روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ و کاربرد آن در طراحی لوگو

در تمامی اشکال و ارتباطات غیر کلامی، رنگ یکی از سریع ترین روش های انتقال پیام ها و معانی است. پیش از آنکه بشر امروز، ارزش زیبایی شناسی رنگ را بداند، شیوه های تجربی متنوع تری در براقراری ارتباطات با استفاده از رنگ وجود داشته است.

تاثیر رنگ بر احساسات آدمی

در میان انواع پیام ها، رنگ به شدت با تمام احساسات آدمی در ارتباط است و ضمن تحریک آن،نماد ذهنیات انتزاعی و افکار گوناگون است و همزمان بیانگر سرخوشی، آرزوی تکامل و یادآور زمان و مکانی دیگر است که باعث ایجاد حس زیبایی شناسی و یا واکنش های احساسی در انسان می شود.

رنگ یک زبان جهانی

همانگونه که همه ی ما میدانیم رنگ یک زبان جهانی است که ارتباط مستقیم براحساسات آدمی دارد و کرانه های فرهنگی ملت ها را در دهکده ی جهانی با استفاده از روش های مختلف مانند چاپ یا فناوری های مدرن مانند وسایل الکترونیکی به هم وصل می کند.

تاثیر رنگ در طراحی لوگو

در ادامه برسی میکنیم که رنگ چه تاثیری در طراحی لوگو خواهد داشت:

همانطور که میدانیم لوگو هویت یک سازمان را به نمایش میگذارد و میتواند تاثیرات به سزایی در معرفی خدمات و یا محصولات آن سازمان داشته باشد و رنگ هم قسمت جدایی ناپذیری در طراحی لوگو می باشد که می تواند در نگاه اول مشتری را به خود جذب کند و این پیام را به ببینده القا کند که این لوگو در زمینه ی چه خدمات و یا محصولاتی است و در عین حال هم باید برای آن سازمان هویت ساز و از همه مهم تر به فروش آن کالا یا خدمات کمک کند.

حداقل چیزی که رنگ باید در لوگو داشته باشد این است که بتواند علاقه و کنجکاوی لازم را برای مشتری احتمالی جنس و یا سرویس مربوطه ایجاد کند، که بیشتر واکنش های آدمی نسبت به رنگ، واکنش هایی ناخودآگاه هستند و عموما مصرف کنندگان نسبت به تاثیر محرک و نافذ آن بی اطلاعند.

رنگ می تواند معنای شگرفی را به ارتباطات بیافزاید، چون به لحاظ پیام تصویری، عنصری مهم و حیاتی است که می تواند تاثیر آنی خو را برجای گذارد که رد همه جای دنیا قابل درک و فهم است. بخصوص این موضوع درمورد القا یک حالت یا ایده مانند طراحی لوگو می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ در طراحی لوگو یک اصل اساسی است زیرا جایی که کلام به کار نمی آید و درک نمی شود، رنگ این وظیفه را به دوش میکشد و گفته های آن سازمان را به مشتری می گوید.

انتخاب رنگ در طراحی لوگو به معنی انتخاب رنگ سازمانی می باشد، در واقع آن سازمان با رنگی که انتخاب کرده به جامعه و یا بازار هدف خود معرفی میشود، پس باید قبل از انتخاب رنگ برای لوگوی طراحی شده اطلاعات کافی از خدمات و یا محصولات آن سازمان داشته که رنگی مناسب با حیطه ی کاری سازمان انتخاب شود ولی مهم تر از آن باید روانشناسی رنگ ها را به خوبی مطالعه کرده و تاثیرات هر رنگ را بر روی مخاطب و بازار هدف بداینم ولی نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که رنگ در مجوامع مختلف معانی و تعاریف خاصی دارد در نتیجه تاثیرات متفاوتی بر احساسات مردم در جوامع مختلف میگذارد پس باید قبل از انتخاب رنگ لوگو مطالعه ای درباره جامعه و مردم شناسی محلی که سفارش لوگو به ما داده اند داشته باشیم ولی این مسئله بیشتر مربوط به طراحی لوگوهایی میشود که کاربردی بین المللی داشته در غیر این صورت ضرورت چندانی ندارد اما بهتر است که طراح اطلاعات زیادی از کاری که انجام میدهد داشته باشد.

شما چقدر به رنگ های سازمانی در اطراف خود توجه کرده اید؟

نویسنده: مریم آسیایی | کارشناس گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید