سررسید اختصاصی 1401 , سررسید1401 , چاپ سررسید

انواع حک لوگو روی جلد سررسید

امروزه چاپ سررسید اختصاصی، به عنوان یک هدیه تبلیغاتی، یکی از به صرفه ترین شیوه ها میباشد. از طرفی دیگر، شما به عنوان یک کارفرما، دوست دارید که وجهه خوبی از کسب و کار و شرکت خود در ذهن مخاطبانتان ایجاد کنید.

بنابراین، اگر میخواهید یک سررسید اختصاصی ۱۴۰۰ و مناسب برای خود تهیه کنید، باید با ویژگی‌های مختلف سررسیدها، بیشتر آشنا شوید.

یکی از مهمترین ویژگی های سررسیدهای اختصاصی، نوع حک لوگوی روی جلد سررسید شماست.

باید دانست که انتخاب نوع حک روی جلد سررسید، به جنس خود جلد نیز بستگی دارد و برخی از انواع حک، روی جنس های خاص، جلوه زیباتر و شکیل تری خواهند داشت.

در ادامه این مطلب، انواع حک لوگو روی جلد سررسید را بررسی میکنیم و به طور مختصر، به توضیح آنها میپردازیم. امیدواریم که با خواندن این مطلب، بتوانید بهترین تصمیم گیری را در زمینه انتخاب نوع و جنس جلد سررسید و نیز نوع حکاکی ری جلد آن را انجام دهید.

با ما همراه باشید.

حک روی جلد سررسید چه انواعی دارد

برای اینکه آشنایی بیشتری با انواع حک لوگو روی جلد سررسید داشته باشیم، به طور مختصر به معرفی آنها میپردازیم و ویژگی ها و تفاوت های هر کدام را مورد بررسی قرار میدهیم.

به عبارت دیگر، سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که:«حک روی جلد سررسید چه انوعی دارد؟»

انواع متداول حک روی جلد سررسید

به طور کلی، انواع متداول حک روی جلد سررسید عبارتند از:

حک لیزری

در این نوع از حک لوگو روی جلد سررسید، همانطور که از نامش پیداست، از دستگاه لیزر استفاده میشود و یک لایه نازک از سطح جلد، سوزانده میشود تا طرح دلخواه به جا بماند.

در حک لیزری، بسته به جنس جلد سررسید، ممکن است تغییر رنگ مشاهده بشود و یا هیچ تغییر رنگ و طرحی رخ ندهد. به اصطلاح هنگامی که حک لیزری موجب تغییر رنگ جلد سررسید در محدوده طرح پیاده شده میشود، گفته میشود که جلد رنگ برگردانده است.

یکی از مثال های متداول در حک لیزری، حک روی چرم ترومو با جلد قهوه ای است که پس از رنگ برگرداندن، طرحی با رنگ قهوه ای تیره بر جای میگذارد که از جذابیت خاصی برخوردار است.

حک داغی یا حرارتی

این نوع از حک، به کمک فشار و حرارت انجام میگیرد. برای زدن حک داغی یا حرارتی روی جلد سررسید اختصاصی، از دستگاه پرس استفاده میشود. المنت های حرارتی و یا دستگاه هایی که امواج الکترو مغناطیسی از خود ساتع میکنند، میتوانند منشا حرارت مورد نیاز در حک داغی باشند.

روش حک داغی به این صورت است که، ابتدا یک قالب فلزی از طرح لوگوی مد نظر ساخته میشود و پس از داغ شدن، با فشار روی جلد سررسید پرس میشود و طرح دلخواه را روی آن به جا میگذارد.

کیفیت جلد سررسید، درست کار کردن دستگاه حرارتی ونیز کیفیت قالب فلزی ساخته شده، روی نتیجه نهایی حک داغی اثرگذار هستند.

طلاکوبی یا نقره کوبی

یکی از متداول ترین انواع حک روی جلد سررید، حک طلاکوب یا نقرع کوب است. شیوه حکاکی در این نوع، شباهت زیادی با حک حرارتی دارد، اما تفاوت آن در ورقه نازک طلا و یا نقره ای است که روی قالب فلزی طرح لوگوی شرکت قرار میگیرد (نام دیگر این قالب کلیشه است.)

شایان ذکر است که بر خلاف تصور عموم، میتوان رنگ های مختلفی را در حک طلاکوب یا نقره کوب روی جلد سررسید پیاده کرد و این رنگ بستگی به نوع فلزی است که در فرآیند حکاکی به کار میرود.

همچنین از لحاظ قیمت نیز، طلاکوبی یا نقره کوبی تفاوت چندانی با حک داغی ندارد.

چاپ سیلک

چاپ سیلک، یکی از روش های چاپ روی نسوجات مختلف میباشد و تنها مختص جلد سررسیدها نیست. اما در اینجا نیز، به کمک چاپ سیلک میتوانید طرحی چند رنگ از لوگوی شرکت خود، روی جلد سررید اختصاصی مورد نظرتان چاپ کنید.

در این روش از شابلون ها و مرکب های مخصوص چاپ سیلک استفاده میشود و تنوع رنگی که در اختیار مشتری قرار دارد، بسیار زیاد میباشد.

پلاک فلزی

معمولاً روی سررسید هایی که جنس جلد آنها سخت میباشد و قابلیت انعصاف پذیری پایینی داشته باشند، از پلاک فلزی استفاده میشود. این پلاک ها میتوانند از جنس برنج، کروم و یا استیل باشند.

باید دانست که در نهایت، برای حک شدن طرح لوگوی مورد نظر، از دستگاه لیزر استفاده میشود.

به طور کلی پلاک های فلزی، هزینه بیشتری روی دست کارفرما میگذارند. اما یک جلوه شیک و با پرستیژ به سررید اختصاصی خواهند داد.

پلاک های فلزی در طرح ها و شکل های متنوع و با ابعاد مختلف در بازار عرضه میشوند.

 پلاک مولتی استایل

پلاک مولتی استایل شباهت زیادی به پلاک فلزی دارد، اما بر خلاف پلاک مولتی استایل، به طور کامل از جنس فلز نیست؛

پلاک مولتی استایل معمولاً از چند لایه پلاستیکی خاص تشکیل شده است که لایه رویی آن، میتواند پلاستیک طرح فلز باشد و یا واقعاً درساخت آن از فلز استفاده شده باشد.

در پلاک مولتی استایل، شما میتوانید ظرافت بیشتری به خرج دهید و لوگوی خود را به صورت برش داده شده روی جلد سررسید خود حک کنید و مانند پلاک فلزی، محدود به یک قالب فلزی مربعی یا مستطیلی نباشید.

هرچند اشکال مستطیلی و مربعی نیز در پلاک مولتی استایل دیده میشوند، اما هنگام حکاکی لیزری طرح لوگو روی آنها، لایه های پلاستیکی زیرین نمایان میشوند و جلوه فلزی نخواهند داشت.

پلاک مولتی استایل در دو نوع ضخیم و نازک در دسترس کارفرمایان گرامی قرار میگیرد که بنابر خواسته شما، لوگوی شرکت روی جلد سررسید اختصاصی شما با دقت تمام حک خواهد شد.

چه نوع حکی برای جلد سررسید شما مناسب است

حال که با انواع حک لوگو روی جلد سررسید آشنایی بیشتری پیدا کردیم، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که:«چه نوع حکی برای جلد سررسید اختصاصی شما مناسب است؟»

زیرا همانطور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره کردیم، جنس جلد سررسید، تاثیر زیادی روی انتخاب نوع حک لوگو خواهد گذاست. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

 جلد مناسب برای حک لیزری

به طور معمول حک لیزری روی جلدها جیر، چرم مصنوعی، اشبالت و یا چرم طبیعی استفاده میشوند.

توصیه میشود از این نوع حک لوگو، روی جلدهای گالینگور استفاده نکنید.

مناسب ترین جلد سررسید برای حک داغی یا حرارتی

به طور کلی، جلدهایی که میتوانند در برابر فشار و حرارت مقاومت داشته باشند، میتوانند انتخاب مناسبی برای پیاده کردن حک داغی روی آنها باشند.

حک حرارتی روی جلدهای چرم مصنوعی، چرم طبیعی و گالینگور، بیشتر دیده میشود.

نوع جلد مناسب برای طلاکوب یا نقره کوب

به طور معمول، از حک طلاکوب و نقره کوب، در سررسیدهایی که جنس جلد آنها از نوع سلفون و یا گالینگور میباشد، استفاده میشود.

جلد سررسید مناسب برای چاپ سیلک

میتوان گفت این روش از حک لوگو روی سررسید، بیشتر در جلد سلفونی دیده میشود.

مناسب ترین جلد برای پلاک فلزی و پلاک مولتی استایل

همانطور که قبلاً هم اشاره شد، این نوع از حک لوگو روی سررسید، بیشتر برای جلدهای محکم استفاده میشود.

همچنین جلدهایی که توانایی نگه داشتن چسبی که در این پلاک ها استفاده میشود را نداشته باشند، انتخاب مناسبی برای پلاک فلزی و مولتی استایل نیستند.

نویسنده: علی ایرانبان

دیدگاهتان را بنویسید