی بی‌نظیر برخوردار هستند که در جذب احساسات مخاطبان تاثیر دارند. مثلاً رنگ قرمز حس تهاجم، عشق، انرژی و شور در بیننده ایجاد می‌نماید.

 

 • تطبیق‌پذیری و چند منظوره بودن لوگو

برای یک کسب‌وکار باید از لوگوی در سطوح مختلف بهره برد. این بدان معناست که بتوانیم از آن به عنوان مهر یا روی محصولات تبلیغاتی نظیر خودکار به راحتی بهره‌مند شویم. چنانچه جزئیات در طراحی لوگو یا چاپ از وضوح لازم برخوردار نباشند، باید یک لوگوی جدید جایگزین آن نماییم.

ادامه مطلب
هرآنچه که باید از مسکات لوگو بدانید | چه تاثیری در برندینگ و تبلیغات دارد ؟

شاید طرح یک لوگو از پیچیدگی زیادی برخوردار باشد. در این شرایط توصیه می‌گردد که تا جای ممکن عناصر نامطلوب را در طراحی لوگو خذف نماییم. همچنین، اگر رنگ‌ها و خطوط زیادی در طراحی وجود دارند، باید برای دستیابی به طرح نهایی مطلوب موارد اضافی را برداشت.

 

 • در چاپ سیاه و سفید از جلو بصری و خوانایی لازم برخوردار باشد.

در پاسخ به سوال چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم ؟ می توان گفت باید به این نکته توجه داشته باشیم که تبلیغ کسب‌وکار در روزنامه‌، مجلات، تراکت و مواردی از این دست چاپ می‌شود. در این نوع از تبلیغات، به طور معمول ناشرین از آگهی‌های بدون رنگ استفاده می‌نمایند. یک لوگوی مناسب و خوب باید به صورتی طراحی شده باشد که به شکل سیاه‌وسفید نیز، همچنان تاثیرگذاری خود بر مخاطبان را داشته باشد. در حقیقت یک لوگوی استاندارد در هر حالت رنگی تاثیرگذار بوده و از جذابیت بصری لازم برخوردار است.

 

 • طراحی لوگو متناسب با ماهیت کسب و کار

شاید این مورد یکی از مهم‌ترین موارد در طراحی یک لوگوی خوب به شمار رود. در واقع یک لوگوی حرفه‌ای و استاندارد باید متناسب با هدف مدنظر کمپانی طراحی گردد. در واقع لوگو باید تنها برای مخاطب مدنظر مناسبت داشته باشد.

 

 • بررسی لوگوی رقبا

همیشه باید به این نکته توجه داشت که بررسی لوگوی رقبای موفق تاثیر زیادی در ماهیت کلی طراحی یک لوگوی خوب خواهد داشت. در واقع همان‌طور که در مطالب بالا عنوان شد، طراحی یک لوگوی خوب نقش بسزایی در موفقیت و تعامل مخاطبان با کسب و کار دارد.

 

بیشتر بخوانید : طراحی پوستر

 

نتیجه گیری

امروزه با توجه به حجم رقبا و ابزارهای متنوع تبلیغاتی در یک کسب و کار طراحی لوگوی مناسب و استاندارد جایگاه ویژه‌ای دارد. در طراحی لوگو باید به این نکته توجه داشته باشید که پیچیدگی معیار زیبایی آن محسوب نمی‌شود و تنها موجب قابل درک نبود طرح نهایی از سوی مخاطبان خواهد شد.

امید است مقاله چگونه یک لوگوی خوب طراحی کنیم ؟ برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در زمینه استفاده از یک لوگوی خوب در کسب و کار با ما در وبسایت سررسید مجریان  به اشترک گذارید.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *