رنگ شناسی در طراحی لوگو, طراحی لوگو

رنگ شناسی در طراحی لوگو

رنگ شناسی در طراحی لوگو ؛ رنگ شناسی که از ترکیب کلماتش مشخص است، دانشی که بر مبنای آن، رنگ ها و ترکیب رنگ های مناسب برای یک موضوع را انتخاب می کنیم. این موضوع همانند تمام موارد طراحی که در آن از رنگ استفاده می شود در طراحی لوگو هم صادق است.

به این معنی که هنگام طراحی لوگو، باید به این نکته توجه داشته باشیم که برای چه بیزینسی لوگو طراحی می کنیم و با توجه به بیزنیس، خدمات آن، مخاطبان و جامعه هدف بیزنیس و همچنین شخصیت برندی که در نهایت قصد پیاده سازی آن در ذهن مخاطب را دارد، رنگ یا ترکیب رنگ مناسب را برای این هدف انتخاب کنیم.

پس با این حساب، مبحثی تحت عنوان رنگ شناسی در طراحی لوگو اهمیت پیدا می کند. چون هرچقدر این انتخاب رنگ هوشمندانه و درست انجام شده باشد، در نهایت لوگویی با سطح کیفی طراحی بالایی خواهیم داشت که اثرگذاری بیشتری نیز خواهد داشت.

رنگ شناسی چیست ؟

ابتدا اجازه دهید با هم بررسی کنیم مفهوم رنگ شناسی به صورت دقیق یعنی چه و با چه مفهومی روبرو هستیم. بصورت کلی رنگ شناسی به شناخت و تفکیک رنگ ها از یکدیگر می گویند که به اختصار تفاوت رنگ ها شامل تفکیک رنگ های اصلی، رنگ های رده دو و رنگ های رده سه می باشد. یک نوع دیگر دسته‌بندی، تفکیک بصورت رنگ های گرم، سرد و خنثی می باشد. این تفکیک به این صورت خواهد بود که باید بدانیم هر کدام از انواع رنگ های گرم، سرد و خنثی برای چه مقاصدی استفاده می شود و بر مبنای کاربرد اصلی آن در طراحی لوگو، هدایای تبلیغاتی و یا طراحی بسته‌بندی استفاده کرد.

طراحی لوگو چیست ؟

به طور کلی فرایند که برای طراحی و تثبیت یک نشان برای یک برند طی می شود می گوییم. اما نکته مهم بعد از مرحله انتخاب سبک طراحی لوگو، موضوع انتخاب رنگ مناسب نیز هست. به این معنی که شما با بررسی اولیه برند و نیازهای طراحی آن، تحلیل رقبا و مخاطبان به این نتیجه می رسید که کدام سبک طراحی مناسب تر است. اما در ادامه موضوع تنها به اینجا ختم نمی شود. در ادامه طراحی علاوه بر اینکه که سعی می کنید بر مبنای عنوان برند و بقیه پارامترهای موثر، طرحی برای لوگو برگزینید، یک پارامتر موثر دیگر، انتخاب رنگ مناسب برای لوگو است که بتوان بیشترین اثرگذاری را ایجاد نمود.

رنگ شناسی در طراحی لوگو

رنگ شناسی در طراحی لوگو ؛ برای این منظور ابتدا گریزی به سبک های موجود در طراحی لوگو می زنیم و بر مبنای سبک های مختلفی که می شود یک لوگو را طراحی نمود، رنگ شناسی مرتبط با آن را نیز مورد بررسی قرار می دهیم. سبک های مختلف طراحی لوگو به طور کلی به دسته های زیر تقسیم می گردد:

سبک طراحی لوگو سه بعدی

در این سبک از طراحی لوگو مشخصا بسته به نوع برند، محصولات و مخاطبان آن، چون سبک طراحی بصورت سه بعدی هست می توان از عناصر رنگی مختلف استفاده نمود.

سبک طراحی لوگو مینیمال

در این سبک طراحی، به دلیل اینکه اصل بر حفظ سادگی و به حداقل رساندن استفاده از هر چیزی است. پس نمی توان از رنگ‌ های بسیار جیغ استفاده نمود و سعی می شود از رنگ های خنثی یا ملایم استفاده کرد.

سبک طراحی لوگو امبلم

در این سبک نیز مسئله ی خاصی در استفاده از رنگ وجود ندارد. چون که در این سبک از از ترکیب شکل و نوشته استفاده می‌ شود.

سبک طراحی لوگو ترکیبی

در سبک طراحی ترکیبی که فلسفه آن ترکیب اجزا مختلف طراحی در یکدیگر است، اصلی بر ترکیب کردن رنگ است و می‌ توانید از رنگ های گوناگون استفاده کنید.

سبک طراحی لوگو مسکات

این نوع سبک بر پایه یک تصویر شخص طراحی می شود. یعنی به نوعی شخصیت پردازی از یک شخصیت واقعی است. پس در این طرح نیز می توان از رنگ استفاده نمود اما نه هر رنگی. بلکه رنگ های ملایم

سبک طراحی لوگو انتزاعی

سبک انتزاغی یا خیالی نیز که بر مبنای یک ذهن خلاق شکل می گیرد در برخی موارد ناگزیر به استفاده از رنگ ها است که اتفاقا شبیه به کلیت طرح، در استفاده از رنگ نیز در این سبک خلاقانه عمل می شود.

سبک طراحی لوگو تصویری

در این سبک چون بیشتر از یک تصویر به عنوان مبنا استفاده می شود، موضوع رنگ نقش خیلی پر واضحی ندارد و اغلب بر روی تصویر تمرکز می شود.

سبک طراحی لوگو تایپوگرافی

سبک تایپوگرافی نیز که بر مبنای تایپ و حروف شکل می گیرد اغلب بصورت سیاه و سفید است مگر اینکه آگاهانه از یک رنگ خاص برای رنگ داشتن حروف بکار رفته استفاده شود.

با توجه به این سبک ها، مشخص می گردد که در لوگو و یا در جاهای دیگر همچون طراحی هدایای تبلیغاتی یا طراحی بسته بندی محصول، نکات فراوانی در ارتباط با انتخاب رنگ و رنگ شناسی وجود دارد که باید بر این مبنا مورد توجه قرار گیرد تا بیشترین اثرگذاری را داشته باشد.

 

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.