سررسید روزشمار|چاپخانه مجریان

سررسید روزشمار چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع آن دارد ؟

معرفی سررسید روزشمار

سررسید روزشمار چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع آن دارد؟ این اصطلاح را معنای لغوی به زمان پرداخت پولی که از بانک به عنوان وام گرفته شده است، و به‌طورکلی موعد معنی می‌شود. امّا آنچه برای عنوان سررسید و سالنامه شناخته می‌شود، درواقع دفترچه‌ای است که مخصوص یادداشت وقایع و اتفاقات مهم از آن استفاده می‌کنند. با آغاز سالی نو همه به دنبال یک سررسید جذاب و با کیفیت برای خود هستند تا بتوانند در آن کارهای روزانه، پیگیری‌ها، برنامه‌های خود را یادداشت نمایند. در این بین شرکت‌ها، موسسات و افراد مختلفی نیز هستند که جهت تبلیغ کسب‌وکارشان از سررسید تحت عنوان یک هدیه تبلیغاتی یا گیفت استفاده می‌نمایند. درواقع به آن‌ها سررسید تبلیغاتی اطلاق می‌شود. ما در مقاله سررسید روزشمار چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع آن دارد؟ قصد داریم تا شما را این ماهیت این هدیه تبلیغاتی ارزان آشنا نماییم. سپس در ادامه به تفاوت سررسید روزشمار با دیگر آنواع آن خواهیم پرداخت. پس بر اینکه بدانید ماهیت سررسید روزشمار چیست با ما تا انتهای این مقاله از وب‌سایت مجریان همراه باشید.

فهرست مطالب در این مقاله:

 • سررسید یا سالنامه چیست؟
 • سررسید چه کاربردی دارد؟
 • مفهوم سررسید روزشمار
 • انواع فرمت تاریخ سررسید
 • انواع جلد سررسید
 • انواع سررسید براساس سایز
 • نتیجه‌گیری

سررسید یا سالنامه چیست؟

سررسید چیست ؟ شاید با شنیدن نام سررسید یا سالنامه (calendar)، ابتدا دفتری را در ذهن خود ترسیم نمایید. امّا یک سررسید با دفتر یادداشت بسیار تفاوت دارد.درواقع سررسید دفتری با جلد سخت و محکم محسوب می‌شود که مرحله زیادی از جلدسازی را پشت سر نهاده است. در اصل این مراحل شامل طراحی جلد از جنس چرم، ترمو، گالینگور پس از آن سلفون کشی و دوخت است. امّا یک دفتر هیچکدام از این مراحل برخوردار نیست. هم‌چنین درون سررسید تقویم و تاریخ درج می‌شود که تمام جزئیات اعم از مناسبت‌های ملی و مذهبی، تعطیلات رسمی و غیررسمی در آن ذکر شده است. این اطلاعات می‌تواند هر روز در یک صفحه قرار گیرد یا هر هفته در یک صفحه جای گرفته باشد.در ادامه این مقاله به تفاوت سررسید روزشمار و دیگر انواع آن به‌صورت جامع پرداخته‌ایم.

 

سررسید چه کاربردی دارد؟

درواقع با داشتن یک سررسید شما می‌توانید تمام وقایع مهم زندگی خود را یادداشت نمایید و مطمئن شوید که آن‌ها را فراموش نخواهید کرد. نوشتن اتفاقات روزمره، برنامه‌ریزی برای آینده و یادداشت مناسبات از جمله کاربردهایی مهم سررسید محسوب می‌شود. علاوه بر موارد عنوان شده، سررسید ها می‌توانند تاثیری بالایی در بازاریابی برند شما داشته باشند. معرفی کردن هدف، محصولات و یا خدمات شما به مردم از طریق سررسید به‌راحتی امکان‌پذیر است. به موجب این امر بیشتر شرکت‌ها و نهادهای دولتی به طراحی و چاپ سررسیدهای تبلیغاتی روی آورده‌اند.

ادامه مطلب
بهترین چاپخانه سررسید تبلیغاتی در تهران

مطلب پیشنهادی: تاثیر بازاریابی با سررسید ۱۴۰۲

 

مفهوم سررسید روزشمار

در این نوع سالنامه یا همان سررسید روزشمار، تقویم هر روز در یک صفحه جای گرفته است. علاوه بر آن به‌طور عمومی پنجشنبه و جمعه را در یک صفحه باهم قرار گرفته‌اند که بنا به انتخاب مشتری می‌توان آن را تغییر داد. هر ۱۶ صفحه را که به یکدیگر دوخته می‌شوند یک فرم را تشکیل می‌دهد. درواقع یک سررسید روزشمار از ۲۱ فرم تهیه می‌شود. توجه به این نکات را در هنگام خرید سررسید بسیار حائز اهمیت است، چراکه هر کدام از کارایی‌های متفاوتی برخوردار هستند.

 

انواع فرمت تاریخ سررسید

فرمت تاریخ سررسید درواقع عبارتست از طراحی صفحات سالنامه بنا بر نیاز یا سلیقه مشتری به‌صورت روز شمار، دو روز شمار، سررسید هفتگی، سررسید ماه شمار طراحی و چاپ می‌شود.

 • سررسید روز شمار

همانطور که در مطالب بالا عنوان شد در این نوع سررسید، هر روز از هفته در یک صفحه نمایش داده می‌شود. در طراحی سررسید روز شمار، فضای یادداشت بسیار زیادی جهت یادداشت در هر روز سالنامه وجود دارد. لذا این نوع از سررسید برای یادداشت مسائل روزانه بسیار کاربردی دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که سررسید روزشمار از نظر تعداد کاغذ بسیار حجیم است و شاید حمل آن توسط کاربر کمی دشوار باشد. هم‌چنین به این سررسید، روزشمار  پنجشنبه و جمعه جدا  از هم نیز اطلاق می‌شود.

 • سررسید روزشمار پنجشنبه و جمعه باهم

باتوجه به آنکه برای بسیاری از کاربران، روزهای پنجشنبه و جمعه روز کاری محسوب نمی‌شود، به‌همین خاطر یادداشت چندانی هم در این دو روز صورت نمی‌پذیرد. لذا اکثر تولیدکنندگان، سررسید روزشمار خود را به‌صورت پنجشنبه و جمعه باهم تولید می‌نمایند. درواقع به‌واسطه این روش، علاوه بر حفظ کاربرد، سالنامه خروجی هم از نظر حجم کاغذ سبک‌تر خواهد شد. به‌همین دلیل مصرف کاغذ کمتر می‌شود و این سررسید کمی ارزانتر خواهد بود. درواقع سالنامه روز شمار پنجشنبه و جمعه باهم، از متداول‌ترین سررسیدهای موجود در بازار است. دلیل اصلی این امر هم تقاضای بیشتر مشتریان برای مقرون‌به‌صرفه آن‌هاست.

 • سررسید دو روز شمار

در این نوع سررسید، هر صفحه حاوی دو روز از هفته است. به‌همین خاطر هر هفته در سه صفحه گنجانده می‌شود. توجه نمایید که روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه در یک صفحه جای می‌گیرند. درواقع حجم این نوع از سرررسیدها نسبت به سررسید روز شمار بسیار کمتر است. هم‌چنین برای هر روز به اندازه نیمی از صفحه جای یادداشت وجود خواهد داشت. در حقیقت شما می‌توانید در آخر سررسید جهت یادداشت استفاده کنید.

 • سررسید هفته شمار

درواقع به این نوع از طراحی، سررسید دستیار هم اطلاق می‌شود. در سررسید هفته شمار، هر هفته در یک صفحه گنجانده شده است. در اصل حجم سررسید طراحی شده به این روش بسیار پایین بوده و جای یادداشت آن هم در عین حال کم است. معمولاً در این نوع سررسید به قسمت انتهایی آن یادداشت اضافه می‌نمایند. این نوع سررسیدها برای اشخاصی که به یادداشت بیشتری نیاز دارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

 • سررسید هفته در دو صفحه

در این نوع از سررسیدها، هر هفته به دو بخش ۳ روز و ۴ روزه تقسیم شده است که در دو صفحه روبروی هم قرار گرفته‌اند. در سررسید هفته در دو صفحه، صفحه اول شامل روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه است و صفحه دوم هم روزهای سه شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه گنجانده شده‌اند.

 • سررسید ماه شمار

در این سررسید، هر ماه در یک صفحه چاپ شده است. سررسید ماه شمار از لحاظ یادداشت نویسی کاربرد چندانی ندارد. امّا مزیت سررسید ماه شمار این است که با یک نگاه می‌توان کل ماه را مرور کرد. معمولاً در این نوع سررسید به قسمت انتهایی یادداشت اضافه شده که اصطلاحاً به سررسیدهای یادداشتی شهرت دارند.

 • سررسید یک ماه در دو صفحه

در این نوع از سررسیدها، هرماه به دو بخش تقسیم شده است که در دو صفحه روبروی هم قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب
مشاور تبلیغاتی کیست و چه وظایفی دارد؟

 

انواع جلد سررسید

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب سررسیدها را می‌توان براساس جلد استفاده شد برای آن‌ها برشمرد. انواع جلد سررسیدها در بازار عبارتند از:

 • سلفون
 • چرمی
 • ترمو
 • ارگانایزر
 • گالینگور
 • سررسید برجسته

 

انواع سررسید براساس سایز

سایز سررسید خود به تنهایی می‌تواند عاملی تعیین کننده در زمان خرید آن محسوب شود. سررسیدها در سایزهای بسیار متفاوتی عرضه می‌شوند. امّا برخی از آن‌ها به‌دلیل کاربرد بیشتری که دارند از مابقی سایزها بسیار رایج‌تر هستند. انواع قطع سررسید در بازار براساس سایز عبارتند از:

 • وزیری
 • رقعی
 • رحلی (مدیران)
 • جیبی
 • پالتویی
 • خشتی

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله باهم سررسید روزشمار و تفاوتش با انواع دیگر سررسیدها را بررسی کردیم. در ادامه به شرح هرکدام از سررسیدها براساس درج روزها در صفحاتشان پرداختیم. هم‌اکنون استفاده از سررسید روزشمار به‌دلیل مزایایی که در مطالب بالا عنوان کردیم، بسیار رایج‌تر است. امید است مقاله سررسید روزشمار چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع آن دارد؟ مورد توجه شما مخاطبین محترم قرار گرفته باشد. لطفاً پس از مطالعه مقاله نظرات و تجارب شخص خود را در این زمینه با ما در وب‌سایت مجریان به اشترک بگذارید.

 

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *