کارت ویزیت تدبیر بنیان رسام

نگاهی کوتاه بر تاریخچه کارت‌های ویزیت تجاری

کارت ویزیت کاغذ کوچکی است که حاوی اطلاعات کسب وکار یک  فرد یا شرکت بخصوص است و جهت معرفی رسمی آن فرد یا شرکت و برقراری ارتباط با مصرف کننده و یا مشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به معمول در طراحی کارت ویزیت از نام و نام‌خانوادگی، نام شرکت،  لوگوی شرکت،  نشانی و اطلاعات تماس استفاده می‌شود.

پیدایش اولین نمونه‌های کارت ویزیت را به قرن پانزدهم و کشور چین نسبت می‌دهند. این کارت‌ها اصولا کاغذهایی با اندازه‌های کوچک بودند که به خصوصیات مختلفی از مالک خود اشاره می‌کردند. اگر فردی خواهان ملاقات با فردی دیگر بود، کارت ویزیت خود را برای او می‌فرستاد و ضمن معرفی خود از او درخواست می‌کرد تا با برگزاری جلسه‌ای برای ملاقات یکدیگر موافقت کند.

در اواسط قرن هفدهم، افراد سرشناس اروپایی اقدام به استفاده از کارت‌های ویزیت کردند. این کارت‌ها در اندازه‌هایی مشابه به کارت‌های امروزی تهیه می‌شد و دارای نقش و نگارهایی برجسته بود. برای تزئین این کارتها نیز اغلب از فلز  گران‌بهای طلا  استفاده می‌شد. استفاده از این کارت‌ها آداب و رسوم مخصوص به خود را داشت و دامنه کاربرد آن‌ها تقریبا تمامی تعاملات اجتماعی، از مراودات تجاری گرفته تا قرارهای عاشقانه را در بر می‌گرفت.

در قرن هفدهم که آدرس دهی به شیوه امروزی مرسوم نبود، مردم، به خصوص در کلان شهرها، برای پیدا کردن محل کسب‌وکارها با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شدند. برای رفع این مشکلات «کارت‌های ویزیت تجاری» به وجود آمدند.

عموما بر هر دو سمت یک کارت ویزیت تجاری اطلاعات مربوط به یک کسب و کار بخصوص و مالک آن چاپ می‌شد. یک سمت آن حاوی اطلاعات تبلیغاتی در مورد کسب و کار بود و سمت دیگر آن دارای نقشه‌ای بود که راه رسیدن به آن شرکت یا فرد را نشان می‌داد.

چنین تشریفات و آداب و رسومی که خاصه به  قرن هفدهم تعلق داشت تا جایی به انقلاب صنعتی قرن‌های هجده و نوزده راه پیدا کرد که مرزهای بین روابط تجاری و اجتماعی را به طور جدی تحت تاثیر قرار داد و به یکدیگر نزدیک کرد. افراد به دنبال راهی بودند که همزمان به معرفی خود و تبلیغ کسب‌وکارشان بپردازند و به این منظور کارت‌های ویزیت تجاری را گزینه مناسبی یافتند.

امروزه حتا با وجود پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه‌های تکنولوژی و اینترنت، کارت‌های ویزیت همچنان جایگاه خود را، هر روز بیشتر از روز قبل، در میان اقشار مختلف جامعه تثبیت می‌کنند. می‌توان گفت که طراحی و تولیدکارت‌های تجاری همواره با گذر زمان دستخوش تغییراتی، بعضا بسیار خلاقانه، شده است و این کارتها کماکان یکی از موثرترین و ارزانترین ابزارهای تبلیغاتی و بازاریابی به شمار می‌رود.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.