چاپ بسته بندی محصول, طراحی بسته بندی, چاپ بسته بندی

چاپ بسته بندی محصول چیست ؟

چاپ بسته بندی محصول چیست ؟ یکی از موضوعات جالب که مطالعه آن، احتمالا برای خیلی از مخاطبین جذاب باشد، شناخت مراحل ابتدایی یا انتهایی در طراحی و چاپ بسته بندی محصول می باشد. بسته بندی محصول به همان اندازه فرایند تولید محصول اهمیت دارد.

یک مثال ساده و آشنا از این موضوع، می توان به راهی که شرکت موفقی مثل اپل در این مسیر طی کرده اشاره کرد. دقت کنید که اپل در کنار طراحی و ساخت یک گوشی بسیار با کیفیت، چطور بر روی بسته بندی این محصول فناوری با کیفیت وقت گذاشته و یک کارتن با طراحی بسیار مینیمال و جذاب را ایجاد کرده که علاوه بر استحکام، زیبایی و همخوانی با سبک کلی طراحی شرکت اپل، بسیار نیز کاربردی است.

از این حیث که در هنگام اصطلاحا جعبه گشایی یک گوشی اپل، بعد از جدا کردن پوسته وکیوم پلاستیکی جعبه، با در دست گرفتن درب جعبه، با یک سرعت ثابتی پایین جعبه که حاوی گوشی است به آرامی از درب جدا می شود و گوشی با یک جلوه زیبا، خودنمایی می کند. تمام این مراحل، پشت آن فکر یک تیم تخصصی قرار گرفته است. این مسیری هست که در این مقاله قصد داریم بیشتر به آن بپردازیم.

پیشینه صنعت بسته بندی

با اطمینان می توان گفت که صنعت بسته بندی، عمری هم ردیف خود بشریت دارد. به این معنی که از زمانی که انسانها بر روی این کره خاکی وجود داشته اند موضوع بسته بندی وجود داشته اما با ظاهر و فنون زمان خودش. ابتدا از برگ درختان و یا پوست حیوانات استفاده می شده و در ادامه تکامل رفته رفته با کشف و ساخت شیشه، از ظروف شیشه ای برای نگهداری و بسته بندی مواد استفاده می شده است.

این فرایند تا جایی ادامه پیدا کرده است که شکل امروزی آن، خود یک صنعت مجزا با فنون بسیار را ایجاد نموده و ورود به این حوزه، ورود به یک دنیای طرح و خلاقیت خواهد بود. از طرح ها و شکل های بسته بندی محصول خلاقانه گرفته تا متریال و شیوه ساخت مختلف که توسط چاپخانه در پیش گرفته می شود. طراحی بسته بندی و چاپ بسته بندی محصول دو موضوع جدا از هم اما پشت سر هم هستند.

به این معنی که ابتدا فرایند طراحی بسته بندی صورت می گیرد و در ادامه توسط یک چاپخانه فرایند چاپ بسته بندی انجام می شود تا در نهایت یک بسته بندی محصول مناسب داشته باشیم که مثلا برای بسته بندی هدایای تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرد تا شما علاوه بر کالایی که به عنوان هدیه تبلیغاتی اهدا می کنید، با بسته بندی شکیل و زیبای آن، مخاطب را تحت تاثیر خود قرار دهید.

مراحل طراحی و چاپ بسته بندی محصول

تصور کنید که شما به عنوان یک طراح، مسئولیت طراحی و چاپ بسته بندی محصول را بر عهده دارید و به طور خاص، مسئولیت طراحی بسته بندی هدایای تبلیغاتی را بر عهده دارید. برای اینکار اولین کاری که باید به آن توجه داشت، طبیعتا نوع کالایی هست که باید برای بسته بندی آن طراحی کرد. پس مشخص می شود اولین و مهم ترین پارامتر در طراحی بسته بندی یک محصول، شکل و ابعاد آن محصول است.

به عنوان مثال اگر قرار باشد برای یک فلش که به عنوان یک هدیه تبلیغاتی اهدا شود طراحی بسته بندی صورت گیرد ابعاد کوچکتری می طلبد تا مثلا یک ظرف شیشه ای بزرگ از صنایع دستی که با عنوان هدایای تبلیغاتی در نظر گرفته شود.

از سویی دیگر، نکاتی مثل شکننده بودن کالا، واکنش در برابر هوا، رطوبت، نور آفتاب، فاسد شدنی یا غیر فاسدشدنی، سن مخاطب محصول و…از جمله مهم ترین عوامل در طراحی بسته بندی یک محصول می‌ باشند. چون با در نظر گرفتن هر کدام از این پارامتر ها، یک سبک خاصی از طراحی بسته بندی محصول را می طلبد.

نکات طراحی و چاپ بسته بندی محصول

به عنوان مثال اگر قرار باشد برای کالایی که شکننده است طراحی بسته بندی انجام شود، حتما با طوری طراحی شود که آسیب دیدن در اثر ضربه به حداقل ممکن برسد، یعنی محافظ هایی در بسته بندی محصول تعبیه شود که اگر به بسته بندی ضربه ای وارد شد، مانع از شکستن محصول شود.

یا به عنوان مثالی دیگر، طراحی بسته بندی برای محصولی که برای رنج سنی کودکان استفاده می شود باید به نوعی باشد که رنگ استفاده شده اولا شاد و مناسب سن کودکان باشد و از طرف دیگر از متریالی باشد که در صورت خورده شدن توسط کودک، باعث مسمومیت نشود. همچنین طرح بسته بندی نیز شاد و مناسب سن کودکان باشد.

اینها از جمله مثال هایی از عوامل موثر بر طراحی بسته بندی یک محصول می باشند که وقتی در این حد به این دنیای گسترده و جذاب نگاه می کنیم، متوجه می شویم که با چه جهان متنوعی روبرو هستیم.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.