تاریخچه چاپ| چاپخانه مجریان

مروری بر تاریخچه چاپ و انواع آن

تاریخچه چاپ و انواع آن

جالب است بدانید تاریخچه چاپ در جهان به اواخر قرون وسطی برمیگردد. تاریخ نویسان معتقدند که اولین بار پیدایش چاپ و به کار گیری آن از کشور چین آغاز شده است. به طوری که اعتقاد دارند صنعت چاپ از چین به اروپای غربی وارد شده است. گفتنی است که روش و نحوه اختراع چاپ به طور کامل مشخص نیست. با اینکه اروپا پیدایش چاپ را از خود میدانید ولی شواهد حاکی از این موضوع است که چین مبدا پیدایش چاپ محسوب میشود. اما مهم تر از همه این مسائل لازم است بدانیم که اولین بار صنعت چاپ در حدود صد سال پیش وارد ایران شد. ورود صنعت چاپ به ایران نوعی نقطه عطف در تاریخ ایران حساب میشود. شاید از خود بپرسید کتاب های قبل از این تاریخ چگونه به وجود می آمدند؟ در جواب این سوال باید به این موضوع اشاره کنیم که قبل از صنعت چاپ، کتاب ها به صورت دست نویس نوشته و تولید میشوند.

 

تاریخ صنعت چاپ در جهان

همانطور که در بخش قبل گفتیم تاریخچه چاپ به قرون وسطی برمیگردد و تا پیش از آن کتاب ها به صورت دستنویس تولید میشدند. در امپراطوری های بزرگی چون روم، آتن و غیره نیز شاهکارهای ادبی و سایر کتاب ها به دست نوشته میشدند و با همین روش نسخه های متعددی از کتاب ها تولید گردید. طی همین شرایط کتاب های محدود و کمی تولید میشد به طوری که هر کسی دسترسی به کتاب نداشت. افراد مختلف نمیتوانستند از علوم متعدد بهره مند شوند و علم در دست تعدادی بسیار کمی از افراد قرار داشت. جالب است بدانید در دوران قرون وسطی برخی از کاتبان برروی پوست گوسفند و گاو مینوشتند. طبق برخی گفته ها کاغذ اولین بار از طریق کشور های اسلامی به اروپا رسید. کشورهای اسلامی نیز تولید کاغذ را از کشور چین آموخته بودند. با این حال اروپاییان تولید کاغذ و صنعت چاپ را از خود میدانند ولی شواهد چیز دیگری را بیان میکند.

ادامه مطلب
تقویم رومیزی یادداشتی ۱۴۰۲ چیست؟و چه کاربردی دارد؟

 

 

نحوه تولید کاغذ چگونه است؟

حال که با تاریخچه چاپ آشنا شدید در این بخش به نحوه تولید کاغذ میپردازیم. برای ساخت کاغذ عموما از الیاف گیاه استفاده میشود. طی این روش الیاف گیاه خورد شده و با روش های بخصوص خمیری شکل میشود. سپس خمیر تولید شده را به صورت لایه هایی نازک در می آورند و روی یک صفحه یا پارچه پهن میکنند‌. سپس این لایه را پهن کرده و با فشار دادن سعی میکنند آب آن را خارج کنند. با همین روش انسان ها موفق شدند در اواخر قرون وسطی به جای استفاده از پوست یا کاغذ پوستی از کاغذ استفاده کنند. جالب است بدانید که عبدالحسن آذرنگ در کتابش به این موضوع اشاره کرده است در سال ۱۰۴۰ میلادی در چین یک کیمیاگر به نام پیشنگ با استفاده از یک گل چسب مخصوصی را تولید کرد. سپس با استفاده از این چسب حروفی را ساخت و آن را برای محکم شدن در یک کوره پخت. سپس این حروف را در کنار یکدیگر قرار داد و با استفاده از یک وسیله ی فلزی و یک ترکیبی از موم، خاکستر و رزین رو آن ها ماید و آن را محکم کرد. سپس با حرارت دادن به صفحه ای که روی آن ها حروف قرار داده شده بود باعث به جا ماندن اثر حروف بر آن صفحه قرار داده شد. بعد ها این روش را حروف چینی نامیدند.

 

 

چاپ چیست؟

تا اینجای مقاله به طور کامل با نحوه پیداش چاپ و تاریخچه چاپ آشنا شدیم. اما از اینجا به بعد به معنی واژه چاپ در دنیای امروز میپردازیم. پس چنانچه مایل هستید با ما باشید. چاپ، در لغت به معنی اثر، نقش، نشان و مهر است. به عبارت دیگر چاپ به معنی فشار دادن و اثر گذاشتن آن از سطحی به سطح دیگر. اگرچه در گذشته صنعت چاپ فقط به کاغذ محدود میشد اما امروزه اینگونه نیست. اما امروزه اگر به اطرافتان نگاه کنید متوجه میشوید که بیشتر اشیای اطرافتان از صنعت چاپ به وجود آمده اند. از ساک دستی تا مدادی که با آن مینویسید، پلاستیک ها، پاکت ها، وسایل نقلیه، لباس ها، دفترچه ها و کتال ها و هزاران مورد دیگر. پس امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی صنعت چاپ به جایی رسیده است که امکان چاپ روی هر متریال امکان پذیر خواهد بود.

ادامه مطلب
چاپ لوگو روی پایه تقویم 1401

 

 

انواع چاپ

انواع خدمات چاپ که در چاپخانه ها انجام می شود شامل:

  • چاپ‌ افست: اولین نوع چاپ چاپ افست است. این نوع چاپ یکی از محبوب ترین نوع چاپ بوده که بیشتر خدمات چاپی توسط آن صورت میگیرد. چاپ افست توسط دستگاه های بزرگ در ابعاد بزرگ انجام میشود. طی این روش مواد شیمیایی روی زینک برگردانه میشوند سپس طرح مورد نظر توسط سیلندرهای مخصوص دستگاه با فشار زیاد برروی کاغذ یا هر ماده دیگری چاپ میشود. از آنجایی که این فرآیند نیاز به زمان دارد میتوان گفت چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال سرعت پایینی دار‌د. از این نوع چاپ برای تولید کتاب، بنرها و سایر سفارشات با تیراژ بالا مرود استفاده قرار میگیرد.
  • چاپ دیجیتال: طی این روش طرح از طریق کامپیوتر به دستگاه چاپ منتقل میشود‌. سپس طرح مورد نظر با سرعت و کیفیت بالا چاپ میشود. اما باید دقت داشته باشید از آنجایی که چاپ دیجیتال دارای کیفیت بسیار زیادی است هزینه بالایی را هم میطلبد. پس چاپ دیجیتال بیشتر برای سفارشاتی با تیراژ پایین مناسب است و برای سفارشات با تیراژ بالا به صرفه نخواهد بود.

 

 

استفاده از چاپ در صنعت

در راستای تاریخچه چاپ و پیشرفت آن میخواهیم در این بخش به استفاده از چاپ در دنیای امروز بپردازیم. حال که صنعت چاپ پیشرفت چشمگیری داشته است میتوان از این روش برای تبلیغات بهره گیریم.چاپ کارت ویزیت، تراکت، چاپ بروشور، بنر، هدیه تبلیغاتی و غیره در این صنعت امکان پذیر است. پس صنعت چاپ در تبلیغات نیز تاثیرات شگفت انگیزی دارد. از طرفی چاپ در زمینه پوشاک، خوراک، لوازم خانگی و غیره تاثیرات بسیار زیادی دارد به گونه ای که امروزه بدون این صنعت چرخ تولید فلج میشود. پس چاپ یک نقطه عطف در پیشرفت و تکنولوژی بشر بوده است که امروزه به عینه شاهد این مسئله هستیم.

 

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *