روانشناسی رنگ در طراحی لوگو , طراحی لوگو , طراحی لوگو شرکتی , رنگ شناسی , رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر روی طراحی چیست؟

در این مطلب قصد بر این است که به موضوع روانشناسی رنگ در طراحی لوگو بپردازیم؛ در تمامی اشکال و ارتباطات غیر کلامی، رنگ یکی از سریع ترین روش های انتقال پیام ها و معانی است. پیش از آنکه بشر امروز، ارزش زیبایی شناسی رنگ را بداند، شیوه های تجربی متنوع تری در براقراری ارتباطات با استفاده از رنگ وجود داشته است.

روانشناسی رنگ چیست

رنگ ها همیشه موجب شادی انسان ها میشوند، و همچنین قدرت این را دارند که حس خوبی را به انسان منتقل کنند. تاثیرات رنگ ها را میتوانیم روزانه از روی لباس هایی که میپوشیم، غذاهایی که میخوریم و محیط هایی که در آن رفت و آمد داریم با تمام وجود احساس کنیم.

همواره وقتی بحث رنگ شناسی یا اصطلاحا روانشناسی رنگ‌ها به میان می آید سوالاتی ذهن مارا درگیر خود میکند، چرا انسان ها در اتاق های سبز رنگ احساس آرامش بیشتری دارند؟ چرا ورزشکاران با وارد شدن در سالن های آبی رنگ همه تلاش خود را میکنند؟

بطور کلی رنگ ها تاثیرات زیادی در زنگی، روحیه و همچنین شخصیت افراد دارد، و با توجه به رنگ هایی که افراد در زندگی روزانه خود بیشتر مورد استفاده قرار میدهند ما را متوجه روحیه خود میکنند. در این حیطه تست های رنگ زیادی وجود دارد که از نظر روانشناسی رنگها، تست ترکیب رنگ ها نتیجه دقیق تری داشته است.

بطور کلی انسان در محیط های بی رنگ عکس العمل های جالبی را از خود نشان نمیدهد و به رنگ ها علاقه بیشتری نشان میدهد، در واقع رنگ ها در همه مکان ها و احوالات و در هر زمانی بیشتر از هر چیزی توجه آدمی را به خود جلب مینماید. انسان همواره در تلاش است که رمز و راز های روان شناسی رنگ ها را بشناسد و در زندگی روزمره خود استفاده نماید،” که منبع الهامات همه این موارد طبیعت است.”

مشخصات رنگ مشکی چیست؟

مشکی رنگ قاطعیت و رسمیت و نشانه قدرت است. رنگ سیاه همواره نشان دهنده فرمان برداری و اطاعت کردن است، به عنوان مثال کشیش ها رنگ مشکی بر تن میکنند تا نمادی از اطاعت از خداوند باشند. این رنگ بر خلاف عقیده ی همگانی رنگ نا امیدی و عزا داری نیست، بلکه نشاندهنده خوش ذوق بودن و ظرافت است.

سفید

رنگ سفید مظهر پاکی و معصومیت است. رنگ سفید نور را منعکس مینماید و به نوعی رنگ تابستانی محسوب میشود. سفید رنگی است که برای دکوراسیون و در صنعت مد و پوشاک بسیار پر طرفدار است، چرا که یک رنگ روشن و ملایم است و همچنین با همه چیز تناسب دارد.

رنگ قرمز در طراحی

رنگ قرمز یک رنگ فیزیکی است! یعنی خواص روانی مثبت این رنگ، شجاعت فیزیکی، گزما، انرژی، ایجاد حس مبارزه طلبی و هیجان میباشد. البته این رنگ خواص های روانی منفی نیز دارد، مثل؛ ایجاد بی اعتنایی، پرخاشگری، تاثیرات بصری و یا تحریک اعصاب و روان!

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی یکی از پرطرفدار ترین رنگ ها است. آبی رنگ آسمان و اقیانوس در طبیعت جهان است. این رنگ مانند رنگ قرمز موجب عکس العمل های متضاد نیز میشود. آبی رنگ آرامش و صلح طلبی است و موجب میشود تا هورمون های آرامش بخش در بدن ترشح بیشتری داشته باشد. همچنسین مشاورین مد و پوشاک همواره توصیه دارند که از رنگ آبی برای فرم های کاری استفاده شود، چرا که آبی نماد وفاداری است.

نقش رنگ سبز در طراحی نشان تجاری

سبز رنگی است که اگر فردی تحت تاثیر و علاقه مند به این رنگ باشد، همواره احساس سلامتی میکند. این افراد در وقت گذاشتن برای دیگران و خوبی و سخاوتمندی برای دیگران کم نمیگذارند و جهان را برای اطرافیانشان تبدیل به فضایی زیبا میکنند. از لحاظ شخصیتی نیز کاملا افرادی با نگرش مثبت هستند و مشکلات شخصیتی کمتری دارند.

اصول روانشناسی رنگ

در میان انواع پیام ها، رنگ به شدت با تمام احساسات آدمی در ارتباط است و ضمن تحریک آن،نماد ذهنیات انتزاعی و افکار گوناگون است و همزمان بیانگر سرخوشی، آرزوی تکامل و یادآور زمان و مکانی دیگر است که باعث ایجاد حس زیبایی شناسی و یا واکنش های احساسی در انسان می شود.

رنگ شناسی , روانشناسی رنگ , انتخاب رنگ لوگو

رنگ شناسی چیست ؟

همانگونه که همه ی ما میدانیم رنگ یک زبان جهانی است که ارتباط مستقیم براحساسات آدمی دارد و کرانه های فرهنگی ملت ها را در دهکده ی جهانی با استفاده از روش های مختلف مانند چاپ یا فناوری های مدرن مانند وسایل الکترونیکی به هم وصل می کند.

تاثیر رنگ در طراحی لوگو

در ادامه برسی میکنیم که رنگ چه تاثیری در طراحی لوگو خواهد داشت:

همانطور که میدانیم لوگو هویت یک سازمان را به نمایش میگذارد و میتواند تاثیرات به سزایی در معرفی خدمات و یا محصولات آن سازمان داشته باشد و رنگ هم قسمت جدایی ناپذیری در طراحی لوگو می باشد که می تواند در نگاه اول مشتری را به خود جذب کند و این پیام را به ببینده القا کند که این لوگو در زمینه ی چه خدمات و یا محصولاتی است و در عین حال هم باید برای آن سازمان هویت ساز و از همه مهم تر به فروش آن کالا یا خدمات کمک کند.

البته ناگفته نماند که این نکات تنها برای انتخاب رنگ در طراحی لوگو نیست، در طراحی و ایده پردازی انواع هدایای تبلیغاتی، طراحی بسته بندی محصول و یا حتی طراحی و چاپ انواع سالنامه ها میتوان از این تحلیل ها جهت انتخاب رنگ با هارمونی های مناسب بهره برد.

نکات رنگ شناسی در طراحی

حداقل چیزی که رنگ باید در لوگو داشته باشد این است که بتواند علاقه و کنجکاوی لازم را برای مشتری احتمالی جنس و یا سرویس مربوطه ایجاد کند، که بیشتر واکنش های آدمی نسبت به رنگ، واکنش هایی ناخودآگاه هستند و عموما مصرف کنندگان نسبت به تاثیر محرک و نافذ آن بی اطلاعند.

رنگ می تواند معنای شگرفی را به ارتباطات بیافزاید، چون به لحاظ پیام تصویری، عنصری مهم و حیاتی است که می تواند تاثیر آنی خو را برجای گذارد که رد همه جای دنیا قابل درک و فهم است. بخصوص این موضوع درمورد القا یک حالت یا ایده مانند طراحی لوگو می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ در طراحی لوگو یک اصل اساسی است زیرا جایی که کلام به کار نمی آید و درک نمی شود، رنگ این وظیفه را به دوش میکشد و گفته های آن سازمان را به مشتری می گوید.

انتخاب رنگ در طراحی آرم

انتخاب رنگ در طراحی لوگو به معنی انتخاب رنگ سازمانی می باشد، در واقع آن سازمان با رنگی که انتخاب کرده به جامعه و یا بازار هدف خود معرفی میشود، پس باید قبل از انتخاب رنگ برای لوگوی طراحی شده اطلاعات کافی از خدمات و یا محصولات آن سازمان داشته که رنگی مناسب با حیطه ی کاری سازمان انتخاب شود ولی مهم تر از آن باید روانشناسی رنگ ها را به خوبی مطالعه کرده و تاثیرات هر رنگ را بر روی مخاطب و بازار هدف بداینم.

ولی نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که رنگ در مجوامع مختلف معانی و تعاریف خاصی دارد در نتیجه تاثیرات متفاوتی بر احساسات مردم در جوامع مختلف میگذارد پس باید قبل از انتخاب رنگ لوگو مطالعه ای درباره جامعه و مردم شناسی محلی که سفارش لوگو به ما داده اند داشته باشیم ولی این مسئله بیشتر مربوط به طراحی لوگوهایی میشود که کاربردی بین المللی داشته در غیر این صورت ضرورت چندانی ندارد اما بهتر است که طراح اطلاعات زیادی از کاری که انجام میدهد داشته باشد.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

1 دیدگاه برای “روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر روی طراحی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.