چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی, ست مدیریتی

چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی

اگر برای شما این سوال پیش آمده است که نقوش چاپی مختلف بر روی اقلام مختلف تبلیغاتی با متریال های مختلف، به چه صورتی انجام شده و چه تفاوت هایی دارند، در این مقاله سعی می کنیم به ابعاد مختلف چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی بپردازیم. این سوال که به عنوان مثال یک چاپخانه برای چاپ بر روی یک سررسید، سالنامه و یا حتی بر روی یک ست مدیریتی از چه روش هایی استفاده می کند.

نکته جالب توجه، تفاوت روش های چاپ در این حوزه با روش های چاپ مرسوم در چاپ کتاب، روزنامه و…است. به دلیل اشکال مختلف هدایای تبلیغاتی که اغلب دارای فرم های نامنظم و گوناگون هستند، کمی مشکل تر از چاپ بر روی یک سطح صاف می باشد. قصد داریم در ادامه به توضیح این جزئیات بپردازیم.

بررسی پیشنیه صنعت چاپ

در مورد پیشینه صنعت چاپ در ایران، همانطور که در وبسایت ویکی پدیا نقل شده است:« چاپ سنگی را نخستین بار میرزا صالح شیرازی در تبریز راه‌ اندازی کرد. میرزا صالح که از سوی دولت ایران برای فراگیری هنرهای جدید به اروپا رفته بود، در بازگشت یک دستگاه چاپ سنگی با خود به تبریز آورد که آن را در سال ۱۲۲۵ هجری قمری راه انداخت.»

با این حال از زمان شروع این مقوله در ایران تاکنون، صنعت چاپ دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است.

انواع روش های چاپ بر روی هدایای تبلیغاتی

چاپ بر روی هدایای تبلیغاتی امروزه با توجه به متریال و فرم متنوع هدایای تبلیغاتی از راه های گوناگونی صورت می گیرد. از جمله مهم ترین روش های چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چاپ افست

چاپ افست یا چاپ سنگی نوعی از روش های چاپ است که تقریبا می توان گفت اولین روش چاپ به معنای امروز آن می باشد. چاپ سنگی دقیقا اشاره به نحوه ابداع اولیه آن دارد، بدین صورت که طرح برروی یک سنگ حک می شد و با استفاده از آب و چربی قسمت هایی که باید مرکب را دفع و یا جذب می کرد را از هم جدا می کردند و هنگامی که سنگ را کمی بر روی یک کاغذ تحت فشار قرار می دادند به دلیل دفع و جذب مرکب توسط آب و چربی، طرح مربوطه به راحتی بر روی کاغذ بدین شکل چاپ می شد. حالت پیشرفته این روش در حالت تکاملی به افست ختم می شود.

امروزه این روش همچنان یکی از پر کاربرد ترین روش های چاپ می باشد که در چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی است و کالاهای تبلیغاتی مدیریتی شکیل و جذاب خروجی های این روش هستند. به عنوان مثال یک چاپخانه برای چاپ بر روی یک سررسید و یا سالنامه به دلیل دارا بودن سطح صاف، از این روش استفاده می کند.

  • لترپرس (چاپ حروفی)

چاپ لترپرس یا چاپ حروفی که از جمله روش های چاپ برجسته می باشد تقریبا می شود گفت که قدیمی‌ ترین روش چاپ است. روش چاپ افست خیلی به این روش چاپ شباهت دارد بدین صورت که در این روش حروف بر روی چوب حکاکی می شوند و بعد از آغشته شدن قسمت برجسته حروف به مرکب و قرارگیری بر روی کاغذ، شاهد چاپ شدن حروف بر روی کاغذ خواهیم بود.

بعدها این روش توسط گوتنبرگ تکامل یافت و حروف بر روی قطعاتی سربی حکاکی شدند که کار را نسبت به قطعات چوبی بسیار دقیق تر، راحت تر و سریع تر نمود و انقلابی در این روش ایجاد کرد. امروزه احتمالا شما می توانید در یک چاپخانه شاهد استفاده از این روش برای چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی باشید و همچنان مورد استفاده می باشد. همچنین در چاپ یک پاکت نامه نیز استفاده می شود.

  • چاپ فلکسو

از این روش امروزه به عنوان برترین روش چاپ برجسته یاد می شود. این روش نمونه تکاملی لترپرس است با این تفاوت که از صفحات یا پلیت های ژلاتینی برای حروف برجسته استفاده می شود. به دلیل سیستم پیچیده تر روش لترپرس در رساندن مرکب به حروف و تبدیل مرکب به یک لایه نازک، اغلب با پیچیدگی بیشتری این کار انجام می شود اما در روش فلکسو و به دلیل استفاده از یک مرکب رقیق تر شاهد سرعت بیشتر در چاپ و خشک شدن بعد از آن هستیم.

به همین دلیل به عنوان مثال برای چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی این روش برای یک چاپخانه به صرفه تر خواهد بود و یا حتی اگر چاپخانه بخواهد از این روش در چاپ بر روی سررسید، سالنامه و یا ست مدیریتی می تواند به راحتی و مقرون به صرفه تر استفاده کند.

  • چاپ گود

این روش دقیقا نقطه مقابل روش لترپرس است. به این صورت که مطابق با اسم این روش، فرایند چاپ با استفاده از فضاهای گود برای پاشش رنگ استفاده می شود. در این روش که به مراتب بهتر از روش های افست و لترپرس است بدین صورت عمل می شود که یک سیلندر تحت عنوان گراور که از قسمت های گود تشکیل شده، کار پاشش رنگ بر روی کاغذ را بر عهده دارد.

به واسطه تکنیک خاص استفاده شده در چاپ گود، از این روش برای چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی همچون سررسید، سالنامه، مجلات و بروشورهای همراه و…استفاده می گردد.

  • چاپ سیلک اسکرین

این روش نیز یکی از روش های قدیمی چاپ می باشد که سابقه ای طولانی به قدمت بشریت دارد. به عنوان مثال در برخی از غارنوشته ها از این روش استفاده شده است. در چین قدیم بااستفاده از یک لایه نازک ابریشمی برای چاپ بر روی ظروف و …با روش سیلک اسکرین کار می کرده اند.

این روش رفته رفته شناخته شده تر شد تا جایی که امروزه برای چاپ بر روی اقلام بسیار متنوعی از چوب، فلز، شیشه گرفته تا پلاستیک و پارچه و کاغذ و…که همگی را شامل می شود و روشی بسیار مناسب برای چاپ روی هدایای تبلیغاتی مدیریتی می باشد چرا که اغلب هدایای تبلیغاتی از فرمی نامنظم تشکیل شده‌اند که به وسیله این روش محدودیتی از لحاظ چاپ وجود ندارد.

روش های جدیدتر دیگری نیز وجود دارند که عناوین آن به شرح زیر است:

  • روش چاپ الکترواستاتیک
  • چاپ جوهرافشان(اینک جت)
  • چاپ لیزری

 

 

 

 

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.