بررسی نقش طراحی لوگو در تبلیغات, طراحی لوگو

بررسی نقش طراحی لوگو در تبلیغات

بررسی نقش طراحی لوگو در تبلیغات ؛ لوگو یا نشان؛ هر نوع علامتی که برای معرفی یک برند، بیزینس، یا یک کشور و…از آن استفاده می شود. می توان گفت عمده نتیجه ای که استفاده از لوگو یا نشان برای یک برند یا شخص و…استفاده می شود، دارد موضوع انتقال سریع پیام و همچنین اثرگذاری و در یادماندگاری بلند مدت تر نسبت به عنوان و… است.

از طرفی امروزه در جاهای مختلفی نیاز هست که بصورت خیلی اختصاری به برند اشاره گردد که این کار را لوگو یا نشان آن برند به راحتی انجام می دهد. به این صورت که مثلا اگر قرار باشد بر روی هدایای تبلیغاتی یک برند در بیرونی ترین بخش هدایای تبلیغاتی شرکت، معرفی صورت گیرد، می توان با جانمایی مناسب لوگو شرکت، این کار را به زیبایی تمام انجام داد. کاری که اپل بر روی بسته بندی محصولات خود انجام می‌ دهد و شما در بخش بیرونی بسته بندی فقط تصویر یک لوگو ساده و شکیل را مشاهده می کنید.

این اهمیت بالای زیبایی و گیرایی لوگو یا نشان شرکت را می رساند. به این معنی که همین یک نکته یعنی طراحی مناسب لوگو، می تواند بخش زیادی از موضوع برندینگ شما را جلو ببرد و تاثیر زیادی در بیاد ماندن شما در اذهان را دارد. اتفاقا در کلیت یک برند، انتخاب نام و همچنین لوگو مناسب یکی از پایه ای ترین المان های موردنیاز برای برندینگ هستند که اگر رعایت نشود باید تلاش بسیاری صورت گیرد تا نقصان نبودن این دو المان جبران شود.

اینطور در نظر بگیرید، یک شرکت در یک حوزه ای با هدف خدمات رسانی یا فروش شروع بکار می کند و همان ابتدا در هنگام تاسیس تحقیق مناسبی در جهت انتخاب عنوان و لوگوی مناسب برند انجام نمی دهد، اتفاقی که به مرور می افتد اینکه حتی با فرض خدمات رسانی بسیار با کیفیت، چون انتخاب مناسبی برای عنوان برند و همچنین طراحی لوگو انجام نداده، مخاطب حس خوشایندی در ارتباط گیری با برند شما ندارد و همین مهم ترین عامل برای انتخاب نشدن شما به تدریج توسط مخاطبین است. چون نتوانسته اید حس خوبی را به مخاطب منتقل کنید.

پیشینه طراحی لوگو و نقش طراحی لوگو در تبلیغات

قدمت و سابقه طراحی لوگو یا نشان به زمان های خیلی دور برمی گردد. انسانهای پیشین برای نشان دادن قبیله یا قوم خود با توجه به چیزی که به آن معروف بودند برای خود یک نشان در نظر می گرفتند. به عنوان مثال اگر یک قبیله به اسب سواری و پرورش اسب معروف بود نشان یک اسب قوی را برای خود برمی گزید. این فرایند بصورت مستمر در بین قرون مختلف استمرار داشته است. مثلا در یک زمانی که دزدان دریایی حضور قدرتمندی داشتند با یک پرچم سیاه و یک نشان از جمجمه انسان شناخته می شدند که نوعی از طراحی لوگو محسوب می شود.

به دلیل اهمیت این موضوع، از زمانهای دور تا کنون، همچنان طراحی لوگو یا نشان در مرکز توجه بیزینس ها، شخصیت ها و افراد و…است که همگی با هدف اثرگذاری سریع و بیشتر این کار را انجام می دهند.

انواع لوگو

برای طراحی لوگو سبک های مختلفی وجود دارد که بسته به پارامترهای مختلف از جمله نوع بیزنیس، نوع مخاطبان بیزینس، خدمات و محصولات بیزینس، استراتژی های حاکم بر برند و…عامل تعیین کننده در انتخاب سبک و نوع لوگو می باشد.

در زیر لیست کاملی از انواع سبک های طراحی لوگو ارائه می کنیم:

  • لوگو سه بعدی
  • لوگو مینیمال
  • لوگو امبلم
  • لوگو ترکیبی
  • لوگو مسکات
  • لوگو انتزاعی
  • لوگو تصویری
  • لوگو تایپوگرافی
  • لوگو مونوگرام

اینها فهرستی از انواع لوگو می باشند که شما بسته به پارامترهایی که مطرح شد سبک طراحی لوگویتان را انتخاب می کنید و در نهایت در کنار عنوان مناسبی که انتخاب نموده اید در جهت برندینگ گام برمی دارید. اما نکته مهم برخی از موقعیت هایی است که می توان بخوبی از لوگو استفاده کرد.

چرا طراحی لوگو

اگر شما در یک زمان خاص تصمیم به اهدا هدایای تبلیغاتی بگیرید و یا یک سررسید و… به یک چاپخانه سفارش دهید؛ بدون شک یکی از آیتم های مهم که از شما در ابتدای مسیر سفارش می‌خواهند.

یا حتی اگر تصمیم به طراحی بسته بندی برای محصولات خود داشته باشید یکی از اولین موضوعات، جانمایی لوگو برند خود در خلال طراحی بسته بندی محصول تان می باشد.

فرایند طراحی لوگو و نقش طراحی لوگو در تبلیغات

به صورت کلی مسیری که برای طراحی لوگو و بررسی نقش طراحی لوگو در تبلیغات برای یک برند طی می شود شامل این موارد خواهد بود:

پایه ای ترین نکات موثر شامل این است که برند ما چه اهداف، رسالت و ویژگی متمایزی برای خود قائل است. مخاطبین این برند چه کسانی با چه ویژگی هایی می باشند. محصولات و خدمات ما چه هستند و چه ویژگی متمایزی دارند. ارتباط دادن با موضوعاتی همچون رنگ سازمانی انتخاب شده برای برند و سبکی که در کلیت طراحی برند در نظر گرفته ایم. تحلیل رقبای برند از نظر لوگو، هویت بصری و اقدامات مهمی که در این زمینه انجام داده اند.

اینها جمیعی از نکات مهم موثر در هنگام طراحی لوگو یا نشان یک برند محسوب می شوند که با در نظر گرفتن و لحاظ کردن این نکات، بدون شک شما صاحب یک لوگو اصیل خواهید بود که می توان انتظار داشت در بلند مدت بخش زیادی از بار بیادماندن و اثرگذاری را به دوش بکشد.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.