طراحی بسته بندی, طراحی محصولات آرایشی بهداشتی, طراحی و چاپ بسته بندی بهداشتی

اهمیت طراحی بسته بندی و چاپ بسته بندی کالا

طراحی بسته بندی شامل ترکیبی از فرم، مواد، رنگ، تصویر و تایپوگرافی آمیخته با عناصر گرافیکی است که یک محصول را برای عرضه در بازار و بازاریابی آماده میکند.

هدف از طراحی بسته بندی کالا بوجود آوردن ظرف نگه دارنده ای است که به منظور محافظت، حمل و نقل، توزیع، نگه داری ، شناسایی و ایجاد تمایز از محصولات مشابه دیگر در بازار استفاده میشود.

و در نهایت، هدف از طراحی بسته بندی محقق کردن اهداف بازاریابی از طریق ایجاد ارتباطی متفاوت با مشتری و فروش بیشتر است.

بسته بندی مناسب محصول یکی از مهمترین عوامل بسیار مهم در فروش و بازاریابی کالا ها است. یک بسته بندی خوب مزایایی چون پیشبرد فروش‌، حفاظت و بهبود محصول را ، هم برای فروشندگان و هم مشتریان دارد، زیرا می‌تواند انبار کردن یا استفاده از یک کالا را ساده‌تر کند، از فاسد شدن یا آسیب دیدن آن جلوگیری کند و در نهایت یک بسته‌بندی مناسب می ‌تواند پیدا کردن محصول را ساده‌تر کرده و برند محصول را در نقطه فروش و حتی در زمان استفاده تبلیغ کند.

اهمیت بسته بندی کالا

هر چند اهمیت بسته بندی محصولات به سلیقه و نوع بازار و مخاطبین محصول بستگی دارد اما مشخص شده که بسته بندی ابزار کاربردی است به طور کلی بسته بندی خود یک فروشنده خاموش میباشد و بدون نیاز به توضیحات اضافی از طرف فروشنده ،خریدار را جذب و راغب به خرید آن محصول میکند.

بیشترین اهمیت بسته بندی رامی توان برندسازی و ایجاد هویت برای یک محصول دانست. در واقع مصرف کننده به همان اندازه که محصول را خریداری می نماید برند آن را نیز میخرد.

بسته بندی درست و اصولی با طراحی مناسب نقش عمده ای در جداسازی برندها و نام ونشانی کالا را برعهده دارند گاهی با شکل ظاهری بسته بندی و گاهی هم با استفاده از رنگ و روکش این کار انجام میگردد.

طراحی بسته بندی دو نقش مهم را ایفا میکند

  • مظروف ساختن کالا

ما طراحی بسته بندی هایی داریم که به عنوان یک فروشنده عمل می نمایند زیرا بدون حضور حتی یک فروشنده کالا می تواند خود را به خوبی به مخاطب خود عرضه نماید و طراحی بسته بندی به عنوان اولین عنصر ارتباطی با مخاطب بازار هدف می تواند نقش مهمی در افزایش فروش برندسازی ایفا کند. از این رو بسته بندی به عنوان اولین وسیله ارتباط بصری با مخاطب محسوب می‌شود.

  • معرفی بهتر کالا و تشویق مخاطب به خرید آن

در واقع می‌توان گفت بسته ‌بندی به عنوان یک فروشنده خاموش قلمداد می‌شود، زیرا کالا ها مستقیماً خود را به خریدار نمایش نمی ‌دهند و این پوشش آن ها است که با اشکال مختلف و جملاتی کوتاه، معرف جنس داخل آن ها می باشد و اطلاعات لازم را به مخاطب (خریدار) ارائه می‌دهد.

اطلاعاتی که بر روی یک بسته بندی باید رعایت شوند

اطلاعاتی که باید در یک طراحی بسته بندی آورده شود نیاز به تخصص های زیادی دارد زیرا با روح و روان مشتری سر و کار دارد. همچنین این اطلاعات با پیشرفت زمان ابعاد وسیع تری را به دنبال دارند. ابعادی مانند زمان استفاده، رنگ، نحوه حمل و نقل، قیمت، مواد تشکیل دهنده و نحوه استفاده و …. را می توان بر روی بسته بندی های مدرن پیدا کرد.

چاپ بسته بندی کالا

علاوه بر اهمیت طراحی بسته بندی یک محصول، چاپ بسته بندی کالا نیزدارای اهمیت بسیاری است، به جرات میتوان گفت که بسته بندی که بدون کیفیت مناسب به چاپ رسیده باشد هرچقدر هم که طراحی خلاقانه و منحصربفرد و جذابی داشته باشد، نمیتواند با مشتری ارتباط برقرار کند و عملا هیچ سودی برای آن محصول نخواهد داشت، بلکه ممکن است کالا را نیز از چشم مشتری بیاندازد و آن را کم اهمیت جلوه دهد.

در انتهای این مقاله به موضوع مهم انتخاب چاپخانه پرداختیم، این مهم را فراموش نکنید که قبل از چاپ بسته بندی محصول حتما در انتخاب یک چاپخانه مناسب دقت های لازم را داشته باشد و این موضوع را کم اهمیت جلوه ندهید.

برای امتیاز به این صفحه کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.